Lacné objednávanie balíkov najmä z Číny sa zrejme predraží. Európska únia zvažuje zavedenie nového paušálneho poplatku za každý balík do 150 eur, ktorý bude dovezený do členských štátov. Ako informovala TASR na základe správy z AFP, cieľom opatrenia je reagovať na nekontrolovaný príliv lacných produktov z krajín mimo EÚ, no predovšetkým z Číny.

Lacné balíky zaťažujú colné služby

Nový poplatok oznámil eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič v Európskom parlamente. Od platforiem elektronického obchodu bude EÚ vyberať paušálny manipulačný poplatok vo výške 2 eur pre malé balíky do hodnoty 150 eur, ktoré v rámci EÚ nepodliehajú clu.

temu a EÚ
Temu/Unsplash (Úprava redakcie)

Poplatok tak odstráni bezcolný režim pre zásielky s nízkou hodnotou, ktoré prichádzajú priamo k spotrebiteľom, najmä z populárnych čínskych platforiem ako sú Temu a Shein. Podľa Šefčoviča poplatok pomôže kompenzovať obrovskú záťaž a náklady na prácu colníkov pri spracovávaní miliónov zásielok, ktoré doteraz zaťažovali colné úrady.

V roku 2024 sa v štátoch Európskej únie spracovalo až 4,6 miliardy balíkov s nízkou hodnotou, čo predstavuje viac ako 145 zásielok za sekundu. Z toho až 91 % pochádzalo z Číny. Podľa Šefčoviča ide o „úplne novú výzvu pre kontrolu a bezpečnosť“. Očakáva sa, že objem zásielok bude aj naďalej rásť a preto chce EÚ zamedziť príliš veľkému zaťaženiu colných služieb a zároveň zabezpečiť, aby do Európy neprúdili výrobky, ktoré by mohli ohroziť kvalitu trhu či zdravie spotrebiteľov.

Ako ťa to ovplyvní?

Zámer Bruselu teda nespočíva len v regulácii a ochrane trhu, ale aj v úsilí nájsť spôsob, ako čiastočne financovať nové nároky cez rozpočet EÚ. Poplatok by tak mohol slúžiť aj ako zdroj príjmov pre Úniu samotnú, pričom by zároveň vytváral tlak na väčšiu transparentnosť a zodpovednosť zo strany globálnych e-shopových gigantov.

V praxi sa pre koncového zákazníka nemení nič zásadné, poplatok sa týka platforiem a nebudeš musieť poplatok zvlášť uhrádzať. Avšak môže dôjsť k navýšeniu cien alebo k zmene obchodnej politiky firiem, ak sa rozhodnú časť nákladov preniesť na zákazníkov.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP