Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Neustále zrýchľovanie rozpínania vesmíru je pre vedcov už desaťročia záhadou, pričom prevládajúca teória o temnej energii, ktorá je hnacou silou tohto zrýchľovania, čelí problémom. Nová štúdia však naznačuje alternatívne vysvetlenie: náš vesmír môže absorbovať menšie, tzv. „detské“ vesmíry prostredníctvom vzájomných kolízií, čo v konečnom dôsledku spôsobuje neustále zrýchľovanie expanzie. Na tému upozornil portál LiveScience.

Požiera náš vesmír ďalšie?

Štúdia publikovaná v časopise Journal of Cosmology and Astroparticle Physics presnejšie navrhuje, že neustále zrýchľovanie rozpínania nášho vesmíru by mohlo byť teoreticky dôsledkom spájania s inými a nie temnej energie. Vedúci autor Jan Ambjørn vysvetľuje, že táto koncepcia ponúka jednoduchšie a intuitívnejšie vysvetlenie rozpínania vesmíru, než temná energia. Predsa len, táto nepolapiteľná forma energie sa neprejavuje žiadnym iným spôsobom, čo vedie mnohých astrofyzikov k spochybňovaniu jej existencie a skúmaniu možnosti alternatívnej príčiny expanzie vesmíru.

Birgitte Svennevig, University of Southern Denmark

Hoci myšlienka  multivesmíru, či interakcie viacerých vesmírov nie je nová, táto štúdia poskytuje matematický model na preskúmanie jej vplyvu. Výpočty naznačujú, že tieto splynutia by zväčšili objem nášho vesmíru, čo by zodpovedalo rozpínaniu pozorovanom pomocou  našich najlepších prístrojov.

Okrem toho sa táto teória zaoberá kozmologickou infláciou (záhadnou superrýchlou expanziou, ku ktorej došlo v raných fázach vesmíru), pričom naznačuje, že k rýchlemu skorému rozpínaniu nášho vesmíru mohlo dôjsť skôr v dôsledku absorpcie väčším vesmírom než v dôsledku predtým navrhovaného inflatonového poľa. Inak povedané, náš mladý vesmír bol pohltený väčším.

Autori predpokladajú, že náš, týmto spôsobom  „rozšírený“, vesmír naďalej absorbuje „detské vesmíry“, pričom ich začleňuje do seba. Pre potvrdenie tejto hypotézy však budú rozhodujúce empirické údaje.

Yoshiyuki Watabiki z Tokijského technologického inštitútu zdôrazňuje význam pozorovacích údajov z teleskopov, ako sú Euclid a James Webb, pre potvrdenie toho, ktorý model najlepšie opisuje rozpínanie vesmíru.

Jednoducho povedané, hoci je myšlienka zrážania a spájania vesmírov špekulatívna, predstavuje zaujímavú alternatívu ku koncepcii temnej energie. Ďalšie pozorovania a experimenty vrhnú svetlo na tento nesmierne zaujímavý aspekt kozmológie, ktorý má potenciál spôsobiť prevrat v našom chápaní vývoja vesmíru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú