Zima so sebou prináša dlhé večery a práve toto obdobie je priam stvorené, aby si sa ponoril do temných a ponurých svetov, v ktorých sa budeš naozaj báť.

Existuje mnoho titulov, ktoré dokážu navodiť strach, no iba pár ich je skutočne výnimočných. Preto ťa prevedieme svetom hier, pri hraní ktorých sa budeš veľmi často obzerať za seba a tvoj tep sa rapídne zvýši.

10. Condemned: Criminal Origins (PC, Xbox 360, Xbox One)

V role detektíva Ethana Thomasa budeš prenasledovať masového vraha, okrem iného zodpovedného aj za vraždu Ethanovho kolegu. Nešťastnou zhodou náhod je táto obeť pripísaná práve nášmu hlavnému hrdinovi, ktorý sa nachádzal v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Tvojou úlohou je dokázať, že si nevinný a dolapiť pravého páchateľa.

Na ceste za očistením mena budeš čeliť nástrahám podsvetia. Čo robí z titulu nezabudnuteľnú hororovú skúsenosť je pocit, že si sám v najšpinavšej a takmer úplne zničenej časti mesta, kde ti pôjde každý po krku a strety s nepriateľmi sú smrteľne nebezpečné. Väčšina protivníkov pochádza z radov narkomanov a spodiny spoločnosti, ktorí sú schopní kvôli pár drobným urobiť hocičo.

Intenzitu súbojov umocňuje pohľad z vlastnej perspektívy a keďže z veľkej časti ide o súboje nablízko, sú veľmi osobné. Strelných zbraní je tu len veľmi obmedzené množstvo a každý náboj má cenu zlata. Atmosféra je počas celej doby hrania veľmi napätá, kedy sa ti neraz stane, že ti ovládač vypadne z rúk.

9. Forbidden Siren (PlayStation 2, PlayStation 4)

V Japonsku 80. rokov existoval kult, ktorý sa snažil o vyvolanie boha Datatshushi. Naivná predstava o svete bez bolestí a utrpenia bola v ostrom kontraste s požiadavkami na prítomnosť božstva, ktorý by mal priniesť tento blahobyt. Predpokladom pre úspešné dokončenie rituálu znovuzrodenia je, ako to už zvyčajne býva, obetovanie mladej dievčiny.

Týmito okolnosťami, založenými na značne upravených reálnych základoch, sa inšpirovali bývalí členovia Teamu Silent. Ide o bývalých členov štúdia, stojaceho za zrodom dnes už kultového Silent Hillu. Svoje skúsenosti s hororovou tematikou aj tentokrát autori zúročili a výsledkom je jeden z najintenzívnejších zážitkov všetkých čias.

V hre budeš rozhodovať o osude niekoľkých postáv, ktorých hlavným cieľom je uniknúť z ostrova. Okrem týchto postáv totiž všetci ostatní obyvatelia podľahli zvláštnemu volaniu a vrhli sa do mora, odkiaľ sa vrátili ako nemŕtve bytosti Shibito. Keďže na nich neplatia konvenčné zbrane, tvojou jedinou taktikou je sa dobre sa pred nimi ukryť.

8. Lone Survivor (PC, PlayStation 3, PlayStation 4, PS Vita)

Moderné technológie a možnosti aktuálnych herných zariadení nám poskytujú úžasné možnosti spracovania hier. Nie vždy je ale potrebné prinášať herný zážitok k hráčovi za pomoci tisícov polygónov. Presne takto pristupuje k svojmu titulu Jason Byrne, ktorý pre nás pripravil naozaj výdatnú porciu strachu, vo veľmi špecifickom grafickom kabáte.

Titul Lone Survivor je totiž zabalený do štýlovej 2D grafiky. Podľa samotného autora to podnecuje hráčovu predstavivosť, ktorý si v hlave dopĺňa detaily podľa seba, čím si formuje svoj unikátny herný zážitok. Každý z nás má totiž strach z niečoho iného a práve tieto obavy si prenesieš do hrateľnosti.

Tvojou úlohou je zistiť, čo sa stalo v zničenom svete zamorenom hnusnými, zombie pripomínajúcimi, príšerami. Jediným miestom, kde máš pocit bezpečia, je tvoja izba, kde si môžeš oddýchnuť a načerpať nové sily, teda v prípade, že ti spánok nerušia nočné mory. Počas doby hrania si totiž ani na chvíľu nevydýchneš.

7. Resident Evil VII (PC, PlayStation 4, Xbox One)

Herná séria Resident Evil je tu s nami už nejaký ten piatok, počas čoho zaslúžene zožala nespočetné pochvaly za úžasné zombie hororové počiny z konca 90. rokov. Neskôr sa presunula do tretieho rozmeru, pričom prelomový štvrtý diel presunul akciu do pohľadu z tretej osoby. Čo naopak fanúšikov pôvodnej trilógie nepotešilo, bola radikálna zmena konceptu hrateľnosti a s tým spojený aj posun smerom ku akcii.

Nespokojnú hráčsku obec nakoniec uspokojilo až predstavenie siedmeho dielu. Vývojári z Capcomu sľubovali (ako už niekoľkokrát predtým) návrat k originálnemu duchu tohto univerza. Po prvýkrát v (regulárnej) sérii použili pohľad z prvej osoby, ktorým chceli dosiahnuť dokonalé prenesenie hráča do napínavého deja.

Bez výhrad uznávame, že dosiahli presne to, čo si zaumienili. Zvolený pohľad je navyše jedinečným dôvodom k vyskúšaniu PlayStation VR, čo je jednoznačne najlepší spôsob, ako si užiť strašidelný zážitok v opustenom dome obývanom psychopatickou rodinkou. Tvojou úlohou je zachrániť svoju stratenú snúbenicu, ktorá ti po niekoľkých rokoch poslala e-mail. Bola to však naozaj ona?

6. Until Dawn (PlayStation 4)

Dokážeš si predstaviť lepšiu atmosféru na natočenie béčkového tínedžerského hororu, ako je opustená chatka v lese? Ak k tomu pridáme pár ľahkovážnych mladých ľudí, niekoľko litrov alkoholu a krvilačného zabijaka, dostaneme klasický scenár tínedžerských krvákov z 90. rokov. Ako by to vyzeralo, keby sa skupina šikovných vývojárov rozhodla namiesto filmu natočiť hru?

Napísali sme natočiť? Until Dawn totiž v mnohých ohľadoch pripomína skôr interaktívny film, ako plnohodnotný herný zážitok. Kulisy v podobe opustenej chaty bez možnosti kontaktu s civilizáciou a neznáme nebezpečenstvo číhajúce v každom temnom kúte ťa vtiahne natoľko, že si ani neuvedomíš, že sa viac pozeráš, ako hráš.

Sledovať osudy postáv je veľmi napínavé. Tvojou úlohou je ich dostať do bezpečia, čo je však vzhľadom na množstvo pascí veľmi náročné. O to viac, ak si uvedomíš neustálu hrozbu v podobne zabijaka, hutne inšpirovaného Michaelom Myersom, ktorý ti je neustále v pätách. Možnosťami ovplyvňujúcimi vývoj deja disponuje hra neúrekom, čo ti zabezpečí, že sa k Until Dawn vrátiš ešte aj po dohraní jedného z početných koncov.

5. Dead Space (PC, Xbox 360, PlayStation 3)

Nekonečný vesmír, ticho a samota. Takto by sa dala v skratke charakterizovať temná a hustá atmosféra, ktorú budeš pociťovať po spustení Dead Space. Pritom príbeh začína úplne nevinne prieskumom signálu, vysielanom obrovskou nákladnou vesmírnou loďou, prevážajúcou vyťaženú horninu. Veľmi skoro ale prídeš na to, že na lodi nie je všetko v poriadku.

Nájdený tajomný artefakt na jednej zo vzdialených planét a prevážaný v lodi, v ktorej sa práve nachádzaš, má obrovskú moc. Premieňa totiž inak mierumilovnú posádku lode na krvilačné monštrá, ktorých cieľom je tvoja eliminácia. Hlavný hrdina ale nie je vojak s arzenálom zbraní. Práve naopak, je to opravár, ktorý je navyše odetý v skafandri obmedzujúcom jeho pohyb.

Nemotorný opravár musí čeliť nepriateľom len za pomoci nástrojov, ktoré nachádza v lodi, čo však nie sú zbrane v pravom slova zmysle. Po ruke tak máš plazmovú rezačku, ručný kotúčový rezák alebo nastreľovač klincov. Keďže jediný spôsob, ako eliminovať dotieravých Nekromorfov, je orezať ich až na holé torzo, určite sa ti tieto hračky zídu.

4. Silent Hill (PlayStation)

V dobe uvedenia prvého dielu Silent Hill na trhu kraľoval Resident Evil 2. Aj napriek dobovému tvrdeniu, že išlo o priamych konkurentov, to nie je úplne pravda. Kým druhý menovaný staval na nechutnosti v podobe ohnívajúcich chodiacich mŕtvol, Silent Hill spracovanie desu poňal úplne inak. Psychologický teror je totiž oveľa horší ako strach z fyzického utrpenia.

Prvý diel veľmi obľúbenej série sa zapísal do sŕdc mnohých hráčov ako jeden z najstrašidelnejších herných zážitkov všetkých čias. V meste zahalenom večnou hmlou musí hlavný hrdina Harry Mason nájsť svoju stratenú dcéru. Netuší však, že v tomto meste nie je náhodou. Mestečko Silent Hill totiž k sebe láka ľudí, ktorí niečo skrývajú pred okolitým svetom.

Svet Silent Hillu je rozdelený do dvoch dimenzií, pričom prechody medzi nimi určuje hra sama po dosiahnutí istého miesta v príbehu. Harry tak prechádza medzi normálnym svetom a univerzom jeho nočnej mory, ktoré je plné smrti, utrpenia, krvi a beznádeje. Počas hľadania dcéry Cheryl budeš musieť z cesty odstrániť bizarné príšery a potrápiť svoj mozog nad mnohými logickými úlohami.

3. Alien: Isolation (PC, PlayStation 4, Xbox One, Switch)

Dlhé roky čakali fanúšikovia xenomorfov, stvorených zakladateľom biomechanického surrealizmu H. R. Gigerom, na titul, ktorý by vystihol atmosféru pôvodného diela zo strieborného plátna. Áno, mali sme tu niekoľko akčných hier, ale to, čo definuje filmového Votrelca sa do sveta interaktívnej zábavy podarilo preniesť až pri Alien: Isolation.

Tvoje zmysly budú pracovať naplno po celý čas, ktorý stráviš v role potomka notoricky známej protagonistky filmového spracovania, Ellen Riplejovej. Na vesmírnej lodi sa okrem tvojich kolegov preberie k životu aj entita, ktorej jediným zmyslom existencie je zabíjanie. Postaviť sa tomuto rodenému zabijakovi tvárou v tvár je samovražda, preto musíš vymyslieť plán, ako ho zastaviť.

Bezmocnosť, ktorú budeš pociťovať pri stretoch s Votrelcom, je prenesená na obrazovky naozaj podareným spôsobom. Tvoj protivník je totiž mimoriadne inteligentným súperom a ty musíš využiť každý priestor, kde sa môžeš ukryť, čo však nie je garanciou, že ťa nenájde. Ak sa tak stane, môžeš ho síce trochu pokropiť plameňometom a získať trochu drahocenného času, no on si ťa aj tak nájde. Vždy.

2. Project Zero 2: Crimson Butterfly (PlayStation 2, PlayStation 4)

Project Zero, známy mimo Európu aj ako Fatal Frame, je unikátny kúsok, ktorý určite nesmie chýbať v zbierke žiadneho fanúšika strašidelných príbehov a hier. Zvláštnosť titulu priamo súvisí s históriu jeho vzniku, keďže sú do deja údajne prenesené situácie, ktorým čelil samotný hlavný dizajnér, Keisuke Kikuchi.

Kikuchi býval na odľahlom mieste v blízkosti križovatky, kde sa nachádzala malá svätyňa. V noci vraj počul zástupy duchov, putujúcich k spomínanej kaplnke. Podľa miestnej legendy sa nikto nesmie pozrieť na ducha priamo, inak si po neho príde, a tak si od rodičov vyprosil fotoaparát, aby si mohol duchov odfotiť.

Vo Fatal Frame sa ocitneš v úlohe malého dievčatka, ktorá sa spolu so sestrou vyberie do opusteného domu. S domom sú však späté mnohé duchovné entity, ktoré je možné poraziť len ich zvečnením pomocou nájdeného fotoaparátu, figurujúcom v príbehu ako jediná zbraň. Titul svojou atmosférou a zasadením patrí k tomu najlepšiemu, čo hororový žáner ponúka.

1. Amnesia: The Dark Descent (PC, PlayStation 4, Xbox One)

Ak budeš brať odporúčania autorov vážne a do dobrodružstva sa ponoríš v noci so slúchadlami na ušiach, tak sa priprav na naozaj silný zážitok. Je len málo hier, ktoré dokážu sprostredkovať toľko emócií naraz ako prvá Amnesia. Napätie, panický strach, preľaknutie a následná obrovská úľava sú faktormi, ktoré ťa budú sprevádzať od začiatku až do konca hernej doby.

Tma je jedným zo základných stavebných kameňov atmosféry. Hlavný hrdina Daniel sa prebúdza v tajomnom hrade, kde sa ako hlavný zdroj svetla používajú lampy a sviečky. Lampy však spotrebúvajú petrolej, a teda je potrebné ním šetriť. V opačnom prípade sa tak ocitneš v úplnej tme, obkolesený tajomnými zvukmi, kedy k sebe aspoň neprilákaš rôzne príšery.

Stratou pamäte trpiaci Daniel však pri nedostatku svetla trpí paralyzujúcimi návalmi strachu, kedy je úplne bezbranný a vystavený okoliu napospas. Niežeby si mal inokedy možnosť sa nejako brániť, keďže tvojou jedinou obranou je útek. Obklopujúce zvuky spôsobujú mráz na chrbte a dovoľujú tvojej predstavivosti sa rozvinúť do nevídaných sfér, kedy túžiš len po jedinom. Aby to už celé skončilo…

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP