Nie je tajomstvo, že predaje automobilky Tesla stoja posledných rokoch na podarenom SUV Model Y. Elektromobil boduje nie len výkonom, ale aj podporou dobíjania a skvelým dojazdom.

Toto všetko z neho robí jedno u najobľúbenejších áut súčasnosti a veľa záujemcov preto očakáva novú zmodernizovanú verziu. Ako však na sociálnej sieti X napísal Elon Musk, nič také sa tento rok nekoná.

Tesla model Y facelift nebude
X (screenshot)

Podľa kontroverzného miliardára vraj postačia pravidelné aktualizácie, ktoré popri palubnom systéme upravujú aj riadiacu jednotku vozidla, „odomykajú“ vybrané funkcie (napríklad matrixové hlavné svetlá) a zvyšujú efektivitu elektrického pohonu a dojazd na jedno nabitie.

Najpredávanejší elektromobil sveta

Omladená Tesla Model Y Juniper sa teda s určitosťou tento rok neukáže, príde až ten budúci. Dôvodom odloženia faceliftu môže byť skutočnosť, že predaje vozidiel s lokálne bezemisným pohonom nerastú tak rýchlo, ako sa očakávalo. Investícia do vylepšeného SUV by sa preto automobilke nemusela vyplatiť.

Tesla priniesla dlho žiadaný elektromobil, je oveľa lacnejší

Americká automobilka Tesla ponúka nové vyhotovenie SUV Model Y, ktoré môže nalákať množstvo záujemcov. Ide totiž o kombináciu dvoch existujúcich vyhotovení Standard a Long Range. Pre fanúšikov je to však jasným signálom niečoho omnoho zaujímavejšieho.

Vozidlo v tomto prípade dostane pohon zadných kolies tak, ako to je v prípade Standard, avšak zároveň dostane oveľa väčšiu batériu, ktorú používa vyhotovenie Long Range. Takýto Model Y tak podľa normy WLTP dosahuje dojazd až 600 km, teda o skoro 70 km viac než v prípade štandardného prevedenia s pohonom všetkých kolies, pritom za nižšiu cenu – v Česku je to 1 189 900 Kč (46 850 €) namiesto 1 284 900 Kč (50 600 €).

Pre slovenský trh je cena novej verzie stanovená na 39 990 € bez DPH. Pre Model Y zároveň ide o najdlhší dojazd, aký kedy tento elektromobil ponúkal.

Pôvodný model sa stále radí medzi najpredávanejšie elektromobily sveta. Napríklad v Spojených štátoch bolo za prvý štvrťrok zaregistrovaných takmer 97 tisíc exemplárov tohto vozidla (technicky príbuzná Tesla 3 hlási tretinový prírastok), ktorý si medzi elektroautami udržuje 35,4 % podiel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú