Inteligentná domácnosť je horúcou témou, ktorá sa pretriasa všetkými médiami po celom svete. Rok čo rok a mesiac čo mesiac počúvame o vylepšeniach či inováciách, ktoré nám majú priniesť oveľa pohodlnejší životný štýl. Čo je vlastne inteligentná domácnosť vo svojej podstate a na čo má presne slúžiť? Sú Slovensko a ľudia u nás pripravení na pomyselnú renesanciu v ich domácnostiach a presadenie inteligentných riešení?

Gro všetkého tkvie v používaní inteligentných zariadení či asistentov na uľahčenie našich každodenných prác a zvýšenie efektivity pri vykonávaní bežných úkonov. V dnešnej dobe tak nie je žiadna exkluzivita, ak vlastníme inteligentné žiarovky, senzory, ba dokonca v zahraničí veľmi populárnych hlasových asistentov od Google či Amazonu. Ja som sa rozhodol, že zájdem do obchodu SmarterHOME.sk, kde mi tí najväčší odborníci z tohto fachu poradili 3 gadgety, ktoré si vraj rozhodne musím nainštalovať do domácnosti.

Urobil som dobre, keď som ich poslúchol a pomohli mi teda ešte viac vylepšiť efektivitu domácnosti? Nuž, po týždňovom testovaní môžem s pokojným svedomím prehlásiť, že tento krok mal zmysel.

Čo všetko mám už doma?  

Ako som už spomínal, téma smart home, respektíve inteligentnej domácnosti ma fascinuje už niekoľko rokov a postupne sa snažím prísť na čo najlepšie kombinácie, ktoré mi dokážu poskytnúť doma patričný komfort a efektívnejšie využívanie zariadení. V mojej domácej technologickej výbave tak nájdeš Google Home Mini, rôzne inteligentné svetlá či LED pásiky Phillips Hue, bezpečnostné kamery, senzory na únik dymu, dverový či okenný senzor a po novom aj 3 nové gadgety, ktoré doplnili rady inteligentných produktov v mojej domácnosti.

Možno to iní nevidia, no všetko to, čo sa nám zdá aktuálne ako prehnane inteligentné a možno zbytočné, bude o pár rokov udávať trend aj medzi bežnými, menej technologicky zdatnými používateľmi a ich domácnosť skutočne prejde poriadnou obmenou.

Čím skôr sa teda pozrieme a uchopíme túto problematiku, o to jednoduchší bude náš prechod na domácnosti, kde všetko riadi umelá inteligencia a IoT zariadenia sú na každom kroku. Bude tak úplne bežné, že všetko v našej domácnosti budeme mať pod palcom vďaka smartfónom, no zároveň sa vynárajú pochybnosti o absolútnej strate súkromia a závislosti na pripojenie k internetu.

3 gadgety, ktoré sú navonok nenápadné, no perfektne zapadli

Rozhodol som sa teda, že vyššie spomenutú výbavu inteligentnej domácnosti rozšírim o ďalšie 3 zaujímavé produkty. Po dlhšom zvažovaní som sa rozhodol pre novú smart zásuvku, domácu meteostanicu pre vnútorné použitie a dverový / okenný senzor so zabudovaným teplomerom. Voľba padla na dve zariadenia od spoločnosti Fibaro a na meteostanicu od spoločnosti Netatmo. Samozrejmosťou je pri všetkých produktoch čoraz populárnejšia podpora pre HomeKit od Applu, ktorému sa však povenujem trochu neskôr.

Zobraziť celú galériu (21)
Dávid Igaz / FonTech

Začnime teda rovno tým najlákavejším, a teda domácou meteostanicou, ktorá je skutočne praktickým doplnkom do každej domácnosti. Navonok elegantný dizajn v tvare valca v bronzovom vyhotovení dokonale zapadne do moderných bytov či domov. Konštrukčne je zariadenie spracované naozaj hodnotne a vlastne jedinými viditeľnými prvkami, s ktorými môže používateľ rátať, je LED pásik na prednej strane, ktorý indikuje stav kvality domácnosti podľa viacerých faktorov (teplota, množstvo CO2, vlhkosť) a senzorová plocha na vrchnej strane, ktorá slúži, jednak pri prvotnej konfigurácii a následne po stlačení dokáže ukázať stav kvality domácnosti a zobraziť ho na LED pásiku v rôznych farbách.

Zobraziť celú galériu (21)
Dávid Igaz / FonTech

Zobraziť celú galériu (21)
Dávid Igaz / FonTech

Napájanie je dostupné pomocou microUSB konektora a adaptéra do zásuvky. Nad konektorom sa nachádza ešte čiarový kód pre konfiguráciu do HomeKitu.

Zobraziť celú galériu (21)
Dávid Igaz / FonTech

Od merania kvality domácnosti sa presunieme tak trochu k šetreniu, zvýšeniu komfortu, respektíve k bezpečnosti. Inteligentná zásuvka od spoločnosti Fibaro je pravdepodobne tým najnutnejším prvkom v každej domácnosti, ktorá sa chce posunúť smerom k smart riešeniam.

Navonok jednoduchý dizajn strieda praktická funkčnosť vo forme aplikácie, kde vidíš priemernú spotrebu spotrebiča, ktorý je do zásuvky pripojený. Opäť taktiež platí, že výrobca sa nechal uniesť trendom minimalizmu a táto zásuvka je tak skutočne nenápadným doplnkom s rôznymi dizajnovými variáciami. A keďže je v podpore aj HomeKit, k dispozícii je hlasové ovládanie v angličtine pomocou Siri.

Práve aplikácia Home (Domov) od Applu je niečo, čo poháňa vpred svetových výrobcov, aby zakomponovali a vymysleli čo najviac zariadení s priamou podporou tejto platformy. Jednoduchosť, používateľsky prívetivé prostredie či rozšírenosť vďaka iPhonom a iPadom umožňuje sa na budúcnosť pozerať práve skrz HomeKit. Veď len odfotíš kód na zariadení a behom sekundy ho máš v aplikácii. Už jednoduchšie to naozaj nemôže byť.

Posledným, no zďaleka nie najnezaujímavejším produktom sú dverové senzory taktiež od Fibaro. Od iných dverových senzorov sa líšia najmä čistým dizajnom, ktorý je k dispozícii v mnohých farbách a hodí sa tak ku každým dverám či oknám, vstavaným teplomerom, ktorý po pripojení do aplikácie dokáže presne merať teplotu v danej izbe a rýchlymi upozorneniami, ak sa niekto pokúsi senzor odmontovať či sa otvoria dvere, kde je senzor namontovaný.

Pre mnohých sa zdá tento gadget do smart domácnosti ako „najslabší“, no opak je pravdou. Ak máš aj ty dostatočnú kreativitu, môžeš si nakombinovať rôzne scény, ktoré sa aktivujú, keď senzor zistí, že sa otvorili či zatvorili dvere. Práve tejto šikovnej vlastnosti a vlastne celkovo o nastavení inteligentnej domácnosti sa bližšie pozrieme na zúbok v ďalšom bode.

Ako mi pomohli pri automatizácii domácnosti?

Poďme si rozobrať tieto gadgety tak trochu dopodrobna, čo všetko dokážu, aby zefektívnili domácnosť. Pri všetkých troch platí, že dokážu odosielať upozornenia do smartfónov, ak niektorý z ich senzorov zaznamená nežiadúcu činnosť. To je niečo, čo v dnešnej dobe považujem za absolútny základ. Avšak využitie týchto senzorov a samotná konfigurácia automatizácie s rôznymi ďalšími zariadeniami otvára úplne nový „svet“ možností.

Len pre predstavu. Dverový senzor mám nastavený spolu s inteligentnými žiarovkami Phillips Hue, ktoré sa automaticky rozsvietia na chodbe, keď otvorím vchodové dvere, respektíve pri zatvorení dverí od 7:00 do 8:00 vedia všetky žiarovky v dome, že sa musia vypnúť. Mne sa tak nestane, že niektoré zo svetiel ostane nedopatrením zapnuté. Ďalšou výbornou kombináciou je možnosť nastavenia scén, ktoré sú závislé od teploty v domácnosti.

Domáca meteostanica tak dokáže vyslať príkaz napríklad pri klesnutí teploty či zhoršenom vzduchu priamo do smartfónu. K dispozícii máš aj podrobný graf, ktorý zobrazuje vývoj všetkých nameraných hodnôt, ktoré meria táto meteostanica za posledné týždne či dokonca mesiace.

Dokonca sa dá nastaviť osvetlenie v závislosti od aktuálnej teploty v dome. Kombinácií je skutočne ohromné množstvo. Každé jedno zariadenie dokáže medzi sebou pracovať a navzájom spúšťať rôzne scény, ktoré si nastavíte. Popravde, všetky tieto výdobytky inteligentnej domácnosti netreba brať ako niečo, čo len komplikuje navonok jednoduché a rutinné veci, ktoré denne robíme. Treba ich brať ako niečo, čo by nám malo zefektívniť život a umožniť sa na našu domácnosť pozerať úplne inak.

Zobraziť celú galériu (21)
Dávid Igaz / FonTech

Veľakrát sa mi v minulosti stávalo, že som zabudol vypnúť niektoré svetlo. Teraz si len otvorím aplikáciu v smartfóne a behom sekundy ho viem vypnúť. Zároveň vidím presnú spotrebu elektrickej energie. Jednoducho viem všetko, čo sa v mojom dome deje a mám prehľad, vďaka ktorému ma takmer nič nedokáže prekvapiť.

Neboj sa inovácií, čaká nás zaujímavá budúcnosť  

Mnoho ľudí sa zdráha inovovať či pristúpiť k smart riešeniam do domácnosti. Aj my na FonTechu sme tu však týmito tromi gadgetmi ukázali, že sa týchto inovácií vôbec nemusíš báť, ba čo viac, dokážu ti priniesť kopec výhod. V konečnom dôsledku je to teda o tvojich preferenciách, či začneš inteligentnými žiarovkami, termostatmi, alebo kamerami, no ja ti rozhodne odporúčam, aby si na začiatku investoval aj do vyššie zmienenej trojice zariadení.

Tie sú totiž vo všetkých smeroch praktickým pomocníkom a s trochou kreativity na strane používateľa sa z nich môže veľmi ľahko vykľuť produkt, ktorý v sebe integruje desiatky menších úkonov na skvalitnenie tvojej domácnosti. Nevaháj a podeľ sa s nami v komentároch, akým zariadeniam z prívlastkom smart si už stihol podľahnúť a nachádzajú sa u teba doma. Možno tým pomôžeš ostatným pri záverečnom rozhodovaní. Všetky produkty z recenzie si aj ty môžeš zakúpiť v e-shope SmarterHOME.sk.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú