Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA sa chystá otestovať nový solárny plachtiaci systém za pomoci satelitu spoločnosti NanoAvionics. Táto skúška ma preukázať, či bude systém vhodnou náhradou tryskových pohonov.

Ako informuje portál TechCrunch, nad našimi hlavami čoskoro prebehne testovanie, ktoré možno zmení budúcnosť pohonu vesmírnych objektov. NASA sa chystá otestovať nový plachtiaci solárny pohon, pričom využije satelit spoločnosti NanoAvionics. Skúša má v tomto prípade potvrdiť, či je nový systém schopný nahradiť pohon za pomoci trysiek a rakiet.

Ak uspeje, nový typ pohonu bude využitý pre manévrovanie malých satelitov a potenciálne pre nízkonákladovú prepravu kozmických lodí v rámci rôznych vesmírnych misií. Testovaciu misiu s názvom Advanced Composite Solar Sail System (ACS3) povedie výskumný tím NASA Ames Research System.

Nový druh pohonu, ktorý nevyužíva solárnu energiu tradičným spôsobom

V rámci skúšky bude satelit s novým pohonom nasadený na obežnú dráhu Zeme vybavený solárnou plachtou, ktorá sa bude schopná otvoriť na plochu približne 74 m2. Plachta ale nebude fungovať ako bežné solárne systémy využívajúce solárnu energiu. Pre pohon využije energiu generovanú fotónmi zo slnečných lúčov, ktoré na plachtu dopadnú a odovzdajú jej svoju hybnosť.

Táto metóda síce vedie k vytvoreniu veľmi malej pohonnej sily, no naakumulovaná energia vo vákuu a bez trenia by mohla znamenať, že kozmická loď využívajúca tento spôsob pohonu bude mať v konečnom dôsledku dostatok pohonnej sily. Pre NASA by bol tento druh pohonného systému veľmi užitočný, nakoľko nepotrebuje žiadne pohonné hmoty, čo výrazne zníži náklady na jeho spustenie a prevádzku.

Nové misie, ktoré doteraz neboli uskutočniteľné

Za pomoci tohto pohonného systému by sa mohli vykonávať dlhodobé misie, ako je napríklad cestovanie naprieč slnečnou sústavou. Ak by bola účinnosť systému dostatočná, mohol by byť využitý aj pre komplikovanejšie úlohy, ako ťažba asteroidov v kozmickom priestore, kde konvenčné palivové systémy robia náklady a logistiku nerealizovateľnými.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú