Záhada okolo vody na Marse sa opäť prehlbuje. Najnovšie výskumy totiž naznačujú, že pod zamrznutou polárnou čiapkou na južnej časti Marsu sa nachádza tekutá voda. Ak sa to potvrdí, nádej na objavenie mikrobiálneho života na červenej planéte opäť vzrastie. Na tému upozornili portály PhysCNet.

História vody na Marse je poriadne divoká

Hystéria vo vedeckej komunite ohľadom vody na Marse vypukla ešte v roku 2018, kedy bol pomocou prístroja MARSIS (Mars Advanced Radar Subsurface and Ionosphere Sounding) objavený kolosálny zásobník kvapalnej vody, 1,5 kilometra pod južnou polárnou čiapkou.

Južná polárna čiapka NASA

V roku 2020 prišla potom ďalšia senzačná štúdia, ktorá na tento úspech nadviazala. Tá vychádzala zo 134 pozorovaní vykonaných v rokoch 2012 až 2019 a rovnako ako v predchádzajúcom prípade, aj vtedy bol objav troch nových subglaciálnych jazier uskutočnený radarovým prístrojom MARSIS, ktorý nesie sonda Európskej vesmírnej agentúry s názvom Mars Express.

Na začiatku roka ale prišiel veľký šok. Štúdia z januára 2022 totiž ukázala, že pod polárnou čiapkou sa žiadne tekuté jazero nenachádza. Podľa výsledkov tejto práce boli signály prijaté prístrojom MARSIS zle interpretované a v skutočnosti sa nezhodujú s tekutou vodou, ale s odrazom signálu od vulkanických hornín roztrúsených po celom povrchu červenej planéty.

Nazdávali sme sa preto, že za týmto odrazom nestojí jazero plné tekutej vody, ale vulkanické horniny pochované pod vrstvou vodného ľadu.

Kvapalná voda sa tam predsa len nachádza

V najnovšej štúdii publikovanej v žurnále Nature Astronomy ale zasa odborníci ukázali, že na Marse sa zrejme tekutá voda predsa len nachádza. Táto štúdia, na rozdiel od všetkých predchádzajúcich výskumov, nie je založená na radarových meraniach a odrazoch signálu od povrchu, ale na topografických meraniach a počítačových modeloch južného pólu červenej planéty.

Voda v kvapalnom skupenstve pod ľadom na Marse
Topografia povrchu južného pólu červenej planéty

V štúdii odborníci na čele s Neilom Arnoldom totiž objavili isté 10 až 15 km dlhé nezrovnalosti, presnejšie zvlnenia povrchu, ktoré vyzerajú a správajú sa rovnako, ako nezrovnalosti nad subglaciálnymi jazerami tu na Zemi.

Následne pomocou počítačových modelov výskumníci sledovali, či pozorované črty na povrchu ľadu možno vysvetliť ložiskom tekutej vody, ale tiež pohyb ľadu a geotermálne teplo vychádzajúce z vnútra planéty.

Výsledky potom naznačili, že pod južnou polárnou čiapkou sa môže nachádzať a hromadiť tekutá voda, a že magmatická aktivita sa vyskytla a Marse len relatívne nedávno, čo umožnilo udržať vodu v tekutom stave.

„Kombinácia nových topografických dôkazov, výsledkov počítačového modelovania ale tiež radarových údajov zvyšuje pravdepodobnosť, že na Marse dnes existuje aspoň jedna oblasť so subglaciálnou tekutou vodou a Mars musí byť stále geotermálne aktívny, aby sa zachovala voda pod ľadovou pokrývkou v tekutom stave“ uviedol Neil Arnold.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú