Šifrovací smartfón TAG T1 ti poskytne bezpečnú komunikáciu a zabráni neoprávnenému vniknutiu do systému hneď viacerými zabezpečovacími systémami. Nemá dokonca ani Google služby. O novinke informoval český e-shop spyshop24.cz, ktorý smartfón dodáva aj na slovenský trh.

Zaistiť bezpečnosť smartfónov proti úniku dát alebo sledovaniu je veľkou výzvou aj pre samotných výrobcov. Nie je však novinkou, že naše najpoužívanejšie zariadenia o nás toho vedia viac, ako by sme si mysleli. Existujú však zabezpečené spôsoby komunikácie v samotných aplikáciách, no pre najvyššiu bezpečnosť sú potom dostupné aj špeciálne upravené smartfóny.

Prelomenie ich zabezpečenia je často príliš náročné aj pre bezpečnostné zložky a tajné služby. Jeden taký sa teraz dostáva aj na slovenský trh, kde bude dostupný v neštandardnej výbave a so špeciálnou licenciou a SIM kartou pre používanie dát v 180 krajinách sveta (za príplatok na vybrané obdobie). Používateľ nebude spájaný ani so smartfónom, ani s predmetnou SIM kartou.

Najvyššia úroveň zabezpečenia, ktorá funguje s Androidom 8.1

Základom tohto netradičného smartfónu je upravený operačný systém Android 8.1, ktorý má však okresané funkcie a možnosti, aby sa zaistila vysoká bezpečnosť a anonymita používateľa. Z toho dôvodu nemá TAG T1 napríklad ani podporu pre služby Google. Týmto spôsobom výrobca zabráni sledovaniu majiteľa smartfónu počas používania a dáta nebudú zdieľané medzi používanými aplikáciami.

Medzi hlavné funkcie zabezpečenia patrí zablokované sledovanie zariadenia a odposluch, zabezpečenie pred stiahnutím dát zo smartfónu, vymazanie jeho pamäte na diaľku, overovanie systému pri jeho spustení, softvérové úpravy ako napríklad blokovaný bootloader či ochrana trojitým heslom v aplikáciách, úložisku a samotnom systéme.

Komunikácia prostredníctvom takto zabezpečného smartfónu je riešená na úrovni end-to-end a prebieha cez údajne neprelomiteľné šifrované kanály, aby sa k obsahu komunikácie (volaní či SMS) nedostala neoprávnená osoba alebo aby ho nebolo možné odhaliť systémom bezpečnostných zložiek.

Pre volania a správy je tu využité kryptografické zabezpečenie OTR (Off-the-Record Messaging) a protokol OMEMO (Multi-End Message and Object Encryption). Komunikácia je zabezpečená aj pomocou algoritmu AES256, ktorý využíva matematické výpočty pre šifrovanie dát do kódu. Ten môže byť prelomený len s pomocou správneho kľúča. Pri textovej komunikácii sú dostupné aj správy, ktoré sa sami zničia po doručení a prečítaní.

Algoritmus môže byť využívaný v 128-bitovej, 192-bitovej a 256-bitovej verzii, pričom v modeli TAG T1 je využitá najvyššia a najbezpečnejšia verzia tohto zabezpečenia. Pre šifrovanie emailových správ je tu potom protokol PGP (Pretty Good Privacy) s veľkosťou 4096 bitov.

Ochrana používateľa je pre tento smartfón prvoradá

V prípade, že by chcel niekto zo smartfónu dostať dáta, musí prelomiť niekoľko vrstiev zabezpečenia, no aj samotná pamäť je chránená zabezpečovacími algoritmami a databázy sú ošetrené silným heslom. Pri opakovanom nesprávnom zadaní hesla sa dáta automatický odstránia a nie je ich možné získať späť.

Rovnako tak je možné odstrániť dáta aj na diaľku. TAG T1 dokáže podľa výrobcu pracovať v 3 rôznych režimoch, pričom každý z nich ponúka inú úroveň anonymity a bezpečnosti.

Pre bezpečné používanie s využitím všetkých zabezpečovacích algoritmov a systémov je tu tzv. Secure mode, no v prípade potreby je k dispozícii núdzový režim (Emergency center), ktorý umožní diaľkové odstránenie dát a prechod do anonymného režimu. V ňom sa potom smartfón tvári ako bežný telefón s Androidom a známymi aplikáciami, čím pôsobí nenápadne.

Prekvapí výbavou aj cenou

Za takúto úroveň zabezpečenia si však prípadný záujemca značne priplatí. Hardvérové špecifikácie ale neohúria. Smartfón je totiž vybavený 3 GB RAM, neznámym 4-jadrovým procesorom s pracovnou frekvenciou 1,3 GHz, 5,5″ displejom, 32 GB úložiskom a 13 MPx zadným, spolu s 5 MPx predným fotoaparátom.

V základe stojí TAG T1 s 3-mesačnou licenciou pre SIM kartu na Slovensku 799 €. Dostupný je tiež vo verzii so 6-mesačnou a ročnou licenciou, ktorá je však výrazne drahšia. Po uplynutí licencie si môže zákazník priplatiť za jej ďalšie predĺženie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú