Koncom roka 2006 sa administratíva Mníchova stala symbolom otvoreného softvéru, keď začala používať Linux. V roku 2017 však mesto od Linuxu upustilo, no nové vedenie sa k nemu teraz opäť plánuje vrátiť.
Portál ZDNet priniesol zaujímavý príbeh nemeckej metropoly, ktorá sa stala symbolom používania otvoreného softvéru. Ten sa začal ešte v roku 2003, keď sa rozhodol Microsoft ukončiť podporu systému Windows NT 4.0 a vedenie jedného z najväčších a najbohatších miest Nemecka potrebovalo nájsť náhradu za starnúce zariadenia s operačným systémom Windows.
Linux + Mníchov = LiMux
Reč je o Mníchove, ktorého administratíva koncom roka 2006 úspešne ustúpila od proprietárneho operačného systému a softvéru. V tom čase bola migrácia považovaná za ambiciózny a priekopnícky projekt otvoreného softvéru v Európe. Zahŕňalo to otvorené formáty, dodavateľsko-neutrálny softvér a vytvorenie jedinečnej infraštruktúry stolných počítačov založených na platforme Linux s názvom „LiMux“ – kombinácia názvov Linux a Mníchov.

Do roku 2013 tak malo podľa plánov asi 80 % stolových počítačov v mestskej správe bežať na LiMux-e. V skutočnosti ale administratíva metropoly stále pokračovala v prevádzkovaní oboch systémo, pričom tie koexistovali niekoľko rokov bok po boku s cieľom riešiť otázky kompatibility.
V roku 2017 ale došlo k zmene vedenia mesta, ktoré prijalo kontroverzné rozhodnutie opustiť LiMux a do roku 2020 sa vrátiť k Microsoftu. Migrácia späť k spoločnosti Microsoft a iným proprietárnym tvorcom softvéru, ako sú Oracle a SAP, stála mesto približne 86,1 milióna eur a ešte stále prebieha. Medzitým sa vedenie mesta opäť zmenilo a spolu s ním opäť raz dôjde aj k zmene v oblasti softvérov.
Otvorený softvér v nemeckej metropole nekončí
Koalícia Sociálnych demokratov a Zelených nedávno zverejnila svoju dohodu s víziou pre roky 2020 až 2026, v rámci ktorej sa opäť plánuje vrátiť k Linuxu a otvorenému softvéru. „Ak je to technologicky a finančne možné, mesto bude klásť dôraz na otvorené štandardy a slobodný licencovaný softvér,“ píše sa v dohode, ku ktorej zverejneniu došlo 10. mája 2020.

Zástancovia slobodného softvéru tak toto rozhodnutie považujú za víťazstvo, pričom ho vidia ako lepšiu možnosť z ekonomického a politického hľadiska, rovnako ako z hľadiska administratívnej transparentnosti. Mesto dokonca chystá aj verejnú stránku, na ktorej bude možné sledovať nasadenie jednotlivých softvérov v rámci správy mesta a takisto náklady na ich prevádzku a správu.
Mesto sa tak riadi heslom „verejné peniaze, verejný zákon“ a chce ho uplatniť aj pri výberových konaniach. Mohlo by sa zdať, že migrácia na otvorený softvér by mohla trvať roky, Mníchov však s tým už má svoje skúsenosti. Stále však ešte nejde o hotovú vec a ako sa píše vyššie, prechod na Linux a otvorený softvér je zatiaľ iba v štádiu vízie. Veríme ale, že Mníchov bude pri tejto migrácii úspešný a ukáže správnu cestu aj ostatným mestám a ich správam.
Novinky

Tieto Samsung smart hodinky už odmerajú EKG aj na Slovensku, prišla veľká aktualizácia

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Microsoft Office nie je jediná možnosť. Vybrali sme najlepšie bezplatné alternatívy

Dokázali sme to. Európa prekonala výrobou z obnoviteľných zdrojov fosílne palivá

Nový seriál Zaklínača má prvú hereckú hviezdu. Kedy sa bude odohrávať a čo o ňom vieme?
