Cicada, alebo aj Close-in Convert Autonomous Disposable Aircraft, je malé bezpilotné lietadlo, ktoré na oblohu vynesie väčší pilotný dron, nazývaný úľ. Cikády sú novým ambicióznym projektom NASA, ktorý by mohol mať hneď niekoľko využití.

Ako informoval portál TechTimes, vesmírna agentúra NASA pred pár dňami uskutočnila test malých bezpilotných cikád. Cikády vynesie do vzduchu väčší dron, nazývaný aj úľ, pričom jeden takýto dron dokáže uniesť približne 20 cikád. Pri teste NASA použila 4 veľké drony a asi 100 cikád, ktoré následne diaľkovo uvolnili z drona a tie potom plachtili na zem.

Cikády sú vybavené základnou elektronikou, ktorá monitoruje teplotu, tlak a vlhkosť vzduchu. Na manévrovanie a dlhšie udržanie sa vo vzduchu jej slúžia malé elektrické klapky, ktorých pohyb však nie je takmer vôbec počuť. Na jednoduché nájdenie cikády po pristáti slúži GPS, ktorým je každá cikáda vybavená.

Využitie je všestranné

Ako píše portál Cnet, zatiaľ čo primárny plán vyžitia týchto malých bezpilotných dronov je, aby slúžili na monitorovanie počasia, armáda ich chce prirozdene využívať na vojenské účely. Za pomoci úľa by sa mohli cikády dostať nad búrkové mraky a následným preletom skrz ne môžu meteorológom poskytnúť dôležité a presnejšie údaje o búrke. Armáda zasa vidí potenciál v tom, že tieto zariadenia sú pomerne lacné a jednoducho sa dajú zhadzovať za nepriateľskú líniu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom