NASA 21. februára oznámila, že spoločnosti SpaceX udelila kontrakt v rámci programu NASA Launch Services II na vypustenie vesmírnej sondy Near Earth Orbit (NEO) Surveyor pomocou rakety Falcon 9. Hodnota tejto zmluvy dosahuje približne 100 miliónov dolárov, upozorňuje portál SpaceNews. NEO Surveyor má byť vypustený z Floridy najskôr v septembri 2027. Po dosiahnutí cieľovej bude operovať z libračného bodu L1, nachádzajúceho sa 1,5 milióna kilometrov od Zeme smerom k Slnku.

Čaká ho opatrná konštrukcia

Hlavnou súčasťou zariadenia je teleskop s priemerom 50 centimetrov, vybavený infračervenými detektormi. Tieto senzory umožnia detekciu a presné určenie dráh a veľkostí blízkozemských objektov. Cieľom misie je v priebehu piatich rokov identifikovať dve tretiny objektov s priemerom aspoň 140 metrov. V dlhšom horizonte, v rozmedzí 10 až 12 rokov, je cieľom splniť kongresový mandát na detekciu 90 % takýchto objektov.

Kontrakt na vynesenie misie bol udelený len niekoľko dní po tom, čo projekt prešiel kritickým hodnotením dizajnu 6. februára. Tento krok znamená, že NEO Surveyor môže pokračovať do fázy montáže a testovania.

Časti sondy, vrátane ochranného krytu výskumného prístroja, momentálne podstupujú environmentálne testovanie v Johnsonovom vesmírnom centre. Neskôr na jar sa tieto komponenty presunú do Space Dynamics Lab v Utahu, kde bude prebiehať integrácia jednotlivých systémov a ďalšie testy.

Dôležitosť pre naše bezpečie

Nedávne udalosti ukázali, prečo je výskum blízkozemských objektov kritický. Príkladom je asteroid 2024 YR4, objavený v decembri 2024, ktorý má odhadovaný priemer 40 až 90 metrov. Počiatočné výpočty jeho dráhy naznačovali malú, ale nenulovú pravdepodobnosť zásahu Zeme v decembri 2032.

NASA

Dodatočné pozorovania spôsobili, že pravdepodobnosť zásahu narástla na 3,1 % do 18. februára. Neskoršie, presnejšie výpočty dráhy však ukázali, že pravdepodobnosť dopadu sa dramaticky znížila. Podľa najnovších informácií zo 21. februára, Centrum pre výskum blízkozemských objektov v Jet Propulsion Laboratory vypočítalo už len 0,36 % pravdepodobnosť kolízie so Zemou.

Misia NEO Surveyor predstavuje kritický krok k ochrane Zeme pred potenciálne nebezpečnými asteroidmi. Kombinácia infračervených senzorov a strategickej pozície v libračnom bode L1 umožní efektívnejšie a presnejšie sledovanie objektov, ktoré by mohli v budúcnosti predstavovať riziko.

Prínos tejto misie sa neobmedzuje len na identifikáciu asteroidov – poskytne aj cenné informácie o ich zložení, rotácii a povrchu, čo prispeje k lepšiemu pochopeniu týchto vesmírnych telies. V kombinácii s programami, ako je DART (Double Asteroid Redirection Test), NASA postupne buduje schopnosti na aktívnu ochranu planéty pred možnými hrozbami z vesmíru.

Narazili na nečakané problémy

Rakety Falcon 9 narazili v posledných mesiacoch na prekvapivé problémy s druhými stupňami. Tie síce vyniesli náklad bezpečne na orbitu a svoju misiu splnili, avšak pri snahe o riadený zostup do atmosféry niekoľkokrát zlyhali. Naposledy kvôli tomu dopadli trosky na územie Poľska, pričom takéto nehody majú potenciál spôsobiť ujmu na majetku či dokonca na zdraví, dodáva SpaceNews.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP