Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci vytvorili obrovskú vesmírnu simuláciu, ktorú si môžeš teraz stiahnuť aj ty.

Umožňuje nahliadnuť aj do tých najvzdialenejších kútov vesmíru a odhaľuje známe časti v neuveriteľných detailoch. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Simulácia doposiaľ nevídaných rozmerov

Ide o simuláciu Uchuu, čo v japončine znamená vesmír, ktorá sa pokladá za najväčšiu a najrealistickejšiu simuláciu, akú sa kedy podarilo vytvoriť, upozorňuje NAOJ na svojom webe.

Tomoaki Ishiyama

Modeluje postupný vývoj vesmíru za posledných viac ako 13 miliárd rokov, pričom sa nezameriava na vývoj a tvorbu hviezd a planét, ale na správanie sa temnej hmoty v neustále rozpínajúcom sa vesmíre.

Uchuu dokonca mapuje vesmír natoľko podrobne, že vedci prostredníctvom tejto simulácie dokážu identifikovať všetko od klastrov galaxií až po halá temnej hmoty, ktoré ich obklopujú. Vzhľadom na to, že temná hmota tvorí väčšinu hmoty vo vesmíre, vytvára „mosty“, ktorými sú poprepájané jednotlivé galaxie, ovplyvňuje tvorbu a pohyb galaxií, ale i ďalších astronomických javov. Išlo o poriadny kus práce.

Výsledky a všetky dáta získané zo simulácií sú dostupné na predtlačovom serveri arXiv a publikované periodikom Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Superpočítač dostal poriadne zabrať

Samotná simulácia, o ktorú sa postaral medzinárodný tím odborníkov prostredníkom ATERUI II, pozostáva až z 2,1 bilióna častíc v simulovanom vesmíre alebo priestore v tvare kocky s priemerom 9,63 miliardy svetelných rokov.  Ako sme už spomínali, simulácia poskytuje neuveriteľne detailný pohľad na obrovskú časť vesmíru, ale i jeho evolúciu počas obdobia dlhšieho ako 13 miliárd rokov.

Simulácia Uchuu údajne podľa vedkyne Julie F. Erazovej pripomína stroj času, ktorý umožňuje cestovať ako do minulosti, tak i do budúcnosti, pričom sa dá „stopnúť” v ktoromkoľvek momente.

Uchuu vedci vytvorili prostredníctvom superpočítača ATERUI II, čo je mimochodom najvýkonnejší superpočítač na planéte riešiaci problémy astronómie. Napriek výpočtovej sile tohto stroju trval vývoj jeden celý rok.

Tomoaki Ishiyama

Na vytvorenie mali vedci k dispozícii dostupných 40 200 jadier superpočítača, ktoré mali pre seba vyhradené 48 hodín mesačne. Výsledok zaberá 3 000 TB, čo je ekvivalent takmer 900 miliónov fotiek vytvorených smartfónom s 12 MPx fotoaparátom.

Našťastie, vedci pre nás, bežných smrteľníkov, tieto dáta skomprimovali iba do 100 TB veľkého katalógu. Ten je pre všetkých aktuálne dostupný na cloude inštitútu IAA-CSIC a v superpočítačovom centre CESGA. Ak nemáš toľko voľného miesta, nezúfaj. Katalóg s RAW údajmi nájdeš online aj na webe skiesanduniverses.org.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú