Vedcov už dlhé roky prenasleduje záhada dvoch rozdielnych tvárí Mesiaca, pričom doteraz nedokázali objasniť pôvod tohto nezvyčajného javu.

Ako ale informuje Brown University, za nezvyčajným povrchom nášho vesmírneho suseda stojí, podľa najnovšej štúdie, masívna zrážka s vesmírnym objektom, ku ktorej došlo pred miliardami rokov.

Náraz spôsobil vulkanickú aktivitu

Na prevrátenej strane Mesiaca je vysoká koncentrácia KREEP materiálov – teda látok ako je draslík, fosfor, vzácne zemské látky a tiež látky, ktoré produkujú teplo (v tomto prípade napríklad tórium, píše Phys.org). KREEP je podľa meraní koncentrovaný v oblasti Oceanus Procellarum, najväčšej vulkanickej planine na privrátenej strane Luny.

Vysoká koncentrácia týchto materiálov len na jednej, privrátenej strane, však vedcom nedávala zmysel a po vytvorení simulácií a modelov zistili, že ju spôsobila obrovská zrážka s iným vesmírnym objektom, ku ktorej na južnom póle Mesiaca a vytvoril druhý najväčší známy kráter v Slnečnej sústave. Ten dosahuje priemer až 2 500 km.

Matt Jones

Podľa pôvodných poznatkov tieto látky vznikli pod lunárnym povrchom a boli rovnomerne rozložené v celej jeho štruktúre, čo však zmenil práve mohutný náraz. Ten mal podľa vedcov vytvoriť tepelnú vlnu, ktorá sa šírila vnútrom Mesiaca a brala so sebou materiál KREEP, vysvetľuje Interesting Engineering.

Nové simulácie súhlasia

Teória, že za tieto planiny špeciálneho materiálu môže prastará kolízia, je podporovaná aj simuláciami, ktoré odborníci vytvorili.

Aj keď sa výsledné usporiadanie materiálu vždy trochu líšilo, vo výsledkoch došlo k jeho vyneseniu na povrch pokaždé zásadne na privrátenej strane Mesiaca.

„Ako vznikol Procellarum KREEP terén, je jednou z najdôležitejších otvorených otázok v lunárnej vede. Panva South Pole-Aitken je zase jednou z najdôležitejších udalostí lunárnej histórie. Táto práca spája obe veci dokopy a myslím si, že naše výsledky sú skutočne vzrušujúce,“ vysvetľuje vedúci autor štúdie Matt Jones z Brown University.

Pixabay

Jedna z najväčších záhad Mesiaca tak môže byť konečne s istotou objasnená, štúdiu je ale nutné podrobiť ďalším testom a výzvam, ako je medzi vedcami zvykom. Ak sa ju nepodarí spoľahlivo vyvrátiť, môže nám zásadne pomôcť v chápaní procesov, ktoré sa v planétach a planétkach odohrávajú a aj v našich znalostiach o tom, kde sa aké materiály môžu nachádzať. To sa môže ukázať ako obzvlášť výhodné pre sondy či astronautov odoberajúcich vzorky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP