Digitálne prostredie v 21. storočí nie je žiadnym bezpečnostným rajom. Ba naopak. Hekerskými útokmi sa to len tak hemží. V posledných mesiacoch by o tom vedelo hovoriť aj niekoľko významných slovenských inštitúcií. O poslednom z nich informovala RTVS na svojom spravodajskom portáli.

Obeťou je SNK

Hekeri si v týchto dňoch vzali na paškál webstránku Slovenskej národnej knižnice. Verejnoprávny inštitút informoval, že útok pretrváva už niekoľko dní, pričom niektoré informácie a dáta nie sú prístupné. Problémy pretrvávajú najmä v službe Digitálna knižnica.

„Naše technické tímy intenzívne pracujú na riešení týchto problémov, ako aj na obnovení služby do plnej prevádzky. Našou prioritou je zabezpečiť bezpečné a spoľahlivé fungovanie portálu pre všetkých používateľov. Ďakujeme vám za trpezlivosť a pochopenie,“ dopĺňa ospravedlnenie knižnica na webe.

Okrem toho nefungujú mailové kontakty zamestnancov knižnice, ktorí poskytujú služby verejnosti. „Vážení používatelia, z technických dôvodov sú momentálne obmedzené emailové a telefonické kontakty. Slovenská národná knižnica je pre Vás otvorená v štandardnom režime,“ oznamuje ďalej Slovenská národná knižnica. Pod oznamom možno nájsť alternatívne kontakty.

RTVS oslovilo ministerstvo kultúry, ktoré problém potvrdilo a zvažuje podanie trestného oznámenia.

„Aktuálne prebieha analýza krízových opatrení, a k celej situácii môžeme dodať len to, že ide o ransomware útok. Sme v kontakte s Policajným zborom Slovenskej republiky, podáva sa Trestné oznámenie, a takisto ministerstvo kultúry SR celú situáciu vyhodnocuje a pristúpi k možným personálnym zmenám v Slovenskej národnej knižnici,“ uviedol  hovorca ministerstva kultúry Peter Kucharčík.

Nebezpečný útok

Počítačoví zločinci, ktorí stoja za ransomvérovými útokmi, zvyčajne používajú špeciálny škodlivý softvér, ktorý je schopný zablokovať alebo šifrovať dôležité súbory na cieľovom počítači. Od obete potom požadujú zaplatenie výkupného. Často sa stáva, že za dešifrovanie dát žiadajú platbu kryptomenami.

Tieto útoky sa často realizujú prostredníctvom phishingových e-mailov, škodlivých odkazov, infikovaných súborov alebo hekeri zneužijú softvérové zraniteľnosti. Dôležitým krokom je preto zálohovanie dát.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú