Vedcov Európskej vesmírnej agentúry máta záhadný mrak, ktorý sa každý marťanský rok objavuje a opätovne mizne nad sopkou Arsia Mons na Marse. Znamená to, že sa obrovský vulkán znovu prebudil po 50 miliónoch rokov?

Portál Independent upozornil na podivný fenomén, ktorý spozorovali vedci Európskej vesmírnej agentúry. Na snímkach Marsu totižto opätovne objavili plynný mrak, ktorý sa vznášal nad 20 kilometrov vysokou sopkou s názvom Arsia Mons. Samotná sopka pritom nebola aktívna už vyše 50 miliónov rokov, a preto je veľmi nepravdepodobné, aby bola zdrojom tohto podivného mraku.

Mrak, ktorý dostal pomenovanie Arsia Mons Elongated Cloud (AMEC), sa podľa všetkého skladá zo zľadovatenej vody, no vedcov mätie najmä fakt, že sa formuje akoby prúdením vetra, pričom je ovplyvňovaný stranou sopky, ktorá je obrátená proti vetru. Jeho pôvod je tak záhadou rovnako ako dôvod, prečo sa neustále objavuje a opäť mizne.



„Tento podlhovastý mrak sa vytvára každý marťanský rok počas tejto sezóny okolo južného slnovratu s opakovaním každých 80 dní alebo viac, nasledujúc rýchly denný cyklus,“ vysvetľuje Jorge Hernandez-Bernal, kandidát na titul PhD na univerzite v Baskicku.

Marťanský rok trvá 687 pozemských dní, pričom južný slnovrat nastáva, keď sa Slnko nachádza na najjužnejšej časti oblohy Marsu. Počas tohto obdobia bol mrak prvýkrát pozorovaný už v roku 2018, kedy sa koncom septembra rozšíril a pokrýval takmer 1500 km povrchu planéty, pričom v polovici októbra už po ňom nebolo viac ani stopy.

Objavuje sa v skorých ranných hodinách a potom znovu zmizne

Podľa slov vedcov sa v uvádzanom období mrak objavuje vždy v skorých ranných hodinách, postupne rastie asi 3 hodiny a následne po niekoľkých ďalších hodinách opäť zmizne. V tomto cykle mrak následne pokračuje 80 a viac dní, až kým nezmizne úplne. Väčšina kozmických lodí obiehajúcich okolo Marsu však mrak nedokáže zachytiť, nakoľko robia pozorovania iba popoludní alebo neobiehajú Mars v dostatočnej výške.

Zobraziť celú galériu (4)
ESA/GCP/UPV/EHU Bilbao

Obraz tohto mraku preto dokázala zachytiť len planetárna sonda Mars Express, vypustená v roku 2003, nakoľko sa nachádza na vysokej eliptickej obežnej dráhe Marsu. „Rozsah tohto obrovského mraku nie je možné vidieť, ak má fotoaparát iba úzke zorné pole, alebo ak pozorujete Mars iba popoludní,“ povedala Eleni Ravanis, ktorá pracuje s kamerovým zariadením sondy Mars Express.

Zobraziť celú galériu (4)
ESA/GCP/UPV/EHU Bilbao

Mrak tak vyvoláva viacero otázok, ako napríklad dôvod, prečo sa objavuje hlavne v skorých ranných hodinách, prípadne ako dlho sa už objavuje a opät mizne. Vedci sa tak budú snažiť v najbližšej budúcnosti zamerať na zodpovedanie týchto otázok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú