Kapacita batérií je citlivá téma, o ktorej sa neustále hovorí pri akejkoľvek téme v oblasti smartfónov. Výdrž na jedno nabitie je dnes dôležitým parametrom pri kúpe zariadenia a aj keď sa v tomto smere udialo niekoľko vylepšení, stále nie sú dostatočné pre potreby dnešných zákazníkov.

Za posledných niekoľko rokov bolo ukázaných mnoho pokusov vytvoriť batériu, ktorá by prekonala dnešné lítiové články. Vo viacerých prípadoch sa to dokonca podarilo, no vždy to zamrzlo pri vytvorení prototypu, v tom horšom prípade len pri teórii. Nový čínsky startup Qing Tao Energy Development to však zdá sa myslí vážne a už dnes dokáže produkovať 100 MWh ekvivalent batériových článkov za rok.

O tretinu vyššia kapacita na rovnakej ploche

Nová batérie sú založené na systéme pevného elektrolytu a o takýchto batériách sa tiež hovorí ako o priamych nástupcoch dnešných lítiových článkov. Nie len že sú oveľa bezpečnejšie, ale dokážu na rovnakej ploche uchovať viac kapacity. Čínskej spoločnosti, ktorá vznikla na technickej univerzite v meste Tsinghua, sa podarilo vytvoriť funkčný akumulátor, ktorý dokáže uchovať až 400 Wh energie na jeden kilogram. Bežné batérie pritom zvládajú 250 – 300 Wh/kg. Nárast predstavuje až 30 %, čo v dnešnom svete nie je málo a akékoľvek riešenie zlepšenia výdrže sa berie všetkými desiatimi.

nový typ batérií
Zobraziť celú galériu (1)
@ElectrekCo/Twitter

Prečítaj si tiež
Toto je smartfón s najlepšou výdržou batérie na svete. Konkurentov výrazne zatienil

V súčasnosti je na západe Číny postavená produkčná linka, ktorá dokáže produkovať 100 MWh batérií za rok. Do roku 2020 by sa mala táto kapacita zväčšiť až sedemnásobne, takže pre oblasť technológií je to skvelá správa.

Počiatočná investícia 126 miliónov eur a funkčná výrobná linka značia, že tento nápad neostane len v rovine myšlienky, ale reálne dochádza k jeho realizácii a už čoskoro sa tieto batériu budú môcť objaviť vo väčšine zariadení. Všetko bude závisieť od záujmu výrobcov spotrebnej elektroniky a ceny v porovnaní so súčasnými riešeniami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú