V dobe keď svet hľadá riešenia na klimatickú krízu a snaží sa odkloniť od fosílnych palív, prichádzajú vedci s možným prelomovým zdrojom energie, ktorý je ukrytým hlboko pod našimi nohami. Superhorúce horniny dosahujú teploty nad 374 °C a podľa vedcov by mohli zmeniť spôsob, akým získavame energiu. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Superhorúce horniny

Zatiaľ čo tradičné geotermálne elektrárne využívajú teplo z povrchových vrstiev, superhorúce horniny ležia oveľa hlbšie. Ich potenciál spočíva v extrémnych teplotách, kde teplota presahuje 374 stupňov a umožňujú premenu vody na superkritickú paru, ktorá by mohla poháňať turbíny na výrobu elektriny alebo produkovať vodík.

Proces by prebiehal tak, že by bolo potrebné vyvŕtať hlboké otvory do zemskej kôry, kde sa superhorúce horniny nachádzajú. Následne by sa do vrtov pumpovala voda, ktorá by sa zahriala vďaka extrémnym teplotám hornín. Horúca voda by sa potom vracala na povrch vo forme pary.

Prvé pokusy

Výskumníci z Cornell University, ktorí spolupracujú s organizáciou Clean Air Task Force (CATF) v správe uvádzajú, že pokročilé technológie by mohli sprístupniť geotermálnu energiu v lokalitách po celom svete. Superhorúce horniny podľa nich mohli konkurovať fosílnym palivám z hľadiska nákladov a spoľahlivosti. V roku 2022 sa uskutočnili prvé pokusy s vrtmi do hĺbky 3 kilometrov, avšak na úplné využitie superhorúcich hornín bude potrebné ísť oveľa hlbšie.

Presná hĺbka ich vzniku je často neznáma, no vo všeobecnosti sa predpokladá, že tuhnú niekoľko kilometrov pod povrchom Zeme.

„Na rozdiel od iných obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sa dajú ľahko škálovať, vysoko špecifické požiadavky na lokalitu pri geotermálnej výrobe energie prinášajú riziká, ktoré boli doteraz významnou prekážkou komerčného rozvoja,“ uviedol Seth Saltiel, odborný asistent výskumu. Dodal, že: „identifikáciou najmodernejších technológií a možností výskumu a vývoja na zlepšenie a overenie metód charakterizácie dúfame, že pomôžeme prekonať tieto prekážky a urýchlime komercializáciu tejto technológie.“

Cornell University

Spoločnosti ako Quaise Energy už vyvíjajú nové technológie na prienik do hĺbok. Ich štúdie ukazujú, že superhorúce horniny môžu vytvárať prepojené trhliny, čo umožňuje efektívny pohyb vody a dosiahnutie superkritických stavov.

Výhodou tohto procesu je najmä to, že predstavuje stabilný zdroj energie, ktorý nie je závislý od poveternostných podmienok. Ide prakticky nevyčerpateľný zdroj, pretože geotermálna energia sa prirodzene obnovuje teplom z jadra Zeme. Napriek svojmu potenciálu však superhorúce horniny čelia viacerým výzvam. Výskumníci dodali, že technologické obmedzenia sú jednou z najväčších prekážok, ktoré musia prekonať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP