Marvel si je dobre vedomý svojej obrovskej fanúšikovskej základne v Číne, preto bolo len otázkou času, kedy príde s prvým orientálnym superhrdinom. Zatiaľ čo tretiu fázu MCU bolo treba s viacerými známymi postavami náležite uzavrieť, začiatok tej štvrtej ponúka priestor na uvedenie nových zaujímavých charakterov.

Tým vyvoleným sa stal Shang-Chi (Simu Liu), majster bojových umení čínskeho pôvodu, aby sme v jednom celovečernom filme odhalili jeho minulosť a zapadol do veľkých budúcich plánov univerza. Dlhých desať rokov sa pred svojím bývalým životom ukrýval v Amerike, kde si spoločne s najlepšou priateľkou Katy užíval život mladíka bez starostí.

Pred minulosťou sa ale nedá utekať večne a aj keď to môže prísť pomaly, skôr či neskôr dobehne každého. Nie dlho po nalinkovaní hlavnej premisy nefungujúcich rodinných vzťahov sa preto vrhá do hľadania svojej podstaty, a ako to už býva, zároveň aj záchrany celého sveta.

Výborní herci a postavy, ktoré si zamiluješ

Keďže ide o úplne nového superhrdinu, režisér Destin Daniel Cretton servíruje príbeh zo súčasnosti postavený na detailne vysvetlených základoch vychádzajúcich z minulosti (vo veľkej miere využíva skratkovité, no efektné flashbacky). Postupne sa dozvedáme o Shang-Chiho pôvode a jeho motivácii uchýliť sa na novom kontinente, predstaví sa jeho sestra Xialing (Meng’er Thang) v detskej aj dospelej podobe a spoznáme aj do istej miery smutný príbeh ich matky Li (Fala Chen).

YouTube (screenshot)

Je to však otec rodiny Xu Wenvu (Tony Chiu-Wai Leung) – inak známy ako Mandarin, na ktorom film stojí pre jeho bohatú históriu čoby záporáka s magickými prsteňmi, alebo presnejšie náramkami.

Herec – charizmatická legenda čínskych filmov – je v úlohe kedysi neohrozeného dobyvateľa, dnes už značne dezorientovaného a chradnúceho otca rodiny chytajúceho sa posledných slamiek nádeje, presvedčivý a svojím výkonom ťahá osadenstvo napred.

Shang-Chi si pre potreby života v Spojených štátoch zmenil meno na Shaun, čo sa priateľka Katy (Awkwafina) dozvie až neskôr pri prevalení jeho utajenej minulosti. Práve Katy vo filme zastáva úlohu odľahčujúcej postavy – bežnej smrteľníčky, na ktorú sa odrazu zosypú všetky tie superhrdinské peripetie, ktoré život prináša.

YouTube (screenshot)

Herečka si úlohu užíva naplno a je to poznať na dôraznosti prejavu počas každej jednej scény. Navyše má ušiam lahodiaci, rázny a mierne zachrípnutý hlas, takže čokoľvek povie, premení na zlato. Všetci zúčastnení sú ale veľkí sympaťáci a aj chémia medzi ústrednými postavami funguje na výbornú.

Žiada sa vypichnúť aj jedno skvostne zakomponované cameo obľúbenej postavy. Jej prítomnosť je majstrovsky zapracovaná do deja, zohrá pomerne veľkú úlohu a zároveň nepôsobí prepálene. Najvtipnejšie scénky si berie pre seba a len tak podtrhuje um Marvelu ťažiť z bohatej a popretkávanej pavučiny filmov.

Pastva pre oči s čínskou mytológiou

Ázijské prostredie ponúka obrovské množstvo možností, ako film Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch poňať. Doposiaľ nevidená mytológia v MCU tu dostáva priestor na odhalenie svojich tajov podobne, ako sme to mohli vidieť v Thorovi s nórskou mytológiou. Je to práve sviežosť Ďalekého východu a predstavenie čínskych postáv, ktoré z filmu robia v rámci Marvelu niečo viac.

YouTube (screenshot)

Samotná mytológia je spracovaná veľmi jednoducho a je poznať, že Marvel nechcel zachádzať do úplných detailov. Zvolil preto príjemný mix prelínania dvoch rozdielnych kultúr, ktorý tak poteší väčšinu divákov svojou hravosťou a prirodzenosťou.

Do vydareného mixu boli ďalej šikovne zapracované mýtické čínske tvory, ktoré spolu s prostredím hýria farbami, čím sa opäť podčiarkuje vkusná práca s novou mytológiou. Rad došiel aj na rozkošné postavičky, tak typické pre komiksy, ktoré prirodzene odľahčia niektoré situácie, pomôžu pri skratkovitom riešení vzniknutých problémov a potešia detských aj dospelých divákov.

Akcie nie je až tak veľa, ako by sa mohlo zdať…

Trailer mohol navodiť pocit, že vo filme bude veľa akcie, ale nie je to úplne tak. Napriek postavám ovládajúcim rôzne bojové umenia je súbojov možno menej, než by si film tematicky zaslúžil. Nemožno tak úplne hovoriť o nevyužitom potenciáli, pretože film sa snaží naplno venovať osudom jednotlivých postáv.

Predsa len vytvoriť dôkladný origin postavy vyžaduje podrobnejšie nahliadnutie do pozadia, aby sme si s ňou ihneď po skončení vybudovali vzťah a tvorcovia nás postupne pripravovali na veľké finále o pár rokov.

…Ale je choreograficky presná a nápaditá

Jednoznačne najlepšou akčnou scénou je súboj v autobuse, kedy Shang-Chi prvýkrát ukáže svetu svoje schopnosti. Choreografia je zábavná, prehľadná a necháva naplno vyniknúť rýchle končatiny, aby náš bojovník šikovne využíval interiér aj vonkajšok autobusu vo svoj prospech. Najmä tu je cítiť prístup k látke na štýl Jackieho Chana a hneď je to všetko živšie.

YouTube (screenshot)

Zábavnosťou a nápaditosťou je celá akcia vo filme určite jedným z toho najlepšieho, čo máme možnosť v rámci MCU vidieť. My môžeme byť vďační, že na rozdiel od Black Widow sa nezneužíval strih a scény sú tak točené na dlhšie zábery.

Len o trochu menej atraktívnou je scéna na lešení mrakodrapu, kedy súboje doplácajú na príliš tmavé prostredie. Shang-Chi sa ocitá tvárou v tvár voči obrovskej presile a trošku svetla by miestami nezaškodilo.

Nedá sa povedať, že by o akciu bola úplne núdza, ale je vidieť, že filmári sa zamerali väčšmi na prerozprávanie konzistentne pôsobiaceho príbehu a nejaké tie akčné tromfy si pošetrili do ďalších pokračovaní. Finále ponúkne klasickú pompéznosť v nastolenom trende z predošlých Marveloviek, no tentokrát s doposiaľ nevidenými bytosťami. Tie sú nádherne spracované ako po umeleckej, tak aj technickej CGI stránke.

Rozmanitosť umelcov je v soundtrackoch cítiť

Hudba od rôznych čínskych umelcov vkusne podtrhuje plynutie deja a jemné tóny tradičných nástrojov pri kľudnejších pasážach striedali mohutné dunenia počas akcie.

Aj v tomto prípade vyniká autobusová rúbačka – samotná scéna by nepôsobila tak štýlovo, ak by nebola podporená soundtrackom v štýle neo-clubstyle-Prodigy prinášajúcim silný John Wick vibe. Zároveň ide o jedinú skladbu svojho druhu vo filme, čím ho náramne oživuje. Niekedy stačí k dokonalosti naozaj málo.

YouTube (screenshot)

Svieže a exotické rodinné dobrodružstvo

Kevin Feige našiel s Marvelom recept na úspech, ktorého sa už roky drží. Má svoje klišé aj zaužívané koľaje a nedá na ne dopustiť. Ale prečo meniť niečo, čo funguje? Rodinné hodnoty sú do filmu zakorenené hlboko a posolstvo je viac než jasné. Vo výsledku nevadia ani miestami plytké dialógy postáv, pretože do jednoduchého konceptu zapadajú a nerušia.

Podobne ako jeho komiksoví bratia Tony Stark, Loki či Peter Quill, trpí Shang-Chi komplexami zo svojho otca, na čom je postavená štruktúra celej snímky. Na konci sa s tým preto musí vyrovnať, aby naplnil svoj potenciál a nechal minulosť minulosťou.

Azda najväčším nedostatkom filmu je prílišné cielenie na Wenwuho, ktorý je síce famózny vďaka skvelému obsadeniu, ale tým pádom kľudne mohol figurovať aj v názve filmu.

YouTube (screenshot)

Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch sa nesie v rýchlom tempe, neustále nás necháva nahliadnuť do histórie aj za cenu prílišného využívania flashbackov, aby postavy pôsobili celistvo a pevne ukotvené v základoch a ku koncu filmu ponúka stupňujúce sa rozprávkové CGI orgie.

Lístok do kina znamená jednu z najlepších sóloviek v rámci MCU, rovnako ako jedny z najlepších súbojov z hľadiska choreografie – jednoducho viac než príjemný komiksový film, ktorý vie, čo chce a na koho cieli. Vďaka exotickosti prostredia aj postáv pre západné publikum sa tak mohol posunúť ešte na vyšší level než jeho predchodcovia zobrazujúci zrod superhrdinov. Začiatok novej filmovej kapitoly nemohol byť osviežujúcejší.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

HODNOTENIE

9/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú