Počas uplynulého týždňa sa konal už siedmy ročník cvičení simulujúcich pád asteroidu na našu planétu. Celé cvičenie zastrešovalo Centrum pre štúdie objektov v blízkosti Zeme (CNEOS – Center for Near-Earth Object Studies) spadajúce pod NASA. Na cvičení sa zúčastnili ako európske, tak aj americké vesmírne agentúry a organizácie zaoberajúce sa vedou a vesmírom. O téme informoval portál SciTechDaily.

NEPREHLIADNI
Čo by sa stalo a prežiješ vôbec, keby si padol do čiernej diery?

Simulácie dopadu asteroidu

V pondelok 26. apríla odštartovala už 7. konferencia planetárnej obrany (uskutočňuje sa každé 2 roky), ktorej cieľom bolo nielen upevnenie vzťahov a medzinárodnej spolupráce, ale i zastavenie kolízie simulovaného 57 miliónov kilometrov vzdialeného asteroidu 2021PDC so Zemou.

Účastníci konferencie sa postupne v pravidelných intervaloch dozvedali čoraz viac o veľkosti, trajektórii ale i šanci dopadu asteroidu, na tému upozorňuje web BusinessInsider.

CNEOS/NASA

Po minulom „fiasku“, kedy vedci nedopatrením zničili celý New York, si účastníci konferencie brúsili zuby na zastavenie tohtoročnej katastrofy. Tento rok však simulovanému vyše 100 metrov širokému kusu horniny čelila stredná Európa. Ako to celé dopadlo? Podrobné informácie o celej konferencii sú zverejnené na webe CNEOS a JPLNASA.

1. deň cvičenia (26. apríl)

Cvičenie sa začalo objavom fiktívneho asteroidu 19. apríla 2021, ktorý detegovala sústava dvoch ďalekohľadov Pan-STARRS na Havaii. Neskôr hroziace nebezpečenstvo detegovali aj monitorovacie systémy JPL Sentry ako aj európsky systém CLOMON, pričom možný dopad asteroidu bol stanovený na 20. októbra 2021, teda presne 6 mesiacov po jeho objavení. Pravdepodobnosť dopadu bola však veľmi nízka. Šanca, že tento simulovaný asteroid zasiahne Zem, bola 1:2500.

Fyzikálne vlastnosti ako i priemer vesmírnej horniny neboli vôbec isté. Odrazivosť objektu naznačovala, že ide o stredne veľký objekt, ktorého veľkosť sa odhaduje na 35 až 700 metrov. Trajektória asteroidu sa javila ako veľmi excentrická a jeho orbitálna rovina bola naklonená o 16 stupňov k orbitálnej rovine Zeme.

Ako sme už spomínali vyššie, asteroid bol detegovaný vo vzdialenosti 54 miliónov kilometrov a k našej planéte sa približoval rýchlosťou 5 km/s. Postupné pozorovanie však ukázalo, že asteroid zrejme naozaj smeruje k Zemi a šance na zásah narastajú. Celú trajektóriu pohybu 2021PDC si môžeš pozrieť na tomto odkaze.

Potencionálne miesta dopadu. GoogleEarth/CNEOS/NASA/Úprava redakcie

2. deň cvičenia (27. apríl)

Od objavenia asteroidu ubehlo už niekoľko týždňov, píše sa 2. máj 2021 a astronómovia neustále pozorujú asteroid a získavajú čoraz presnejšie údaje. Spracovaním archívnych záberov zo systémov Pan-STARRS sa dozvedajú, že asteroid bolo možné zahliadnuť už v roku 2014, kedy sa odohral jeho posledný blízky prelet okolo Zeme.

Analýza dát ukázala, že asteroid so 100 % istotou zasiahne našu planétu – buď oblasti Európy alebo severnej Afriky. Vedci očakávajú, že v najbližších mesiacoch sa podarí presne určiť miesto dopadu, i keď následky katastrofy sú stále neisté.

Počas tohto dňa sa začala aj veľká diskusia o tom, ako zabrániť dopadu 2021PDC na Zem. Vedci však boli zúfalí, výsledky analýzy ukázali, že tých pár mesiacov do nárazu jednoducho nestačí na uskutočnenie misie, ktorej cieľom by bolo narušenie asteroidu. Odklonenie bolo v tomto prípade nepraktické, takže vedci skúmali, či je asteroid možné narušiť pomocou nukleárneho výbušného zariadenia – NED (nuclear explosive device).

Predpokladaná oblasť dopadu (simulovaného) asteroidu CNEOS/NASA

3. deň cvičenia (28. apríl)

Vedci opäť poskočili o niekoľko týždňov dopredu. Píše sa 30. jún, teda Medzinárodný deň asteroidov a do kolízie asteroidu so Zemou ostáva už len pár mesiacov. Všetky teleskopy a zariadenia sveta upriamujú pozornosť na asteroid 2021PDC, experti sa neustále dozvedajú nové informácie o jeho trajektórii a taktiež sa zužuje miesto očakávaného dopadu. Presné miesto dopadu je stále neisté, avšak už teraz je jasné, že Európa, konkrétne Nemecko, Česko, Rakúsko, Slovinsko a Chorvátsko sú v nebezpečenstve.

Hoci presná veľkosť asteroidu a ani to, aké škody môže spôsobiť, stále nie sú stanovené, vie sa už aspoň, že asteroid nepresahuje svojou veľkosťou 500 m. Neustále sa pracuje na analýze hodnotenia rizík a začína sa plánovať nevyhnutná evakuácia rizikových oblastí.

Konkrétna oblasť dopadu 2021PDC. CNEOS/NASA

4. Posledný deň cvičenia (29. apríl)

Odborníci čelia neodvratnej katastrofe. Do simulovaného nárazu zostáva už len 6 dní (14. október). Asteroid sa nachádza len niečo vyše 6 miliónov kilometrov od Zeme, čo je dostatočne blízko na to, aby radar Goldstone Solar System dokázal relatívne presne určiť fyzikálne vlastnosti, ale i veľkosť 2021PDC. Veľkosť asteroidu je stanovená na 105 m ± 10%.

Oblasť dopadu je s 99 % (40 %, že dopadne presne do stredu červenej oblasti, viď obrázok nižšie) istotou a presnosťou na 23 km stanovená na hraničnú oblasť medzi Nemeckom, Rakúskom a Českou republikou. Presnejšie má byť zasiahnutá oblasť neďaleko Českého Krumlova a Národného parku Šumava.

Keďže úplná hmotnosť objektu stále nie je stanovená, priemerný odhad nárazovej energie je určený na približne 40 megaton. Všetko nasvedčuje tomu, že vstupná rýchlosť asteroidu bude 15,2 km/s, čo napokon povedie k neodvratnému zničeniu 300 km veľkej oblasti (pozn. redakcie – 300 km je stanovené maximum, 150 km priemer)

Presná oblasť dopadu simulovaného asteroidu. CNEOS/NASA

Ako už iste tušíš, blížiacu simulovanú katastrofu sa odvrátiť nepodarilo, jediné, čo sme mohli urobiť, bola evakuácia daných oblastí. Na záver treba podotknúť, že tento asteroid je iba vymyslený a našej planéte žiadna zrážka s asteroidom momentálne nehrozí.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP