Ransomvér s názvom STOP Djvu je najviac šíreným ransomvérom za posledný rok. Na internete sa najnovšie objavil nástroj STOP Djvu decryptor, ktorý sľubuje, že zadarmo obnoví zašifrované dáta v počítači. Ako však informoval portál Bleeping Computer, softvér robí presný opak a už zašifrované dáta šifruje ešte raz.
Ransomvér s názvom STOP Djvu denne napadne približne 600 počítačov. Aj napriek tomu, že je toto číslo pomerne veľké, nedostáva sa vyššie spomínanému šifrovaciemu vírusu toľko pozornosti, ako pri iných podobných softvéroch. STOP Djvu je totiž cielený na „malé ryby“, ktorými sú zväčša domáce počítače.
Vo väčšine prípadov sa tvári ako crack k rôznym plateným softvérom, no po jeho stiahnutí a spustení zašifruje všetky dáta v počítači a od obete je za dešifrovanie požadované výkupné vo výške 500 dolárov.

K starším verziám STOP Djvu už boli zadarmo na internet pridané dešifrovacie nástroje, no novšie verzie ransomvéru zatiaľ nie je možné prelomiť. Väčšina používateľov navyše nie je ochotná zaplatiť tak vysoké výkupné, a preto hľadá iné cesty, ktoré by mohli zašifrované dáta opätovne sprístupniť.
Aj preto sú ochotní siahnuť napríklad po STOP Djvu decryptore, ktorý sľubuje, že zadarmo obnoví všetky dáta. Opak je ale pravdou a nástoj dokáže ešte raz zašifrovať už zašifrované súbory v počítači. Pre niekoho, kto však nebol ochotný zaplatiť výkupné po prvom zašifrovaní, je to už iba akási „rana istoty“.
Hmm, someone released a decryptor for #STOP #Djvu?
Oh wait… it's more fucking #ransomware. Don't trust anything you find online saying it can decrypt Djvu unless it is from ME. This is just one example of the shaddy shit victims are falling for when they don't believe me. pic.twitter.com/eWjtB8UpJe— Michael Gillespie (@demonslay335) June 5, 2020
Portál BornCity dodáva, že na nový ransomvéru upozornil aj autor niekoľkých naozaj fungujúcich dešifrovacích softvérov pre STOP Djvu, Michael Gillespie. Ransomvér Zorab, ktorý sa skrýva pod názvom STOP Djvu decryptor, funguje nasledovne.
Po otvorení aplikácie a stlačení tlačidla Start Scan sa do priečinku dočasných súborov nakopíruje spustiteľný súbor crab.exe. Práve v tomto súbore sa skrýva spomínaný Zorab. Ten zašifruje všetky súbory a pridá im príponu .ZRB. V každom priečinku sa bude okrem zašifrovaných súborov nachádzať testový súbor s inštrukciami, ktoré používateľa povedú k dešifrovaniu súborov.
Netreba však zabúdať, že aj po vykonaní všetkých pokynov a prípadnom dešifrovaní súborov sú všetky dáta v počítači ešte stále šifrované ransomvérom STOP Djvu. Najlepšou prevenciou, ako sa proti takýmto vírusom brániť, je nesťahovať z internetu podozrivé súbory a cracky k plateným aplikáciám.
Je to síce „otrepaný“ návod a pre veľa ľudí nepodstatný, no v dnešnej dobe skutočne neexistuje relevantnejšia pomoc.
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Veľký únik ochromil aj fenomén Clubhouse. Na internete sú údaje vyše 1,3 milióna ľudí

Ďalší veľký problém Facebooku: Opäť sa predávajú telefónne čísla ľudí, nepatria však do nedávneho megaúniku

AKTUALIZOVANÉ Nadchádza sa v úniku dát z Facebooku aj tvoje telefónne číslo? Takto si to jednoducho skontroluješ

Google vylepšuje bezpečnosť Androidu funkciou, ktorá je v iOS už 6 rokov

Bezpečnostná „bomba“ štátneho IT. Kontrola odhalila veľké množstvo problémov v systémoch NCZI
Články, ktoré hýbu svetom

V Česku idú príkladom. MHD v jednom z miest je už 100 % ekologická, vyradila posledný dieselový autobus

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ VEĽKÝ VÝBER: Toto je 8 Windows programov, pri ktorých stále neveríme, že sú zadarmo

Dvaja kamaráti z Brna predstavili čip, ktorý ti zjednoduší život. Stačí si ho nalepiť na mobil

Špinavý label z československých ulíc búra stereotypy. Slováci investovali tisíce, aby vytvorili „porno“ rodinu
