Koncom roka 2006 sa administratíva Mníchova stala symbolom otvoreného softvéru, keď začala používať Linux. V roku 2017 však mesto od Linuxu upustilo, no nové vedenie sa k nemu teraz opäť plánuje vrátiť.

Portál ZDNet priniesol zaujímavý príbeh nemeckej metropoly, ktorá sa stala symbolom používania otvoreného softvéru. Ten sa začal ešte v roku 2003, keď sa rozhodol Microsoft ukončiť podporu systému Windows NT 4.0 a vedenie jedného z najväčších a najbohatších miest Nemecka potrebovalo nájsť náhradu za starnúce zariadenia s operačným systémom Windows.

Linux + Mníchov = LiMux

Reč je o Mníchove, ktorého administratíva koncom roka 2006 úspešne ustúpila od proprietárneho operačného systému a softvéru. V tom čase bola migrácia považovaná za ambiciózny a priekopnícky projekt otvoreného softvéru v Európe. Zahŕňalo to otvorené formáty, dodavateľsko-neutrálny softvér a vytvorenie jedinečnej infraštruktúry stolných počítačov založených na platforme Linux s názvom „LiMux“ – kombinácia názvov Linux a Mníchov.

Zobraziť celú galériu (2)
Logo operačného systému LiMux. Zdroj: Wikipedia

Do roku 2013 tak malo podľa plánov asi 80 % stolových počítačov v mestskej správe bežať na LiMux-e. V skutočnosti ale administratíva metropoly stále pokračovala v prevádzkovaní oboch systémo, pričom tie koexistovali niekoľko rokov bok po boku s cieľom riešiť otázky kompatibility.

V roku 2017 ale došlo k zmene vedenia mesta, ktoré prijalo kontroverzné rozhodnutie opustiť LiMux a do roku 2020 sa vrátiť k Microsoftu. Migrácia späť k spoločnosti Microsoft a iným proprietárnym tvorcom softvéru, ako sú Oracle a SAP, stála mesto približne 86,1 milióna eur a ešte stále prebieha. Medzitým sa vedenie mesta opäť zmenilo a spolu s ním opäť raz dôjde aj k zmene v oblasti softvérov.

Otvorený softvér v nemeckej metropole nekončí

Koalícia Sociálnych demokratov a Zelených nedávno zverejnila svoju dohodu s víziou pre roky 2020 až 2026, v rámci ktorej sa opäť plánuje vrátiť k Linuxu a otvorenému softvéru. „Ak je to technologicky a finančne možné, mesto bude klásť dôraz na otvorené štandardy a slobodný licencovaný softvér,“ píše sa v dohode, ku ktorej zverejneniu došlo 10. mája 2020.

Zobraziť celú galériu (2)
Prostredie operačného systému LiMux. Zdroj: Wikipedia

Zástancovia slobodného softvéru tak toto rozhodnutie považujú za víťazstvo, pričom ho vidia ako lepšiu možnosť z ekonomického a politického hľadiska, rovnako ako z hľadiska administratívnej transparentnosti. Mesto dokonca chystá aj verejnú stránku, na ktorej bude možné sledovať nasadenie jednotlivých softvérov v rámci správy mesta a takisto náklady na ich prevádzku a správu.

Mesto sa tak riadi heslom „verejné peniaze, verejný zákon“ a chce ho uplatniť aj pri výberových konaniach. Mohlo by sa zdať, že migrácia na otvorený softvér by mohla trvať roky, Mníchov však s tým už má svoje skúsenosti. Stále však ešte nejde o hotovú vec a ako sa píše vyššie, prechod na Linux a otvorený softvér je zatiaľ iba v štádiu vízie. Veríme ale, že Mníchov bude pri tejto migrácii úspešný a ukáže správnu cestu aj ostatným mestám a ich správam.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom