Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Glioblastóm alebo GBM patrí medzi najčastejšie a zároveň najagresívnejšie nádorové ochorenia mozgu. Liečba je pritom extrémne náročná a značne obmedzujúca, pričom ide o jedinú šancu, ako zachrániť pacienta pred smrťou.

Rozsekali rakovinové bunky

Našťastie, kanadský tím výskumníkov, teraz v novej štúdii publikovanej v žurnále Science Advances prišiel s riešením, ako by bolo tieto rakovinové bunky možné zničiť. Navyše, prvé testy na myšiach vyzerajú sľubne. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Freepik/Karsten Paulick/Pixabay/Úprava redakcie

Glioblastóm patrí medzi rýchlo rastúci nádory, ktoré napádajú lokálne mozgové tkanivo a sú odolné voči chemoterapii a radiačnej liečbe, čo významným spôsobom sťažuje liečbu.

Vedci sa bojovať proti tejto smrteľnej chorobe teraz pokúsili prostredníctvom uhlíkových nanorúrok naplnených miniatúrnymi časticami oxidu železa. Tieto častice slúžili na zmagnetizovanie nanotrubíc a boli ovládané magnetickým poľom.

Spomínané uhlíkové nanorúrky boli tiež potiahnuté protilátkami, ktoré umožnili ich naviazanie na proteín nachádzajúci sa na vonkajšej strane buniek glioblastómu.

Jednoducho povedané, magnetické nanotrubice vedci poslali do mozgu myší, kde ich pohltili nádorové bunky. Následne sa aktivovalo magnetické pole, ktoré spôsobilo roztočenie nanorúrok. Točiace sa nanorúrky vytvorili chaos vo vnútornej štruktúre buniek, predovšetkým v ich mitochondriách, ktoré im poskytujú energiu.

V skutočnosti tieto rúrky pôsobili ako tisícky miniatúrnych skalpelov, ktoré zvnútra rozsekali rakovinové bunky. Pri testoch na myšiach sa ukázalo, že táto technika výrazne znižuje veľkosť nádoru a zároveň predlžuje dĺžku života hlodavcov z 22 na 27 dní (medián).

Žiaľ, technológia má k testu na ľuďoch zatiaľ stále ďaleko. Každý pokrok v oblasti liečby glioblastómu je ale, samozrejme, vítaný. Autori veria, že ich technológia by mohla byť po menších úpravách vhodná aj pri boji s inými typmi onkologických ochorení.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú