Žiak ôsmeho ročníka na základnej škole v Bratislave vytvoril na sociálnej sieti Instagram skupinu, v ktorej popisoval svoj plán na vyvraždenie školy. Prípad bol posunutý polícii a vyšetrovania sa chytila aj NAKA. O tomto hrozivom prípade informovala vo svojej reportáži TV JOJ.

Sociálne siete dlhodobo predstavujú bežnú súčasť každodenného života nielen u dospelých, ale omnoho viac u detí a adolescentov. V prípade najmladších a neplnoletých používateľov však môžu predstavovať veľkú hrozbu. Najmä v aktuálnej pandemickej situácii pritom predstavujú tieto siete hlavný spôsob komunikácie medzi ľuďmi.

Ôsmak sa vyhrážal „vyvraždením školy“. Na Instagrame popisoval hrozivý plán

O tom, aký negatívny dopad majú sociálne siete na mladistvých, sme sa presvedčili už neraz. Najnovšie sa však pred niekoľkými dňami odohrala v Bratislave na základnej škole zarážajúca situácia. Mladý žiak 8. ročníka totiž vytvoril na Instagrame skupinu s názvom „Vyvraždím školu“, v ktorej popisoval svoj plán ako vystrieľa školu.

Hoci by si takýto scenár mnohí spájali najmä s realitou v USA, nanešťastie sa takéto situácie začínajú čoraz viac objavovať aj na Slovensku. Podľa Miroslava Schlesingera, odborníka v oblasti prevencie kriminality, možno tento prípad označiť za vôbec prvý svojho druhu u nás.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (Úprava redakcie)

Konanie mladíka odhalilo na základe vytvorenej snímky obrazovky vedenie školy, ktoré následne zalarmovalo políciu. Prípadu sa venuje aj NAKA. Žiak, ktorý spomenutú skupinu na Instagrame založil, už v minulosti školský poriadok porušil.

Hneď, ako sme sa o skupine na sociálnej sieti dozvedeli, nechceli sme nič podceniť a začali sme sa o jej členov zaujímať. Vykonali sme množstvo previerok a zadržali sme viacero osôb. Po vykonaní procesných úkonov sme všetkých prepustili a nikoho neobvinili,“ informoval televíziu JOJ hovorca prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Polícia zároveň k prípadu informovala, že malo ísť o „mladícku nerozvážnosť“. Dopad takéhoto konania však mohol byť omnoho vážnejší. Problémom je u dnešných detí podľa odborníkov a psychológov aj pretrvávajúca pandemická situácia, počas ktorej zohrávajú hlavnú rolu v komunikácii práve sociálne siete.

NEPREHLIADNI
Chystá sa úplne nový Instagram, oddelí tú najzraniteľnejšiu skupinu používateľov

Tie aj podľa viacerých štúdií môžu ovplyvniť vnímanie reálneho sveta u mladistvých, ktorí ťažšie odlišujú realitu od virtuálneho prostredia v online svete. Rodičia pritom mnohokrát dostatočne nekontrolujú aktivitu svojich detí na internete.

Podľa štúdie Mgr. Márie Jankovej s názvom „Význam internetu asociálnych sietí v živote žiakov základných a stredných škôl“ kontroluje profil dieťaťa na sociálnej sieti len 21,5 % rodičov, kontakty len 17,4 % rodičov. O správy a obsah elektronickej pošty sa rodičia zaujímajú ešte menej a rovnako tak iba 9,5 % oslovených žiakov vlani potvrdilo, že ich rodičia kontrolujú navštevované stránky.

Prípad „vyvraždenia školy“ v Bratislave teda predstavuje vážny problém aj napriek tomu, že bol políciou označený za „mladícku nerozvážnosť“. Polícia pritom pri vyšetrovaní konfrontuje aj samotných rodičov a zisťuje, či nedošlo k zanedbaniu výchovy dieťaťa.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom