Americká agentúra NASA spustí v najbližších mesiacoch 3 misie, ktoré budú skúmať Severný pól a jeho takzvaný  Severný polárny vrchol. Polárny vrchol je akýsi lievik, ktorý neodráža slnečný vietor, ale naopak ho prepúšťa až do atmosféry Zeme, informuje ScienceAlert.

Astronómovia sa teda domnievajú, že za neštandardné správanie techniky na póloch Zeme, ktorá využíva rádiové vlny, môžu práve tieto polárne vrcholy, ktoré prepúšťajú prúdy nabitých častíc Slnka skrz atmosféru. Magnetické pole Zeme funguje ako štít, ktorý tento slnečný vietor odráža späť do vesmíru, čo sa však na póloch nedeje. Jedna z týchto pripravovaných misií bude mať navyše za úlohu preskúmať nevysvetliteľnú, vysokú hustotu atmosféry nad povrchom Severného pólu.

Fyzik Mark Conde z Univerzity v Aljaške tvrdí, že hustota atmosféry nad severným pólom je iba 1,5-násobne vyššia a je až vo výške 320 km nad povrchom Zeme, no ak by podľa jeho slov takto hustá atmosféra dosiahla povrch Zeme, mohlo by to vytvoriť nepretržitý hurikán, ktorý by bol silnejší ako čokoľvek, čo dokázali doteraz meteorológovia zaznamenať, informuje portál Phys.

Táto hustejšia atmosféra tiež ovplyvňuje kozmické lode a satelity, ktoré prelietavajú ponad póly Zeme. Podľa Condeho slov môže byť pri prelete cez ňu narušená trajektória satelitu, alebo lode, čo môže viesť k prípadným stretom týchto objektov na obežnej dráhe.

Ďalším krokom bude sledovanie turbulencií, ktoré narúšajú GPS komunikáciu v týchto oblastiach. Podľa fyzika Jørana Moena z Univerzity v Osle je to veľmi dôležitá časť misie, pretože o týchto turbulenciách zatiaľ nič nevedia, takže nové informácie by im mali umožniť pochopiť javy.

Misia „ICI-5“, vedená fyzikom Moenom, bude štartovať z Nórskeho súostrovia Svlabard, ktoré je dokonalým, takmer sterilným miestom pre takéto fyzikálne experimenty. V meste na tomto súostroví sú totižto veľmi prísne podmienky na používanie akýchkoľvek rádiových zariadení, ako napríklad WiFi, čo vytvára tamer čisté prostredie bez rušivých rádiových vĺn.

V rovnakom čase by mala odštartovať aj misia „CREX-2“, ktorú vedie fyzik Miguel Larsen, tá však bude riadená z mesta Andenes na severe Nórska. Larsen bude riadiť aj v poradí tretiu misiu „CHI“, ktorá však bude znova štartovať na súostroví Svlabard.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú