Zo Slovenska bude možné v priebehu druhej polovice januára a prvej polovice februára sledovať pôsobivé divadlo. Je ním prelet kométy C/2022 E3 ZTF, ktorú uvidíš malým ďalekohľadom a v ďaleko od zastavaných území plných svetelného smogu dokonca aj voľným okom.

Hľadať ju treba veľmi vysoko nad obzorom, takmer nad hlavou. Takmer 30 dní bude cirkumpolárna, teda vôbec „nezapadne“ za obzor ako Mesiac alebo Slnko, upozorňuje Fyzikálny ústav Slezké univerzity v Opave.

Kométu objavili ešte 2. marca minulého roka v Kalifornii v observatóriu Mt. Palomar, kedy mala svetelnosť len 17 magnitúd, teda bola veľmi málo jasným objektom približne 4,3 astronomickej jednotky (vzdielanosti Zeme od Slnka) od našej primárnej hviezdy.

Príde celkom blízko

12. januára sa táto vzdialenosť skráti len na 1,11 astronomickej jednotky, teda asi 166 miliónov kilometrov a 1. februára okolo Zeme preletí len vo vzdialenosti 42 miliónov kilometrov, teda 0,28 AU. V tom čase bude prelietať v blízkosti severného pólu v súhvezdí Žirafy nad Veľkým vozom. Jej svetelnosť dosiahne až 5 magnitúd. Polohu kométy môžeš sledovať aj online na tejto stránke.

Pozorovanie sa odporúča práve v prvej polovici preletu, pár dní po začiatku februára totiž bude Mesiac v splne, čo zhorší naše možnosti jej sledovania. Dovtedy však budú mať stredoeurópania, a teda aj Slováci, takmer ideálne podmienky, informuje FÚ v Opave.

Kométa ZTF sa pozvoľna presunie od súhvezdia Severnej koruny cez Pastiera (14. – 21. januára), Draka (22. – 25. januára), Malého medveďa (26. – 28. januára), Žirafu (až do 4. februára), súhvezdie Povozník (do 9. februára) až do Býka. Vysoko na oblohe v dňoch 11. a 12. februára tiež uvidíme jej „prelet“ blízko jasnej planéty Mars.

Sledovanie sa odporúča v skorých ranných hodinách a naopak na večernej oblohe po západe Slnka.

Ako vyfotiť kométu

Českí astronómovia pridávajú aj niekoľko praktických rád na fotenie kométy. Na mobil musíš zabudnúť, chce to zrkadlovku alebo bezzrkadlovku s masívnym statívom.

Odporúča sa objektív s ohniskovou vzdialenosťou 30 a 300 milimetrov, svetelnosť ideálne f/1.4. Počítať treba s expozícou na úrovni niekoľkých desiatok sekúnd aj na úkor menšieho ISO (rádovo 1600-2000, skôr ale menej). Odporúča sa niekoľko snímkou za sebou, ktoré potom poskladá špeciálny softvér, napríklad bezplatný Deep Sky Stacker.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú