NASA nepremenuje homofóbny teleskop Jamesa Webba. Zásluhy bývalého šéfa si cení viac ako nedostatky
Aktualizácia 4. októbra 2021:
Astronómovia spísali petíciu, pomocou ktorej chcú premenovať teleskop Jamesa Webba. Ten je podľa nich pomenovaný po veľmi homofóbnom administrátorovi NASA. Bill Nelson, momentálny administrátor vesmírnej agentúry, čosi také odmietol a tvrdí, že nemajú dôkazy na opodstatnenie takéhoto premenovania, informuje portál SPACE.
James Webb totiž držal vysoké postavenie v dobe, keď prebiehala čistka vládnych pozícií od „queer“ ľudí. Tak majestátny teleskop si podľa kritikov nezaslúži meno človeka, ktorý vykonával spomínané činy.
„My, budúci používatelia vesmírneho teleskopu NASA novej generácie a tí, ktorí ponesú jeho dedičstvo, žiadame, aby dostal meno hodné jeho významných objavov. Meno, ktoré stojí za budúcnosťou, v ktorej sme všetci slobodný,“ stojí v petícii.
Pôvodný článok:
Teleskop Jamesa Webba bude najkomplexnejším, najvyspelejším a najväčším vesmírnym teleskopom, aký kedy ľudstvo vytvorilo. NASA už dlhé mesiace testuje všetky aspekty unikátneho zariadenia v posledných testoch.
Najnovšie dokázal teleskop Jamesa Webba vo finálnych skúškach roztiahnuť a napnúť svoju slnečnú clonu, ktorú využije vo vesmíre, informuje NASA vo svojom blogu.
Teleskop Jamesa Webba je výsledkom dlhoročnej spolupráce inžinierov a vedcov z viacerých vesmírnych agentúr, ktoré dokázali vytvoriť doteraz najdokonalejší vesmírny teleskop v histórii. Jeho cestu vývojom však sprevádzalo viacero problémov a odklady štartu misie, ktorá sa neustále posúvala.
Aktualizácia 9. septembra:
Po tom, ako sme v auguste informovali o dokončení teleskopu Jamesa Webba, ktorý už prešiel všetkými finálnymi testami, čaká ho cesta na štartovaciu rampu. K nej by sa mal vydať už v priebehu tohto mesiaca. NASA však najnovšie informovala aj o definitívnom termíne štartu teleskopu Jamesa Webba do vesmíru.
Po dlhých rokoch odkladov a presunov avizovaných dátumov tu teda máme snáď posledný termín štartu, ktorý by už agentúra nemala presunúť. NASA stanovila najnovší dátum v spolupráci so spoločnosťou Arianespace, ktorá využije pre vynesenie teleskopu do vesmíru vlastnú raketu Ariane 5. Tá bude štartovať z Francúzskej Guiany.
Teleskop by sa mal teda konečne vydať na svoju misiu už 18. decembra tohto roku. Pôvodne mal tento najvyspelejší a najkomplexnejší teleskop v histórii odštartovať už začiatkom októbra, no plány pred časom presunula samotná raketa Ariane 5, ktorá bola odstavená kvôli chybe z augusta minulého roka.
Tento rok v júli však absolvovala úspešný let, čo dalo „zelenú“ aj pre štart teleskopu Jamesa Webba. Zatiaľ je ale otázne, akú dlhú životnosť bude mať misia tohto teleskopu, ktorý na udržanie svojej orbitálnej dráhy potrebuje palivo a nebude tak po nej obiehať ako Hubblov teleskop. NASA momentálne počíta s 5-ročnou misiou nového teleskopu, no tá sa môže predĺžiť až na 10 rokov pri optimistickom scenári.
Aktualizované 6. júla:
Vesmírny teleskop Jamesa Webba zvládol ďalší dôležitý míľnik pred štartom. V uplynulých dňoch totiž prešiel záverečným zhodnotením spoločnosti Arianespace, ktorá ho bude vynášať do vesmíru na rakete Ariane 5 z Francúzskej Guiany, informovala Európska vesmírna agentúra. Toto zhodnotenie tak potvrdzuje, že teleskop je, spolu s raketou a letovým plánom, pripravený na dlho očakávaný štart.
Teleskop Jamesa Webba bude najväčším a najvyspelejším teleskopom, aký kedy ľudstvo poslalo do vesmíru. Počas štartu prejde náročnými podmienkami, ktoré zahŕňajú vibrácie počas letu, zmeny teploty či elektromagnetického žiarenia.
Všetky technické aspekty však boli zhodnotené a teleskop tak dostal „zelenú“. Raketa Ariane 5 vynesie teleskop Jamesa Webba presne na prechodnú orbitálnu dráhu, odkiaľ bude putovať k cieľovej destinácii, ktorou je druhý Libračný bod (L2).
Ten je od Zeme v 4-krát väčšej vzdialenosti ako Mesiac a nachádza sa zhruba 1,5 milióna kilometrov od našej planéty. Po odpojení od rakety bude teleskop pokračovať na svojej ceste k bodu L2 úplne sám.
Teleskop je vybavený sadou najmodernejších kamier a vedeckých nástrojov, vďaka ktorým bude pozorovať vesmír v krátkom a strednom infračervenom spektre, teda vo vlnových dĺžkach, ktoré sú „dlhšie“ ako viditeľné svetlo. Štart teleskopu je aktuálne naplánovaný na neskorú jeseň. Začiatkom júna sa totižto pôvodný termín presunul a momentálne teleskop nepoletí skôr ako koncom novembra.
Aktualizované 1. júna:
Ako informuje Ars Technica, obrovský teleskop mal odštartovať do kozmu už 1. októbra tohto roku a to na európskej rakete Ariane 5. Ako už je ale v tomto projekte zvykom, štart museli opäť odsunúť a teleskop zrejme poletí až koncom novembra či začiatkom decembra.
Pripravená totiž nie je ani samotná raketa. Tá musela byť dočasne odstavená kvôli chybe, ktorá sa stala v auguste minulého roku. Ešte pred letom s novým teleskopom sú naplánované dva lety rakety Ariane 5, ktoré otestujú upravené aerodynamické kryty. Meškanie ale nie je vylúčené ani v ich prípade.
Obavy zo spomalenia celej operácie spôsobuje aj prebiehajúca pandémia – tá neprišla vôbec vhod projektu tohto obrovského teleskopu, ktorý už dnes mešká viac než 10 rokov.
Aktualizované 14. mája:
Po sérii testov v priebehu uplynulých mesiacov sa teleskop Jamesa Webba ďalej pripravuje na svoj októbrový let do vesmíru, pričom nedávno naposledy roztvoril svoje gigantické zrkadlo. Jednalo sa o jeho posledné otvorenie tu na Zemi, neskôr sa tak stane až vo vesmíre. Teleskop za takmer 10 miliárd dolárov tak ukázal svoje zrkadlo o priemere až 6,5 metra počas testov v Los Angeles.
Kvôli svojim rozmerom sa zrkadlo, ktoré tvorí 18 samostatných hexagonálnych segmentov, nemôže dostať do vesmíru v otvorenom stave a pri lete bude zatvorené.
Jeho otvorenie má nastať až po vypustení teleskopu do vesmíru. Posledné roztvorenie tohto kľúčového prvku tak posúva celý významný projekt o ďalší míľnik vpred pred októbrovým letom.
Štart letu s teleskopom Jamesa Webba je aktuálne stále naplánovaný na 31. október tohto roka, kedy ho má do vesmíru vyniesť raketa Ariane 5. NASA doteraz presunula viacero pôvodných termínov štartu, no posledné mesiace a úspešne finálne testy naznačujú, že k ďalšiemu posunu letu by už nemalo dôjsť.
Doplnené 3.marca 2021:
Február znamenal pre teleskop Jamesa Webba ďalší významný krok vpred pred finálnou cestou do vesmíru, ktorá je stále naplánovaná na október. Teleskop prešiel v uplynulých týždňoch ďalším testovaním, keď absolvoval finálne skúšky internej elektroniky a 4 vedeckých nástrojov, informovala NASA. V oboch prípadoch bolo testovanie úspešné a systémy fungujú podľa očakávaní.
