Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nové emisné limitye nedávajú klasickým spaľovacím motorom žiadnu šancu na prežitie. Vedci z Univerzity v Novom Južnom Walese (UNSW) v Sydney ale prišli na spôsob, ako zachrániť súčasné naftové motory, pričom budú pri prevádzke produkovať o takmer 90 % menej emisií. Ako informuje univerzita na svojom webe, ich dieselový agregát spaľuje okrem nafty aj vodík.

Vodík ako alternatívne palivo sa spomína predovšetkým v nákladnej doprave. Aj keď na trhu už máme zopár vodíkových nákladiakov, tie fungujú ako elektromobily, ktoré si energiu vyrábajú v spaľovacích článkoch. Vodík teda vyrába elektrinu namiesto toho, ako by sa spaľoval rovnako ako benzín či nafta.

Vyvinúť účinný spaľovací motor na vodík však nie je vôbec jednoduché a množstvo automobiliek tieto projekty pred rokmi definitívne zastavilo. Vedci z Univerzity v Sydney na to ale išli inak a miesto spaľovania čistého vodíka začali experimentovať s hybridným spaľovaním vodíka a nafty.

Našli ideálny pomer, ktorý funguje

Počas 18-mesačného testovania dospeli k výsledkom, že mierne upravený spaľovací agregát dokáže spoľahlivo poháňať zmes vodíka a nafty v pomere 9:1. Dieselový spaľovací motor teda potrebuje iba 10 % nafty, všetko ostatné môže byť vodík. Ten sa do valcov pridáva priamym vstrekovaním. Jedinou úpravou na motore tak bolo pridanie vstrekovania vodíka.

UNSW (úprava redakcie)

Dosiahnuté výsledky sú pozoruhodné. Takýto motor znížil produkcie CO2 až o 86 % oproti klasickému naftovému motoru. Zároveň je hybridný agregát až o 26 % účinnejší, čo má za následok aj nižšiu spotrebu klasických pohonných hmôt.

Inžinieri majú veľmi vysoké ambície a na trh by chceli svoj motor uviesť do dvoch rokov. Extrémnou výhodou je práve to, že takmer celý agregát je úplne rovnaký ako bežný naftový motor používaný pri súčasných autách. Jedinou modifikáciou je systém priameho vstrekovania vodíka.

Stopercentne bezemisný nie je

I keď zníženie produkcie emisií je pri tomto motore naozaj markantné, vo finále aj tak nie je stopercentne bezemisný, čo môže byť problém pri ekologických cieľoch, ktoré jednotlivé štáty po celom svete nastavili.

V Európe bude od roku 2035 platiť zákaz predaja áut so spaľovacími motormi, respektíve takých áut, ktoré pri prevádzke produkujú akékoľvek emisie. Aj keď je nový motor takmer o 90 % čistejší, malé množstvo CO2 stále produkuje a pri týchto pravidlách by sa jednoducho u nás nemohol používať.

Vyskúšali sme vodíkové BMW iX5 Hydrogen

Ak má mať nový revolučný agregát úspech, musí bezpodmienečne dôjsť k úprave emisných cieľov, inak je už teraz odkázaný na zánik a po 10 rokoch bude „nepoužiteľný“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú