NASA dosiahla významný míľnik vo vývoji svojej pripravovanej vesmírnej stanice Gateway, ktorá bude obiehať Mesiac a slúžiť ako základňa pre astronautov. Modul HALO (Habitation and Logistics Outpost), ktorý bude jednou z kľúčových častí tejto stanice, úspešne absolvoval tzv. statické zaťažovacie testy.

Tieto testy simulovali extrémne sily, ktorým bude modul vystavený na orbite a potvrdili jeho štrukturálnu odolnosť voči nepriaznivým podmienkam vesmíru. Na tému upozornil portál Futurism.

Prvá vesmírna stanica mimo Zem

Lunar Gateway je prvou plánovanou vesmírnou stanicou, ktorá by neobiehala okolo Zeme. Bude umiestnená na obežnej dráhe okolo Mesiaca a má slúžiť ako vedecké laboratórium a modul na krátkodobý pobyt pre astronautov vládnych agentúr, ako aj ako záchytný priestor pre rovery a iné roboty.

Statické záťažové testy sú jedným z hlavných spôsobov ako NASA preveruje schopnosť jednotlivých častí stanice zvládnuť náročné podmienky mimo zemskej atmosféry. Momentálne sa HALO nachádza v Taliansku, kde prebieha ďalšia fáza testov. Po ich ukončení bude presunuté do Arizony, kde spoločnosť Northrop Grumman dokončí posledné úpravy.

HALO bude jedným zo štyroch stlačených modulov stanice Gateway, v ktorých budú astronauti nielen žiť, ale aj vykonávať vedecký výskum a pripravovať sa na misie smerujúce k mesačnému južnému pólu.

SpaceX/Flickr

Projekt Gateway je súčasťou širšej stratégie NASA pod programom Artemis, ktorého cieľom je vybudovať trvalú prítomnosť ľudí na Mesiaci. Stanica bude kľúčovým prvkom tejto stratégie, keďže poskytne infraštruktúru pre dlhodobé misie a zároveň poslúži ako medzistanica pre budúce lety na Mars. Aj keď má Gateway ešte pred sebou niekoľko rokov vývoja, každý úspešný krok ako je tento prispieva k jej postupnej realizácii.

Moduly HALO a Power and Propulsion Element (PPE) budú prvé časti stanice, ktoré NASA plánuje vypustiť. Ich štart je naplánovaný najskôr na december 2027 na palube rakety SpaceX Falcon Heavy. Očakáva sa, že stanica bude plne obývateľná do roku 2028, hoci časové odklady sú možné. NASA však s touto stanicou smeruje k historickému míľniku – prvej ľudskej misii na Mars.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú