Zdá sa, že spočítané to nemajú len spaľovacie motory, ale aj ropné spoločnosti. Najväčšia čínska ropná spoločnosť totiž tvrdí, že maximálny dopyt po rafinovaných ropných produktoch, presnejšie benzíne, už prebehol. Na túto tému upozornil portál NewAtlas.

Dopyt po benzíne výrazne klesol

Najväčšia čínska ropná spoločnosť Sinopec už teraz pozoruje pokles dopytu po benzíne, pričom neočakáva, že by sa tento trend v budúcnosti zmenil. Čína v podstate rýchlym prijatím elektromobility prinútila ropného giganta prispôsobiť, respektíve zmeniť svoje pôvodné vyhlásenia a plány. Ako totiž informuje Bloomberg, podľa prvotných vyhlásení malo dôjsť k maximálnemu dopytu po benzíne až niekedy v roku 2025.

Raysonho Open Grid Scheduler / Grid Engine / Wikimedia

Na augustovej konferencii v Zhengzhou však jeden z vedúcich predstaviteľov Sinopec uviedol, že už v roku 2023 elektromobily a plug-in hybridy vytlačili spotrebu ropných produktov o 15 miliónov ton, pričom ropný gigant predpovedá, že v roku 2024 a nasledujúcich rokoch bude dopyt klesať ešte vo vyššej miere. Uvedené je dôkazom rýchlo rastúceho trendu nahradzovania tradičných spaľovacích vozidiel elektrickými alternatívami.

Podľa dostupných informácií si spotrebitelia v Číne už teraz vyberajú elektrické a plug-in hybridné vozidlá až v 38 % prípadoch. Pre porovnanie, v roku 2022 volili spotrebitelia elektrické vozidlá v 30 % prípadoch a v roku 2021 v 15,5 %, v roku 2020 len 5,4 %.

Hoci škandinávske krajiny sú považované za lídrov v oblasti zavádzania elektromobility, Čína v oblasti predaja a nasadenia elektromobilov na cestné komunikácie už dávno preskočila celý svet. V krajine sa totiž predáva ročne 10-krát viac elektromobilov ako vo Švédsku, Nórsku a Islande dohromady.

Vzhľadom na to, že Čína je dôležitým hráčom na svetovom trhu s ropou, jej dopyt po tejto surovine výrazne ovplyvňuje celosvetový trh – Čína je totiž už viac ako 20 rokov najväčším rastúcim trhom pre rafinované ropné produkty. V roku 2023 je dopyt v Číne zodpovedný za viac ako 70 % celosvetového nárastu dopytu po ropných produktoch.

Dopyt po rope tak rýchlo neutíchne

Treba ale zdôrazniť, že benzín pre osobné automobily predstavuje iba malú časť z celkového dopytu po ropných produktoch. Dôkazom je aj fakt, že predaj ropných produktov dosiahol v roku 2023 historické maximum, ktoré sa pohybuje na úrovni 102,2 milióna barelov denne, s nárastom o približne 2,2 milióna barelov za deň oproti roku 2022.

SatyaPrem/ Pixabay

Medzinárodná agentúra pre energiu tiež predikuje, že vrchol globálneho využívania ropy v oblasti dopravy príde okolo roku 2026. Ani po tomto období však nedôjde k výraznému poklesu dopytu po rope.

Petrochemický a letecký priemysel totiž s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobí ďalší nárast na trhu so surovou ropou, avšak miera rastu bude výrazne nižšia. Tento trend by pritom mal pokračovať do roku 2028. Globálny vrchol dopytu po rope má teda nastať až pred koncom tohto desaťročia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú