NASA dala v piatok povolenie na štart dvom astronautom, ktorí v stredu 27. mája odštartujú let na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Do vesmíru poletia prvýkrát v histórii vďaka SpaceX. Tento deň bude významný pre obe spoločnosti – pre SpaceX to bude prvý let s ľudskou posádkou a pre NASA prvý krok k ukončeniu americkej závislosti na ruských raketách. V stredu teda po deviatich rokoch odštartuje z americkej pôdy prvý let s ľudskou posádkou, informuje portál Science Alert.
V Kennedyho vesmírnom centre na Floride už od štvrtka 21. mája zasadali predstavitelia NASA a SpaceX a robili finálne skúšky k letu kapsuly Crew Dragon. Astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley majú odštartovať v stredu, 27. mája o 22:33 nášho času smerom k ISS, ku ktorej sa pripoja deň po štarte. Viac podrobností o tejto misii sme zhrnuli v tomto detailnom článku.
Behnken a Hurley sú skúsení astronauti, ktorí pre NASA pracujú už takmer 20 rokov a vo vesmíre už nejaký čas strávili. Tentokrát majú však misiu o niečo zaujímavejšiu – ISS je totiž jedným z mála bezpečných miest, kde sa koronavírus ešte nevyskytol.
Pred letmi do vesmíru sú posádky zvyčajne podrobené karanténe – nikto predsa nechce ochorieť 408 kilometrov nad najbližšou nemocnicou, no títo dvaja astronauti sú v striktnej karanténe podľa vlastných slov už od polovice marca.

„Kde je vôľa, tam je cesta,“ odpovedal Robert Behnken novinárom na otázky k bezpečnosti misie uprostred krízy s koronavírusom. „Boli sme v karanténe zrejme najdlhšie zo všetkých predošlých posádok v histórii vesmírneho programu,“ povedal Douglas Hurley, druhý astronaut z dvojice. Tiež dodal, že sa obaja už dvakrát podrobili testom na prítomnosť ochorenia COVID-19 a „hovorí sa, že nás pred štartom otestujú ešte raz.“
V dôsledku pandémie koronavírusu, ktorá najviac postihla práve Spojené štáty americké, nebude možné prísť sa na štart rakety pozrieť osobne. Aby v deň štartu k vesmírnemu centru neprišli davy ľudí, NASA plánuje vysielať nielen priamy prenos štartu, ale ponúkne aj zábery zo zákulisia, informuje Space. Prenos a informácie o štarte budú dostupné v NASA TV, na YouTube a ak budeš sledovať sociálne siete vesmírnej agentúry – Facebook či Instagram, zaručene ti nič neunikne.

Od roku 2011 si Američania kvôli ceste na ISS museli kupovať sedadlo v ruskej rakete Sojuz. Tento let je preto veľmi dôležitý – americký vesmírny program sa môže totiž postupne osamostatniť. Týmto letom ale spolupráca s Rusmi nekončí.
Pre SpaceX je to len prvá misia s posádkou a hoci Muskov raketoplán má núdzový únikový systém (na rozdiel od rakiet v misiách Apollo), SpaceX ešte nie je pripravený pravidelne dopravovať astronautov do vesmíru. Najbližšiu misiu SpaceX plánuje až na druhú polovicu budúceho roka.
Vesmír a veda

AKTUALIZOVANÉ NASA potvrdila, prečo zlyhal jeden motor rakety na Mesiac pri teste. Štart prekazili až príliš "konzervatívne" nastavenia

Môže chrumka vo vesmíre zničiť ISS? Na internete sa rozpútala bizarná diskusia, vyjadril sa aj odborník

AKTUÁLNE AKTUÁLNE: SpaceX vyletel prvýkrát v 2021 so Starlinkmi, rovnakú raketu použil už 8-krát. Na oblohe bude mať vyše 1000 satelitov

Prevratná technológia MANA: Nový prototyp je až 80-krát efektívnejší ako klasické polovodičové procesory
