Koncom roka 2006 sa administratíva Mníchova stala symbolom otvoreného softvéru, keď začala používať Linux. V roku 2017 však mesto od Linuxu upustilo, no nové vedenie sa k nemu teraz opäť plánuje vrátiť.
Portál ZDNet priniesol zaujímavý príbeh nemeckej metropoly, ktorá sa stala symbolom používania otvoreného softvéru. Ten sa začal ešte v roku 2003, keď sa rozhodol Microsoft ukončiť podporu systému Windows NT 4.0 a vedenie jedného z najväčších a najbohatších miest Nemecka potrebovalo nájsť náhradu za starnúce zariadenia s operačným systémom Windows.
Linux + Mníchov = LiMux
Reč je o Mníchove, ktorého administratíva koncom roka 2006 úspešne ustúpila od proprietárneho operačného systému a softvéru. V tom čase bola migrácia považovaná za ambiciózny a priekopnícky projekt otvoreného softvéru v Európe. Zahŕňalo to otvorené formáty, dodavateľsko-neutrálny softvér a vytvorenie jedinečnej infraštruktúry stolných počítačov založených na platforme Linux s názvom „LiMux“ – kombinácia názvov Linux a Mníchov.

Do roku 2013 tak malo podľa plánov asi 80 % stolových počítačov v mestskej správe bežať na LiMux-e. V skutočnosti ale administratíva metropoly stále pokračovala v prevádzkovaní oboch systémo, pričom tie koexistovali niekoľko rokov bok po boku s cieľom riešiť otázky kompatibility.
V roku 2017 ale došlo k zmene vedenia mesta, ktoré prijalo kontroverzné rozhodnutie opustiť LiMux a do roku 2020 sa vrátiť k Microsoftu. Migrácia späť k spoločnosti Microsoft a iným proprietárnym tvorcom softvéru, ako sú Oracle a SAP, stála mesto približne 86,1 milióna eur a ešte stále prebieha. Medzitým sa vedenie mesta opäť zmenilo a spolu s ním opäť raz dôjde aj k zmene v oblasti softvérov.
Otvorený softvér v nemeckej metropole nekončí
Koalícia Sociálnych demokratov a Zelených nedávno zverejnila svoju dohodu s víziou pre roky 2020 až 2026, v rámci ktorej sa opäť plánuje vrátiť k Linuxu a otvorenému softvéru. „Ak je to technologicky a finančne možné, mesto bude klásť dôraz na otvorené štandardy a slobodný licencovaný softvér,“ píše sa v dohode, ku ktorej zverejneniu došlo 10. mája 2020.

Zástancovia slobodného softvéru tak toto rozhodnutie považujú za víťazstvo, pričom ho vidia ako lepšiu možnosť z ekonomického a politického hľadiska, rovnako ako z hľadiska administratívnej transparentnosti. Mesto dokonca chystá aj verejnú stránku, na ktorej bude možné sledovať nasadenie jednotlivých softvérov v rámci správy mesta a takisto náklady na ich prevádzku a správu.
Mesto sa tak riadi heslom „verejné peniaze, verejný zákon“ a chce ho uplatniť aj pri výberových konaniach. Mohlo by sa zdať, že migrácia na otvorený softvér by mohla trvať roky, Mníchov však s tým už má svoje skúsenosti. Stále však ešte nejde o hotovú vec a ako sa píše vyššie, prechod na Linux a otvorený softvér je zatiaľ iba v štádiu vízie. Veríme ale, že Mníchov bude pri tejto migrácii úspešný a ukáže správnu cestu aj ostatným mestám a ich správam.
Teraz čítajú

Objavili „Jednorožca“. Astronómovia našli najbližšiu čiernu dieru k Zemi

KVÍZ: Herný sviatok roka prichádza. Tento kvíz zvládne na 100 % len ten, kto pozná svet Mortal Kombat

Svet je v pozore. O pár hodín vynesie SpaceX na ISS astronautov na použitej rakete a kapsule

Microsoft prekope základný prvok vo Windows 10. Vylepší výkon a prepojí ho s prehliadačom Edge

AKTUALIZOVANÉ Ingenuity to zvládla znova. Marťanská helikoptéra druhýkrát vzlietla a dostala sa ešte ďalej
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Prekvapenie z čista jasna. Huawei predstavil „svoj elektromobil“, ktorý zmätie špecifickým pohonom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Recyklácii elektromobilov stále nikto nevenuje pozornosť. Pre batériu k nám povolali firmu až z Francúzska

Máš auto a nejazdíš na ňom? Môže ti zarábať tisíce eur ročne. Nová služba poteší všetkých vodičov

Začína éra sonického lietania: Viaceré spoločnosti už pripravujú prototypy. Jedna sa chystá zlomiť rýchlostný rekord