Vedecké nástroje na palube teleskopu už potvrdili svoju funkčnosť pri teste komunikácie v rovnakej sieti, ktorú budú využívať pre komunikáciu s vedcami aj pri putovaní vesmírom. Tieto komplexné systémové testy boli absolvované v spoločnosti Northrop Grumman a v operačnom stredisku Space Telescope Science Institute.
Počas 17 dní testovania boli zapnuté a odskúšané všetky komponenty a elektrické systémy teleskopu, aby sa inžinieri a technici uistili, že všetko funguje správne a komunikácie medzi nimi prebieha bez problémov. Tím taktiež úspešne odoslal systémom všetky príkazy, získal správne telemetrické údaje a overil aj funkčnosť záložných systémov.
Tým sa tak potvrdila pripravenosť teleskopu Jamesa Webba na jeho misiu, ktorá má započať v októbri. Tím po komplexných testoch systémov začal s testovaním pozemných segmentov, ktoré slúžia na komunikáciu, príjem a odosielanie signálu, ako aj získavanie vedeckých dát. To sa začalo vytvorením simulácie, ktorou sa riadili všetky vedecké nástroje teleskopu.
NEPREHLIADNI
Prelomový teleskop Jamesa Webba odhalí aj tie galaxie, ktoré existovali len 1 miliardu rokov po Veľkom tresku
Jednotlivé príkazy pre tieto nástroje boli potom prenášané z operačného centra v Baltimore a simulovala sa tak situácia, akoby sa teleskop nachádzal milióny kilometrov od Zeme. Pri tomto testovaní bol teleskop pripojený k sieti Deep Space Network, v ktorej NASA využíva veľké antény po celom svete na komunikáciu s vesmírnymi sondami.
K tomu však bolo využité dodatočné vybavenie, ktoré simulovalo polohu teleskopu na orbite Zeme. Príkazy boli následne posielané cez Deep Space Network v simulácii do operačného centra spoločnosti Northrop Grumman.
NASA taktiež otestovala záložné riadiace centrum v Goddardovom centre pre vesmírne lety v Marylande. Primárnym riadiacim centrom ale ostáva operačné stredisko Space Telescope Science Institute v Baltimore. Pred odoslaním teleskopu a jeho vynesením do vesmíru však NASA ešte poslednýkrát otestuje zloženie slnečnej clony a roztvorenie obrovského zrkadla.
Pôvodný článok z decembra 2020:
NASA odkladala štarty misie a riešila závažné problémy
V júli tohto roka bol počas testovania systémov teleskopu odhalený závažný problém s jeho slnečnou clonou, ktorá bude počas cesty vesmírom slúžiť ako ochrana proti slnečným lúčom a teplom. Objavili sa v nej totiž trhliny a došlo aj k uvoľneniu spojov.
Tím inžinierov a vedcov preto musel tento závažný nedostatok opraviť, čo sa však odrazilo na odklade začiatku misie. Svoju cestu má teleskop Jamesa Webba aktuálne započať podľa stanoveného termínu v októbri 2021.
Dátum sa pritom posunul kvôli problémom aj pandémii koronavírusu, čo spôsobilo 7-mesačný sklz oproti pôvodným plánom. Teleskop mal totiž do vesmíru vyletieť už v marci budúceho roka.
Ako sa však vraví, dvakrát meraj a raz rež. Dvojnásobne to platí najmä pri testovaní a vývoji tak komplexných zariadení pre vesmírne misie, ako je aj tento najväčší teleskop v histórii ľudstva. Podľa nových informácií to ale vyzerá tak, že NASA dostala doterajšie problémy so slnečnou clonou pod kontrolu a opravila ich.
Teleskop Jamesa Webba je už takmer pripravený na očakávaný štart misie
Nedávny príspevok na blogu americkej vesmírnej agentúry totiž potvrdzuje, že teleskop dosiahol najväčší úspech v roku 2020. Úspešne totiž dokázal roztiahnuť a napnúť veľkú slnečnú clonu bez toho, aby došlo k akýmkoľvek problémom. NASA si tak otestovala proces, ktorý bude rovnakým spôsobom prebiehať po vynesení zariadenia aj vo vesmíre.
Túto skúšku absolvoval teleskop nedávno vo firme Northrop Grumman v Redondo Beach v Kalifornii. Podľa vedúceho systémov pre teleskop Jamesa Webba, Alphonsa Stewarta, dokázali v centre roztvoriť slnečnú clonu teleskopu pri synchronizovane riadenom pohybe, pričom si clona zachovala požadovaný tvar „šarkana“. Po tomto teste je teda zariadenie pripravené aj na roztiahnutie clony vo vesmíre.
Nenechaj si ujsť
NASA bola na dobrej ceste, no teleskop Jamesa Webba tak skoro nevypustí. Štart misie opäť posunuli
Udržať požadovaný tvar clony je pritom podľa NASA náročný a komplikovaný proces. Samotná slnečná clona teleskopu je veľká ako tenisové ihrisko a tvorí ju 5 vrstiev potiahnutých špeciálnym polymérom, vďaka čomu bude môcť odrážať emitované svetlo, teplo a schladiť zariadenie na potrebnú teplotu 223 °C pod bodom mrazu.
Všetky detailné informácie o teleskope Jamesa Webba a jeho vedeckých nástrojoch sme spísali v tomto článku. Počas tohto významného testu clony boli pri procese vyslané do hardvéru teleskopu pokyny, ktoré riadia 139 aktuátorov (ovládacích prvkov), 8 motorov a tisícky ďalších komponentov, ktoré roztvárajú 5-vrstvovú clonu do požadovaného tvaru.
Veľkým problémom pri tomto teste bola tiež zemská gravitácia, ktorá zvyšuje trenie a namáhanie súčiastok pri roztváraní clony. Tento faktor však vo vesmíre odpadá.
Pre potreby vynesenia teleskopu do vesmíru bude slnečná clona zložená okolo dvoch ramien a celé zariadenie bude umiestnené na nosnej rakete Ariane 5, ktorú poskytne Európska vesmírna agentúra (ESA).
Keď sa však už teleskop Jamesa Webba dostane do vesmíru (ak NASA neposunie termín), pomôže vedcom odhaliť množstvo úchvatných a doteraz nevídaných javov, vrátane vzdialených galaxií. Detailne sme sa možnostiam tohto jedinečného zariadenia venovali aj v našom samostatnom článku.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Obrovská nehoda vo vesmíre vydesila vedcov. Zachytili extrémnu zvukovú bombu, toto ju spôsobilo
Nič podobné nevideli: Vedci odhalili prvý detailný záber na hviezdu mimo našej Galaxie
Mimozemské svety, lode ako zo sci-fi a veľké záhady. Toto sú aktuálne najväčšie úspechy ľudstva vo vesmíre
Zem dosiahla kritickú hranicu. Otepľovanie je najrýchlejšie v histórii
Skrývajú sa pred nami na tomto mieste? Vedci prišli so šokujúcou teóriou o mimozemšťanoch
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- ROZHOVOR s analytikom: Bitcoin by som teraz nekupoval. Prichádza úplne nová éra kryptomien
- Dojazd 700 km a na 80 % sa dobije za 10 minút. Európu ide dobyť nová značka, ukázala skvelý elektromobil
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Oživili 55-ročný nápad. Japonci stvorili „ľudskú práčku“, ktorá ťa umyje a osuší za 15 minút
Musk zúri. Jeho konkurent nasadil geniálne funkcie, ktoré navždy pochovajú X
Z konkurenta záchranca. Vyhľadávanie Google sa topí v problémoch, spasiť ho môže ChatGPT
Je bezplatná a chceme ju úplne všetci. Obľúbená aplikácia dostane ultimátnu funkciu
Lukašenko prišiel s bizarnou vyhrážkou. Chce odpojiť od internetu celú krajinu
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené