V roku 2018 využívalo pripojenie na internet až 80 % Slovákov. Práve internet je jedným z najrýchlejších spôsobov komunikácie dneška a prostredníctvom sociálnych sietí sa správy šíria rýchlosťou blesku. Celé Slovensko včera zasiahla správa o výbuchu plynu v bytovom dome v Prešove, ktorý si vyžiadal zatiaľ 7 životov a ďalšie desiatky obetí museli hospitalizovať. Slováci sa spojili v pomoci obetiam tragédie, no našli sa aj jedinci, ktorí v tejto situácii šírili nenávistné prejavy. Jeden taký už vyšetruje polícia.

Šírenie nenávistných komentárov sa bohužiaľ stáva súčasťou mnohých konverzácií či diskusií, kde v komentároch nachádzame niekedy až neuveriteľne primitívne a nenávistné reakcie. Zväčša býva zvykom aj to, že používateľ, ktorý šíri takéto komentáre, sa skrýva za anonymný profil.

Takéto formy prejavu, ktoré sú vo svete známe pod anglickým pojmom cyberhate môžu na našom území naplniť viaceré skutkové podstaty trestných činov, ale aj priestupkov. Delikty sú upravené v Trestnom zákone (najmä § 421 až 424) a v priestupkovom zákone (najmä § 47a alebo § 49). Tieto právne predpisy v aktuálnom znení, obsahujúcom aj trestné sadzby, sú dostupné na internetovej stránke slov-lex.sk.

Na nenávistný status dievčaťa si posvieti polícia a Národná kriminálna agentúra

Práve prostredníctvom facebookovej stránky slovenskej polície sa teraz objavili informácie o zdieľaní nenávistného statusu v spojení so včerajšou tragickou udalosťou v Prešove. Polícia má aktuálne plne ruky práce a aj na facebooku dostáva obrovské množstvo správ. Používatelia momentálne nahlasujú príspevok, ktorý na tejto sociálnej sieti zdieľalo mladé dievča. To do svojho statu napísalo nenávistný komentár k fotografii bytovky na Mukačevskej ulici v Prešove.

„Masovo nám neustále posielate tento screenshot. Môžeme potvrdiť, že špecialisti na extrémizmus a nenávistné prejavy z NAKA sa týmto príspevkom zaoberajú. Evidujeme každú osobu, ktorá nás na tento status upozornila a v prípade potreby budú nahlasovatelia predvolaní na NAKA ako svedkovia,“ informovala polícia na Facebooku. 

Nenechaj si ujsť
Aktuálny TIP: Čo robiť, ak si prispel na falošný účet na pomoc obetiam tragédie v Prešove?

Tento príspevok mladého dievčaťa rozhorčil v komentároch množstvo ľudí. Polícia zároveň vyzvala ľudí na Facebooku, aby zvážili posielanie súkromných správ profilu Polícia Slovenskej republiky, kde v posledných hodinách zaznamenáva obrovský počet nových správ. Na mnohé z nich nestíha odpovedať.

V prvom ďakujeme za všetky správy, ktoré nám posielate, avšak v posledných hodinách ich počet dosiahol neúnosnú mieru, a to vďaka najmä správam, ktorých obsah sa opakuje. Nie je v našich silách zabezpečovať individuálne odpovede na tieto správy, ktoré taktiež vytláčajú správy iného obsahu.

Uvedené, opakované správy sa týkajú napríklad šírenia videa o smrti muža v Prešove alebo nenávistného statusu v súvislosti s touto udalosťou. Upozorňujeme, že na nahlasovanie akéhokoľvek protiprávneho konania slúži číslo 158, prípadne osobná návšteva najbližšej policajnej stanice.

Nahlasovatelia protiprávneho konania musia zároveň počítať s tým, že budú môcť byť vypočutí ako svedkovia, a to aj keď poslali informácie prostredníctvom tejto stránky,“ vyjadrilasa polícia na facebookovom profile.

Polícia rieši extrémizmus aj na sociálnych sieťach

Hovorca Prezídia Policajného zboru (PPZ) Michal Slivka prezradil pre FonTech.sk, že odhaľovaním a vyšetrovaním trestných činov extrémizmu sa zaoberá najmä národná protiteroristická (a protiextrémistická) jednotka NAKA. Jej súčasťou je extrémistické skríningové centrum, ktoré primárne vyhľadáva, monitoruje a analyzuje najzávažnejšie prejavy extrémizmu, rasizmu a xenofóbie v rámci kybernetického priestoru.

Ak však na sociálnej sieti či celkovo internete nachádzaš formy nenávistných prejavov, môžeš ich nahlásiť prostredníctvom mailovej adresy extrem@minv.sk, čo podľa hovorcu PPZ v praxi využíva veľký počet ľudí. Nenávistné príspevky a komentáre sú následne zasielané na preverenie aj od administrátora profilu Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti Facebook. Takto doručené informácie analyzujú policajti spomínaného extrémistického skríningového centra.

Podobné prípady vyšetrovala polícia aj v predošlých rokoch

Polícia však nenávistné komentáre riešila na Facebooku aj v minulosti. V roku 2018 vyšetrovala polícia 42 prípadov (37 na sociálnej sieti Facebook) v súvislosti s extrémistickým trestným činom  spáchaným v kybernetickom priestore. V 33 prípadoch bola zverejňovaná predovšetkým pravicovo extrémistická symbolika na internete v podobe prejavov sympatií k nedemokratickým režimom a zverejňovaním zakázaných symbolov.

V 12 prípadoch boli zverejňované agresívne a nenávistné prejavy voči menšinám v diskusných internetových fórach. Počet nie je totožný s celkovým počtom 42 prípadov, keďže v niektorých prípadoch sa páchateľ dopustil viacerých skutkov naraz.

V roku 2017 bol počet prípadov spáchaných v kybernetickom priestore vyšší, kedy zo 176 začatých trestných stíhaní išlo o 82 prípadov a z toho 71 pripadalo znova na Facebook.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú