Už 20. októbra zosadne kozmická sonda misie OSIRIS-REx na povrch asteroidu Bennu, odoberie vzorky a prinesie ich späť na Zem. Ešte predtým nám však prináša superdetailný pohľad na jeho povrch.

Vesmírna agentúra NASA sa pripravuje na uskutočnenie plánov jednej z jej dlhodobejších misií s názvom OSIRIS-REx. Ide o vôbec prvú misiu, ktorá má za úlohu dopraviť na povrch asteroidu kozmickú sondu. Ako cieľ misie vybrali asteroid Bennu.

Prvá misia typu Touch-and-Go

Sonda misie OSIRIS-REx už k asteroidu dorazila v decembri 2018, odkedy ho podrobne skúma, zatiaľ čo astronómovia a vedci z NASA sa pomaly pripravujú na pristátie. To sa udeje v lokalite asteroidu zvanej ako Nightingale, pričom bude trvať celkovo len 5 sekúnd. Počas tohto času špeciálne zariadenie pomocou stlačeného dusíka rozvíri materiál na povrchu asteroidu a sonda tak tento materiál odoberie, pričom sa okamžite vydá aj na spiatočnú cestu na Zem.

Zobraziť celú galériu (3)
Umelecké znázornenie trajektórie sondy misie OSIRIS-REx k asteroidu Bennu. Zdroj: NASA/Goddard/University of Arizona

Ak pôjde všetko hladko, sonda by sa mala vrátiť na Zem 24. septembra 2024. Celkovo však má k dispozícii zdroje, ktoré v prípade neúspechu prvého odobratia umožňujú vykonať ďalšie dva opravné pokusy. Vzhľadom na to pracovníci NASA podrobne skúmajú asteroid Bennu a jeho záložnú oblasť pristátia zvanú ako Osprey.

Unikátna mozaika s detailmi na úrovni jedného pixelu na 5 mm povrchu

Presne 26. mája sa sonde misie OSIRIS-REx podarilo vykonať nízky prelet ponad oblasťou Osprey, počas ktorého sa vykonalo viacero meraní a pozorovaní povrchu. Dôležitá v tomto momente bola ale kamera PolyCam, ktorá vytvorila celkovo 347 snímkov povrchu. Tie boli po odoslaní na Zem zostavené do neuveriteľne detailnej mozaiky s originálnym rozlíšením 20 237 × 12 066 pixelov o celkovej veľkosti 202 MB.

Celkovo tak táto mozaika oblasti Osprey ponúka detaily na úrovni jedného pixelu zodpovedajúceho 5 milimetrom povrchu asteroidu Bennu. Sonda túto mozaiku nasnímala zo vzdialenosti 250 metrov, pričom išlo o jej doteraz najbližšie priblíženie sa k asteroidu. Vedci tak tento superdetailný záber využili k identifikácii miest, ktoré by boli vhodné pre záložný odber materiálu.

Zvolené miesto odberu materiálu sa nachádza v dolnej časti obrázka, tesne nad tmavou škvrnou v strede krátera. Dlhý svetlý balvan vľavo od tmavej škvrny dostal pomenovanie Strix Saxum a jeho dĺžka dosahuje 5,2 metra.

Ak však všetko pôjde podľa plánu, sonda misie OSIRIS-REx oblasť Osprey a balvan Strix Saxum vôbec nenavštívi. Ako bolo spomenuté vyššie, primárnou oblasťou odberu materiálu je naďalej Nightingale.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom