Na najmenšej planéte slnečnej sústavy sa nachádza kráter, ktorý vedcom nedal spať a dlhšiu dobu sa snažili vysvetliť jeho pôvod. Ako informuje Universe Today, vysvetlením môže byť supervulkán, teda obrovská sopka, avšak zásadne sa líšiaca od tých, ktoré poznáme z našej vlastnej planéty. V skutočnosti je totiž kryo-vulkánom.

Ľadová láva

Kryo-vulkány už astronómovia objavili aj na iných planétach, ako je napríklad Jupiter, Saturn, Urán a Neptún. Pluto je z nich rozhodne najmenšie, avšak samotný supervulkán Kiladzo práve malý nie je. Samotná štruktúra tohto objektu dosahuje priemer až približne 44 kilometrov a funguje podobne, ako klasické horúce vulkány na Zemi či iných geologicky aktívnych planétach.

V rámci kryo-vulkanickej aktivity je ľadová „láva“ vytláčaná na povrch Pluta, pričom aj v tomto prípade dochádza k zahrievaniu materiálov pod povrchom. Rozdiel je však ten, že sa takáto láva neskladá z roztavenej horniny, ale z vody a rôznych ľadov, ktoré sa správajú pri správnych podmienkach podobne.

NASA/JHUAPL/SwRI

Hnacím mechanizmom má byť práve vnútorné teplo Pluta, avšak si vedci nie sú istí, či táto planétka skrýva obrovský podpovrchový oceán s vodou a množstvom rôznych ďalších látok alebo len samostatné rezervoári, ktoré potom vytvárajú kryo-vulkány. Pluto je totiž netradičný objekt, ktorý má pevné vnútro tvorené horninami, avšak je obalené pomerne hrubou vrstvou ľadu.

Jedinečný povrch

Pluto sa totiž vyznačuje špecifickým povrchom, ktorý je posiaty množstvom ľadových vulkánov v takej miere, ako na žiadnej inej planéte v okolí Slnka. Na jeho povrchu navyše sneží a ľadové hory na niektorých miestach dosahujú výšku až 7 km.

Čosi musí zahrievať jeho vnútro

Podmienkou pre kryo-vulkanizmus je zahrievanie vnútra Pluta, za ktoré sú zrejme zodpovedné rádioaktívne látky a ich postupný rozpad. Ak dochádza k takémuto rozpadu centrálne, teda v jadre Pluta, môže sa pod jeho povrchom nachádzať aj tekutý oceán a teda, potenciálne, dokonca aj mimozemský život.

Podľa expertov však toto jadro obklopuje oceán tvorený ľadovou kašou, ktorý má ďaleko od životodarných oceánov Zeme.

Samotný vulkán Kiladzo však mal podľa novej štúdie vybuchnúť už niekoľkokrát, čo má vysvetľovať prítomnosť pomerne veľkého množstva ľadu na povrchu Pluta. Alternatívou je totiž zrážka s iným vesmírnym telesom, ktorá však nemohla spôsobiť prítomnosť tohto ľadu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP