Vedcov z vesmírnej agentúry NASA nedávno prekvapil zaujímavý objav. Pomocou Hubblovho vesmírneho teleskopu totiž pozorovali exoplanétu, ktorá je zahalená do takmer úplnej temnoty a pohlcuje až 94 % prichádzajúceho svetla.

Za takýmto javom na planéte s názvom WASP-12b sa pritom skrýva niekoľko skutočností. Wasp-12b patrí do skupiny planét, ktoré vedci označujú pomenovaním „hot Jupiters“ (horúce Jupitery). Ide o obrovské plynné planéty, ktoré obliehajú veľmi blízko svojej hostiteľskej hviezdy a sú tak ohrievané na vysoké teploty. Nedávno pozorovaná exoplanéta sa nachádza len približne 3,2 milióna km od svojej hviezdy. Pre porovnanie, naša Zem je od Slnka vzdialená viac ako 149 milióna km.

Vysoké teploty znemožňujú odraz svetla

Kvôli extrémnej blízkosti dopadá svetlo z hostiteľskej hviezdy vždy na rovnakú stranu WASP-12b a planéta tak má svoju dennú a nočnú stranu. Práve na neustále osvetlenej časti dosahujú teploty okolo 2500 stupňov Celzia. Odvrátená strana je približne o polovicu chladnejšia. Takto vysoké teploty majú podľa vedcov následne zapríčiňovať enormné pohlcovanie svetla na planéte. Väčšina vodíkových molekúl totiž nie je schopná teploty na dennej strane ustáť a tento jav zamedzuje vytváraniu mrakov, ktoré by prichádzajúce svetlo odrážali. Žiara je namiesto toho absorbovaná atómami vodíka a premieňa sa na teplo.

Prekvapivý objav aj pre vedcov NASA

Podľa jedného z vedúcich členov výskumu, Taylora Bella, tento objav vedcov prekvapil, keďže nečakali nájdenie až tak temnej planéty. Doplnil pritom, že väčšina planét z kategórie horúcich Jupiterov odráža približne 40 % hviezdneho svetla. Vedci objavili WASP-12b už v roku 2008 a odvtedy sa jej výskumu venovalo niekoľko teleskopov. Predchádzajúce pozorovania odhalili napríklad zmenšovanie tejto planéty. WASP-12b sídli v konštelácii Auriga približne vo vzdialenosti 1 400 svetelných rokov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú