Zamestnanec NASA, konkrétne JPL (Laboratórium prúdového pohonu), Casey Handmer, sa zásadne zastal vývoja rakety Starship a zároveň vysvetlil, ako NASA ešte vždy nepochopila jej dôležitosť. Agentúra podľa nej zatiaľ neplánuje naplno využiť jej potenciál, píše Futurism.

Ten je podľa Handmera skutočne úctyhodný a mnohé ciele agentúry dokáže Starship dosiahnuť oveľa rýchlejšie, alebo ich mnohonásobne prekonať. Konkrétne spomína napríklad kolóniu na Mesiaci, pričom vďaka Starship nie je problém dosiahnuť v nej 1 000 obyvateľov.

Príde, nech si NASA myslí čokoľvek

Zamestnanec JPL spomína, že Starship je na 95 % hotová a hotový prototyp už čoskoro poletí do vesmíru, pričom sa môže naspäť vrátiť v jednom kuse. Ide podľa neho o odhodlaný pokus o dosiahnutie Svätého grálu raketového inžinierstva – plne a rýchlo opakovateľne použiteľná raketa.

SpaceX

„Starship raz ukáže automatické pristátie na Mesiaci a vráti sa na Zem s niekoľkými tonami lunárneho regolitu a NASA buďto bude mať právo na to, aby si pripísala zásluhy alebo nie,“ vyjadril sa a dodal, že program Artemis, novodobé Apollo, bude naďalej lenivo kráčať vpred.

„Je čas, aby sme rozšírili svoje zámery a mysleli v oveľa väčších škálach. NASA je uprostred najväčšej príležitosti od svojho založenia v roku 1958 … Potrvá to rok alebo tri, ale Starship sa stane skutočnosťou a všetky zmení.“

Všetko obráti hore nohami

Ako píše Casey Handmer na svojom blogu, Starship sa v blízkej dobe môže ešte zásadne vyvíjať. A napriek tomu, že všetky rozhodnutia v priemysle sú v čase, kedy má byť Starship relevantná, nepočítajú s ňou.

Mnohé spoločnosti a agentúry akoby ignorovali pokrok, ktorý SpaceX v Texase v posledných dvoch rokov vykonal. Viac nejde len o lietajúce silo, ale blíži sa k plnohodnotnej rakete a nemá ďaleko od stroja, ktorý dokáže lietať na obežnú dráhu.

NASA / Youtube Screenshot

Zamestnanec JPL konkrétne podotýka, že jedným, kto doteraz dokázal (potenciálne) dostať na Mesiac ťažké stroje, bola NASA. To samozrejme Saturn V nikdy nespravil a kvôli svojej horibilnej cene to nespraví ani SLS, ktorú chce NASA používať až do roku 2050.

Starship to zvládne lacno

Avšak tentoraz sa na scéne zjaví oveľa schopnejšia a lacnejšia možnosť. Starship totiž vďaka doplneniu paliva na obežnej dráhe dokáže doniesť na povrch Mesiaca až 100 ton. To znamená, že firmy vyrábajúce ťažké stroje nemusia svoje produkty príliš upravovať a dopravia na Mesiac pomerne lacno techniku potrebnú na výstavbu kolónie.

SpaceX/Twitter

Aj keď môžu jeho vyjadrenia pôsobiť až priveľmi optimisticky, je pravda, že „história je posiata vrakmi bývalých priemyselných gigantov, ktorí podcenili dopad nových technológií a precenili svoju schopnosť prispôsobiť sa.“

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP