Technológia snímania odtlačkov prstov je na svete už pekných pár rokov a svoju cestu si postupom času našla aj do smartfónov. Vďaka tomuto spôsobu ochrany by mali byť naše osobné údaje vo väčšom bezpečí, no nie vždy tak tomu musí byť. Práve odtlačok prsta je najzraniteľnejšou časťou zabezpečenia moderných smartfónov, čo môže útočník s trochou úsilia využiť vo svoj prospech.

Prvým Android smartfónom s touto technológiou bola v roku 2011 vtedajšia vlajková loď Motorola Atrix. S veľkým potenciálom sa táto technológia začala pomaly šíriť aj do modelov od iných výrobcov a v dnešných dňoch môžeme snímač odtlačkov prstov nájsť v takmer každom smartfóne. Jedná sa o jeden z najpohodlnejších spôsobov, ako odomknúť svoj smartfón, no je aj táto technológia aj dostatočne bezpečná? Na oklamanie snímača odtlačkov prstov totiž existuje hneď niekoľko spôsobov.

zdroj fotografie: Samsung

Výskumníci z Centra pre vývoj identifikačných technológií dokázali smartfón so snímačom odtlačkov prstov odomknúť iba pomocou vytlačeného 3D modelu odtlačku. Ak by bola na vytvorenie takéhoto odtlačku použitá guma, tak by v podstate mohol útočník nosiť cudzí odtlačok každý deň na svojich prstoch. Bravúrny kúsok sa však podaril aj v roku 2014 na konferencii CCC (Chaos Communication Congress). Jeden zo zúčastnených bezpečnostných výskumníkov vytvoril model odtlačku prsta, ktorý patril priamo nemeckému ministrovi obrany.

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Nenechaj si ujsť
Skener odtlačkov prstov ako súčasť displejov príde do prvých zariadení už v tomto roku

Navyše bol tento model vytvorený iba na základe vysokokvalitnej fotografie, no aj to stačilo na oklamanie. Práve na tieto snímače sa každodenne spolieha obrovské množstvo používateľov. Je pravdou, že vďaka tomuto biometrickému overovaniu sú naše zariadenia bezpečnejšie, no zároveň je tento spôsob ľahko zneužiteľný. Pre prístup k osobným údajom začínajú databázy odtlačkov prstov vytvárať mnohé bezpečnostné agentúry, ako napríklad FBI.

zdroj fotografie: Pexels

Tá má vo svojej zbierke už vyše 100 miliónov odtlačkov, avšak za ňou nezaostáva ani americké Ministerstvo obrany, ktoré vlastní ďalších niekoľko desiatok miliónov týchto jedinečných identifikačných prvkov. Čím väčšie množstvo uložených údajov existuje, tým sa zvyšuje šanca, že môže niekedy v budúcnosti dôjsť k ich úniku. Nechválne známym prípadom v USA je aj únik odtlačkov prstov z Úradu personálneho manažmentu, kedy sa na verejnosť dostali záznamy až 14 miliónov vládnych pracovníkov.

Nenechaj si ujsť
iPhone 8 má zbierať ešte viac údajov o používateľoch ako všetky ostatné smartfóny doteraz

Podobné prípady sa však môžu odohrať kedykoľvek, no len málo zločincov si dá tú námahu, aby ukradli práve odtlačok prsta potenciálnej obeti. Ak však už niekto má odtlačok prsta, potom nie je veľkým problémom vytvoriť si model pomocou 3D tlačiarne. Stále ale existuje pomerne veľké množstvo používateľov, ktorí toto biometrické zabezpečenie vo svojich smartfónoch nevyužívajú. Ich odtlačky sú pre vládne agentúry nezaujímavé. V ohrození sú práve tie, ktoré sa dostali do rôznych databáz a môžu kedykoľvek uniknúť na verejnosť.


Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú