Prípravy na cestovnú horúčku sú v plnom prúde. Nie, tentokrát sa nebavíme o nejakej príjemnej letnej dovolenke (ktorú, mimochodom, stále môžeš vyhrať v našej skvelej letnej súťaži), ale o chystanej misii na Mesiac. Už to nie je len na papieri a rozhodne to nie je už žiadne sci-fi.

Ako sme písali nedávno, existuje už veľkolepý plán, ako by mala vyzerať základňa na Mesiaci. Hotely, železnica a 100-metrové lampy nie sú len vymyslenými bájkami, ale riadnymi ambíciami, ktoré sa ľudstvo pokúsi skôr či neskôr reálne uskutočniť. Najnovšie sa na ISS podarila neobvyklá vec, píše portál Space.

Boli by už sebestační

Astronaut NASA Matthew Dominick nedávno uskutočnil na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) pozoruhodný experiment s tzv. „vesmírnym betónom“. Tento inovatívny stavebný materiál by mohol zohrať kľúčovú úlohu v budúcich lunárnych misiách.

Využitie miestnych surovín pri budovaní mesačnej základne by výrazne znížilo potrebu transportu materiálov zo Zeme. Práve preto je jedným z hlavných cieľov experimentu posúdiť vhodnosť lunárneho regolitu pre tieto účely, keďže doteraz s ním neboli vykonané podobné testy.

Dominick pripravil zmes simulovaného mesačného regolitu, tekutého cementového roztoku a ďalších nešpecifikovaných komponentov. Následne umiestnil pripravené zmesi do zariadenia FRIGE (Freezer/Refrigerator/Incubator Device for Galley and Experimentation) na nočnú inkubáciu. Vzorky zostanú na ISS niekoľko týždňov, neskôr budú odoslané na Zem v kapsule Crew Dragon na ďalšie skúmanie.

Experti sa obávajú nemilej veci

Tento výskum, realizovaný v rámci projektu Material Science on the Solidification of Concrete Hardening, sa zameriava na skúmanie vplyvu mikrogravitácie na vlastnosti stavebných materiálov. Vedci sa obávajú možných problémov, ako je napríklad nadmerná krehkosť betónu spôsobená uvoľňovaním oxidu uhličitého a následným vznikom vzduchových bublín.

Experimenty s „vesmírnym betónom“ na ISS predstavujú významný krok v príprave na budúce lunárne misie a potenciálne vytvorenie trvalej ľudskej prítomnosti na Mesiaci. Výsledky tohto výskumu môžu mať ďalekosiahle dôsledky pre budúcnosť vesmírneho prieskumu a kolonizácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú