Vesmírna agentúra NASA prišla s objavom, ktorý by mohol priniesť veľmi zaujímavé zistenia. Podľa doterajších zistení, jeden z mesiacov Saturnu – Enceladus, má vlastný oceán, ktorý obsahuje základné prvky dôležité pre vznik života. 

Vedci už dlhšiu dobu tušili, že pod povrchom mesiaca Enceladus sa môže nachádzať oceán, no až teraz sa im túto teóriu podarilo potvrdiť. Okrem toho však objavili aj prítomnosť organických zlúčenín, ktoré obsahujú dusík a kyslík a zohrávajú kľúčovú úlohu pri tvorbe komplexných aminokyselín. Práve tie slúžia ako základný stavebný prvok pre proteíny, bez ktorých by život, ako ho poznáme, nemohol existovať.

NASA plánuje vyslať sondu

Prvotné údaje pochádzajú ešte z misie kozmickej lode Cassini, ktorej úlohou bolo monitorovať Saturn a jeho okolie. Dnes už táto sonda zanikla v atmosfére planéty, no aj vďaka jej zisteniam bolo možné potvrdiť predpoklad, že jeden z mesiacov Saturnu obsahuje vhodné podmienky na to, aby tam mohla existovať nejaká forma života.

NASA/JPL/Space Science Institute

Vedci predpokladajú, že na mesiaci Enceladus prebiehajú podobné procesy, ako aj na Zemi a vďaka tomu nepotrebuje veľké množstvo slnečného svitu (ktorého je tak ďaleko od Slnka skutočne málo). Hlboko v oceáne sa má morská voda premiešať s magmou, čím sa vytvoria hydrotermálne bubliny, ktoré sú bohaté na vodík, podporujú chemické reakcie a následne transformujú organické zlúčeniny na aminokyseliny.

NASA/JPL/Space Science Institute

Prečítaj si tiež
Mimozemský život je možno ukrytý na mesiaci Saturnu. Kde by sa mohol nachádzať?

Zatiaľ však vedci nevedia o mimozemskom živote nič (ani ho doteraz nepotvrdili ani nevyvrátili) a možno táto teória nemusí byť správna a mimozemský život k životu vôbec nemusí potrebovať aminokyseliny. To a mnoho iného bude cieľom ďalšej misie. Ako píše portál Science Alert, NASA plánuje vyslať sondu na mesiac Titan, ktorý je ďalší z mesiacov obiehajúcich okolo Saturnu. Stať sa tak má v roku 2026, pričom na Titan príde v roku 2034 a následne začne skúmať a hľadať možné známky života.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú