Bitcoin patrí tento rok rozhodne k najdiskutovanejším témam a rozruch okolo neho nepoľavuje. Najznámejšia kryptomena tento rok enormne rástla, no čoraz viac sa hovorí aj o jej slabinách. Kto sú vlastne na trhu s Bitcoinami ľudia označovaní ako „veľryby“?

O potencionálne veľkej slabine Bitcoinu hovorí agentúra Bloomberg. Veľryby sa totiž v oblasti kryptomeny zvyknú označovať majitelia najväčšieho podielu vyťažených mincí. S nimi však nevyhnutne prichádza aj riziko. Do obchodu s Bitcoinom totiž síce vstupuje čoraz viac ľudí, no veľká časť trhu patrí relatívne úzkej skupine investorov, ktorá by tak mohla výrazne ovplyvňovať cenu. Z celkové počtu doteraz vyťažených mincí (je ich približne 16,7 milióna) má až 40 % podielu vlastniť len niečo okolo tisíc majiteľov.

Veľryby predstavujú potencionálne starosti pre iných investorov. Títo majitelia veľkých objemov mincí totiž môžu pri obchodovaní s kryptomenou vzájomne koordinovať svoje kroky a ovplyvňovať tak trh. Mnohí sa poznajú ešte z obdobia, keď široká verejnosť o kryptomenách sotva tušila. Títo ľudia by si tak mohli vymieňať informácie o plánovaných nákupoch či predajoch kryptomeny a zarábať na pohybe kurzu.

Podľa analytika spoločnosti Multicoin Capital, Kylea Samaniho, ide o skupinku „niekoľko stoviek chlapíkov“, ktorí si „môžu medzi sebou telefonovať“. Investor Roger Ver, ktorý vložil do Bitcoinu peniaze v jeho začiatkoch, pripustil, že informácie o koordinácii veľkých majiteľov mincí „môžu byť pravdivé“. Zároveň dodáva, že „osobne nikdy nemal na podobné veci čas“. Samani však sám potvrdzuje, že veľkí investori medzi sebou vedia, kto je ten druhý a navzájom si pomáhajú, keďže každý z nich chce zarobiť peniaze.

Je to legálne?

V súvislosti so spoločným konaním, respektíve výmenou informácií veľkých majiteľ sa nevyhnutne hovorí aj o legálnosti takejto činnosti. Obchodovanie s Bitcoinom však nepodlieha reguláciám a tak koordinácia krokov či výmena informácií nie je explicitne zakázaná. Pokiaľ by však obchodníci s Bitcoinom začali šíriť dezinformácie za účelom profitu, vtedy by o podvod mohlo ísť.

Nenechaj si ujsť
Bulharská ekonomika si polepšila o niekoľko desiatok tisíc Bitcoinov. Majú miliardovú hodnotu

Najznámejšia kryptomena sa v súčasnosti obchoduje na úrovni 17 500 dolárov za mincu. Na začiatku roka pritom Bitcoin dosahoval hodnotu necelých tisíc dolárov a v uplynulom období dosiahol enormný rast. Okrem krátkodobého ovplyvňovania cien však môžu veľkí vlastníci mincí potencionálne spôsobiť aj významnú korekciu hodnoty. Ako by reagoval trh, keby sa niektorá veľryba rozhodla pri neustále narastajúcich cenách predať značnú časť svojho podielu?

Čo prinesie budúcnosť?

Oproti veľkým investorom sú tak v nevýhode tí malí, ktorí nemajú prístup k zdieľaným informáciám. Okrem Bitcoinu je tento jav ešte výraznejší pri menších kryptomenách. V niektorý prípadoch totiž podiel najväčších majiteľov dosahuje až 90 %. Spomínajú sa najmä kryptomeny Gnosid, Qtum či Storj. Rozruch okolo obchodu s kryptomenami tak rozhodne neutícha a záplava rôznych predpovedí na budúci vývoj nás čaká aj v nasledujúcom období. Je však jasné, že niektorí toho o vývoji cien budú vedieť viac ako ostatní.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP