Aféra z roku 2015, kedy FBI priamo nariadila Applu, aby pomohol odomknúť zašifrovaný iPhone 5C, má dohru ešte aj tento rok. Pre urýchlenie odomykania smartfónu obvineného Syed Farooka sa federáli vtedy rozhodli spolupracovať s bezpečnostnou firmou Cellebrite, ktorá sa priamo špecializuje na mobilnú bezpečnosť. 

Avšak táto firma utrpela minulý mesiac nečakaný hackerský útok svojich serverov. Útočníci už stihli pripraviť aj výstražné varovanie pre FBI. Najhoršie však znie únik kódu vzťahujúceho sa na nebezpečné zariadenie, ktoré dokáže hravo prelomiť obranu staršieho iPhonu 5C, no aj akéhokoľvek Android či BlackBerry smartfónu. Jeden anonymný hacker sa pre portál Motherboard vyjadril, že vytváranie takýchto nástrojov ich robí neodvratným a akýkoľvek technicky znalejší používateľ sa môže stať extrémne nebezpečným.

zdroj fotografie: Engadget

Hacker taktiež poznamenal, že po krádeži zo serverov budú útočníci schopní odoslať tento nebezpečný kód na populárne úložisko Pastebin. Našťastie, i keď sa to tak veľmi nedá nazvať, hackeri uverejnili tentoraz len nepodstatnú časť programu a zdrojový kód je stále zahalený rúškom tajomstva.

Nenechaj si ujsť
TIP: Najnovší koncept iPhonu 8 je snom každého fanúšika futuristických smartfónov

Uniknutý súbor ReadMe

zdroj fotografie: Engadget

Vo vzduchu však stále visí veľký problém, a to ten, že vytvorením takéhoto nebezpečného nástroja sa rapídne zvyšujú obavy z narušenia súkromia používateľov. Aj keď to tentoraz dopadlo ešte relatívne dobre a neunikol úplne celý kód, jedno je bohužiaľ isté, dlho sa tento nástroj v tajnosti určite neudrží.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom