V Alžírsku sa nemôžu vyrábať a ani dovážať dieselové vozidlá. Zákon teraz od miestnych výrobcov automobilov vyžaduje, aby začali vyrábať aspoň jeden rad elektrických vozidiel, ak obchodujú päť alebo viac rokov. Zákaz uviedli pre environmentálne a regulačné dôvody, informuje spravodajský portál BBC.

Podľa najnovších údajov štatistického úradu je v Alžírsku viac ako 6,5 milióna licencovaných vozidiel. Pri poslednom sčítaní v roku 2019 boli podľa údajove Svetovej banky emisie oxidu uhličitého v Alžírsku na obyvateľa na úrovni 3,98 ton. To je napríklad takmer polovica emisií Juhoafrickej republiky. Obe krajiny však ďaleko prekonáva USA, kde sa priemerné emisie na obyvateľa vyšplhali na úroveň 14,67 ton.

Striktné importné regulácie zapríčinili, že ceny jazdených áut začali prudko rásť. Nie je to preto, lebo obyvatelia Alžírska túžia po dieselových agregátoch. Prudký nárast cien podľa BBC spôsobil všeobecný nedostatok vozidiel.

Freepik (Úprava redakcie)

Významný európsky politik odmieta zákaz spaľovákov

O roku 2035 sa hovorí predovšetkým v súvislosti so zákazom predaja spaľovákov v Európe. Tento cieľ, i keď je už schválený európskym parlamentom, môže byť predsa len v ohrození. Obľúbený taliansky politik chce vyhlásiť referendum, v ktorom by bežní ľudia prejavili súhlas alebo nesúhlas s týmto zákazom, informuje portál AutoNews.

Referendum je nástroj, vďaka ktorému sa dá najlepšie presadiť názor väčšiny. Jeho moc chce teraz využiť aj taliansky vicepremiér Matteo Salvini. O jeho pláne si môžeš všetky detaily prečítať v samostatnom článku.

Klinec do rakvy biopalivám

Nová štúdia organizácie Transport & Environment odhalila, aká drahá je prevádzka nákladných vozidiel jazdiacich na ekologickejšie biopalivá oproti prevádzke elektrických ťahačov. Jeden kilometer jazdy ťahačom na e-naftu je nielen drahší, ale takéto auto produkuje aj viac emisií než kamión na batériový pohon. Tému sme dôkladne spracovali v samostatnom článku.

Od roku 2035 budú musieť všetky nové nákladné vozidlá jazdiť na bionaftu, alebo budú musieť byť úplne bezemisné počas svojej prevádzky. To sa dá dosiahnuť napríklad batériovým alebo vodíkovým pohonom.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú