Nad bezpečnosťou elektromobilov visí viacero otáznikov. Takáto je pravda v skutočnosti
Pri výrobe automobilov je dnes veľmi dôležitá aj bezpečnosť posádky, či chodcov. Moderné vozidlá sú konštruované tak, aby spĺňali tie najvyššie kritéria, ktoré zabezpečia čo najväčšie bezpečie. Výnimkou nie sú ani elektromobily, pričom práve o nich vzniká čoraz vášnivejšia debata v súvislosti s bezpečnosťou.
Moderné vozidlá sú dnes vybavené najrôznejšími systémami, ktoré v prípade dopravnej nehody odpájajú elektrický systém. Tento fakt platí aj pri elektromobiloch, no aj tak sa vynára v súvislosti s ich bezpečnosťou viacero otáznikov. Elektromobily sú vďaka svojej konštrukcii bezpečnejšie minimálne v dvoch prípadoch oproti bežným automobilom. Vďaka hmotnosti batérie a jej uloženiu, ktoré je zvyčajne v podlahe, sa výrazne znižuje ťažisko vozidla.
Portál CleanTechnica.com uviedol, že týmto spôsobom je zabezpečená jeho lepšia stabilita na vozovke, a preto má automobil oveľa menšiu tendenciu sa prevrátiť pri prudkých manévroch, prípadne pri dopravnej nehode. Navyše kvôli rekuperácii dochádza pri púšťaní plynového pedálu k výraznému brzdeniu, ktoré skracuje reakčný čas začiatku brzdenia.
Crash testy dopadli veľmi dobre
Medzi dve najrešpektovanejšie organizácie, ktoré vyhodnocujú bezpečnosť automobilov a ochranu pasažierov patrí európska EuroNCAP a americká NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration). Tieto organizácie podrobujú najnovšie vozidlá náročnými testami, počas ktorých absolvujú niekoľko typov nárazov.
Za posledné roky prešlo týmito testami aj niekoľko desiatok elektromobilov, pričom výsledky sú samozrejme priamo závislé na segmente, do ktorého vozidlo patrí, rovnako ako pri vozidlách so spaľovacím motorom.
Platformy vozidiel sú dnes vyrobené na mieru potrebám elektromobilu. Od začiatku sa preto počíta s tým, že nebude nutné montovať palivovú nádrž a ďalšie súčiastky typické pre spaľovacie automobily. Automobilky sa vďaka tomu môžu viac zamerať práve na bezpečnosť. Napríklad automobil Hyundai Nexo s vodíkovým pohonom sa podľa organizácie EuroNCAP stal najbezpečnejším veľkým SUV roka 2018.
Veľkou zaujímavosťou je správa od vyššie spomenutej americkej organizácie NHTSA. Jej testami v roku 2018 prešlo vozidlo s doposiaľ najvyšším počtom bodov, čím si vyslúžil neoficiálny titul najbezpečnejšieho vozidla na svete. Možno bude niekto prekvapený, no tým vozidlom sa stal elektromobil Tesla Model 3. Predbehol tak aj predchádzajúcich víťazov ako model S, či model X.
Organizácia EuroNCAP dokonca v roku 2018 udelila v prísnejšom teste 5 hviezdičkové hodnotenie elektrickému Nissanu Leaf. Tento elektromobil pritom patrí medzi najpredávanejšie elektrické vozidlá na Slovensku.
Bezpečnostná výbava je samozrejmosťou
Súčasné vozidlá vrátane elektromobilov je možné zakúpiť aj s bohatou bezpečnostnou výbavou, ktorá obsahuje najmodernejšie systémy a mnoho jazdných asistentov. Kapitolou samou o sebe sú aj autonómne systémy riadenia, ktoré preslávila hlavne automobilka Tesla. Autopilot 1. generácie od Tesly preukázateľne znížil nehodovosť o 38,5 %. Aktuálne je však dostupný autopilot 2. generácie, pričom zakladateľ spoločnosti Tesla Elon Musk sa vyjadril, že dokáže znížiť nehodovosť až o 90 %, uviedol portál electrek.com.
Autopilot dokáže sám riadiť auto na diaľnici a taktiež dokáže sám zaparkovať. Okrem toho pomocou rôznych bezpečnostných systémov a senzorov, ktoré sledujú pozornosť vodiča a premávku okolo vozidla, dokáže Tesla zvukovým signálom informovať vodiča o blížiacej sa kolízii, prípadne sa jej úplne vyhnúť.
V jednom z našich článkov sme ťa síce informovali o tom, že bolo zaznamenaných pár prípadov, kedy táto funkcia zlyhala, no omnoho viac bolo situácií, v ktorých autopilot skutočne zachránil životy cestujúcich.
Riziko požiaru je veľmi malé
Za jednu z najväčších slabín môžeme s určitosťou označiť batérie. Batérie z elektrických vozidiel sú častokrát terčom kritiky zo strany laickej verejnosti. Kritiku vyvolávajú hlavne prípady, kedy elektromobil začal po dopravnej nehode horieť. Samotná batéria je však jednou z mála súčastí elektromobilu, ktorá môže vzplanúť. K požiarom dochádza najčastejšie pri skrate batérie, ktorý je spôsobený jej fyzickým poškodením.
Príčinou požiarov je horčík a mangán, pričom pomyselnú zápalnú šnúru im zaisťuje lítium v ktorom dôjde ku skratu medzi katódou a anódou. Toto riziko tu existuje, no odborníci sa zhodujú, že v porovnaní s bežnými vozidlami je omnoho nižšie. V prípade spaľovacích vozidiel je vysoké riziko vzplanutia palivovej nádrže, ale aj oleja v motore, či v prevodovke.
Olejové náplne sú navyše počas jazdy zahrievané na vysokú teplotu, takže v prípade nehody sú náchylnejšie na vzplanutie. V elektromobiloch sa nachádza len 1,5 litra oleja, ktorý sa navyše nezahrieva na veľmi vysokú teplotu, takže z hľadiska požiaru ide o zanedbateľný objem.
Napríklad austrálska organizácia NCAP, ktorá sa špecializuje na testovanie bezpečnosti vozidiel skúšala dvanásť elektromobilov, pričom absolvovali rôzne nárazy z viacerých strán. Počas testov nedošlo k porušeniu batérie a ani jedno vozidlo počas skúšok nezachvátili plamene. V každom prípade sú elektromobily, ale aj vozidlá so spaľovacím motorom zabezpečené tak, aby prípadov s požiarom bolo čo najmenej.
Elektromobily sú bezpečnejšie, ale…
Možno skonštatovať, že vďaka viacerým vyššie spomenutým výhodám sa elektrické vozidlá považujú za bezpečnejšie oproti bežným vozidlám so spaľovacím motorom. Faktom je, že automobilky si čoraz častejšie zakladajú na bezpečnosti pasažierov a chodcov. K tomu, aby boli automobily bezpečné v drvivej väčšine prispieva technologický pokrok v podobe najrôznejších bezpečnostných systémov.
Dopravné nehody sa stávajú každý deň a niekedy im nedokážu zabrániť ani najvyspelejšie bezpečnostné systémy. V prvom rade je dôležitá bezpečná jazda a maximálna obozretnosť na cestách, nakoľko pri tragickej dopravnej nehody je naozaj jedno, či si sedel v elektromobile alebo v bežnom vozidle so spaľovacím motorom.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
Po sérií škandálov prišiel update. Futuristické vozidlo odteraz zvláda náročné situácie v premávke lepšie ako človek
VIDEO: Auto budúcnosti uviazlo na "kruháči". Urobilo 37 otočiek kým našlo cestu von
Obdĺžnik na kolesách mal byť revolúciou. Američania rušia svoje sci-fi auto, ušetria miliardy
Chcú sa vyhnúť krachu. Legendárna značka urobila radikálne rozhodnutie, podľa expertov to nestačí
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Experti vynašli prevratnú technológiu. Z najšpinavšieho fosílneho paliva vyrobia batérie do elektromobilov
- Slávna značka urýchľuje výrobu. Jej lacný elektromobil ide na dračku, zaznamenal raketový štart
- Nemajú šancu to stihnúť. Radikálny plán Nemcov dostal tvrdú ranu, elektromobily sú na tom zle
- Pohon budúcnosti má problém. Americký líder finančne skolaboval, prepočítal sa v cene
- Vydržali pri teplote 1 100°C. Vedci vyriešili najväčšie riziko elektromobilov, autá budú extrémne bezpečné
-
- Pohon budúcnosti má problém. Americký líder finančne skolaboval, prepočítal sa v cene
- Experti vynašli prevratnú technológiu. Z najšpinavšieho fosílneho paliva vyrobia batérie do elektromobilov
- Nemá tam čo robiť. Najväčší konkurent Tesly si do továrne doniesol Cybertruck a nikto nevie dôvod (+video)
- Nemajú šancu to stihnúť. Radikálny plán Nemcov dostal tvrdú ranu, elektromobily sú na tom zle
- Elektromobilový bestseller dostal veľký update. Unikli jeho parametre a ceny, ktorým nebudeš veriť
-
- Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
- 13-tisíc eur za elektrickú Toyotu so slušným dojazdom? Spustili predobjednávku na skvostné SUV
- Kontroverzný zákon je na spadnutie. Blízka krajina chce spoplatniť každý prejdený kilometer, vodiči zúria
- Dojazd 500 km a dva elektromotory. Nová Tesla bude stáť menej než spaľovák a vieme, kedy príde
- Stojí menej ako 18 000 eur a má dojazd 1 400 km. Prehliadaná automobilka ukázala šokujúce SUV
Archeológovia ostali v šoku. Našli nový druh človeka, ide o chýbajúci článok ľudskej evolúcie
Premení teplo na energiu. Vedci vymysleli sci-fi technológiu, smart hodinky nabiješ vlastným telom
Extrémne erupcie nás bombardujú každých 100 rokov. Slnko môže spôsobiť geomagnetický kolaps Zeme
Nebezpečný experiment prinesie skazu. Vedci vytvárajú život, ktorý môže zničiť ľudstvo
Čo sa stane, keď sa roztopí permafrost? Vedci majú desivé prognózy
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené