Minulý rok sme boli svedkami nových poznatkov o zrýchlenom pohybe, ktorý má severný magnetický pól. Z Kanady totiž smeruje na Sibír rýchlosťou až 50 kilometrov za rok, avšak vedci doposiaľ nevedeli prečo. Nová štúdia uverejnená v časopise Nature Geoscience však záhadu objasňuje. Na tému upozornil portál IFL Science.
Posun je obrovský
Geomagmetické póly Zeme a ich pohyb sa priamo dotýkajú aj nášho bežného života a okrem navigačných GPS systémov slúžia napríklad aj na riadenie leteckej prevádzky. Zatiaľ čo južný sa hýbe len minimálne, severný magnetický pól sa od svojho prvého zdokumentovania v roku 1831 posunul približne o 2 350 kilometrov cez horné úseky severnej pologule.
Za posledné desaťročia sa však jeho rýchlosť násobne zvýšila, pričom z pôvodných 15 kilometrov za teraz posunie o približne 50 až 60 kilometrov ročne a smeruje z Kanady na Sibír.

Ovplyvňujú ho magnetické toky pod povrchom
Ako informoval americký Newsweek, vedci pravdepodobne objavili príčinu zrýchlenia jeho pohybu. Prostredníctvom geomagnetických údajov zozbieraných satelitmi počas posledných dvadsiatich rokov totiž objavili dve veľké škvrny so silným magnetickým tokom, z ktorých jedna sa nachádza pod Kanadou a druhá pod Sibírou. Svojou silou tak polohu severného magnetického pólu jednotlivo ovplyvňujú.
V minulosti mala na pól väčší vplyv práve škvrna pod Kanadou a preto sa smerom k ruskej zemi hýbal len veľmi pomaly. V posledných desaťročiach však postupne slabla, zatiaľ čo sibírska škvrna mierne silnela, čo vysvetľuje náhle zvýšenie rýchlosti a smerovanie k Sibíri.
Najnovšie modely vedcov naznačujú, že severný magnetický pól bude pokračovať vo svojej ceste smerom k Sibíri a počas nasledujúceho desaťročia prejde vzdialenosť 390 až 660 kilometrov.
Šéf štúdie Philip Livermore si myslí, že pri takomto zvýšení rýchlosti bude potrebné aktualizovať Svetový magnetický model (WMM) každý rok, pričom v súčasnosti sa zostavuje v päťročných intervaloch.
Na základe WMM sa pravidelne vydávajú napríklad korekcie smeru magnetického poľa či zemského pólu, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie navigačných systémov. Jeho najnovšia aktualizácia zatiaľ platí do roku 2025.
Vesmír a veda

Kreuje ľudstvo svoju záhubu? Superinteligentnú AI nebudeme vedieť kontrolovať, dokonca ju ani nepochopíme

Prelomová „špongia“. Vzduch premení na pitnú vodu, za deň zvládne takmer 20 litrov

AKTUÁLNE Naživo: Falcon 9 zlomil svetový rekord, vyštartoval s vyše 140 satelitmi

SpaceX bojuje o ložiská zemného plynu pri svojej základni. Hrajú dôležitú rolu pri ceste na Mars
