Žiak ôsmeho ročníka na základnej škole v Bratislave vytvoril na sociálnej sieti Instagram skupinu, v ktorej popisoval svoj plán na vyvraždenie školy. Prípad bol posunutý polícii a vyšetrovania sa chytila aj NAKA. O tomto hrozivom prípade informovala vo svojej reportáži TV JOJ.
Sociálne siete dlhodobo predstavujú bežnú súčasť každodenného života nielen u dospelých, ale omnoho viac u detí a adolescentov. V prípade najmladších a neplnoletých používateľov však môžu predstavovať veľkú hrozbu. Najmä v aktuálnej pandemickej situácii pritom predstavujú tieto siete hlavný spôsob komunikácie medzi ľuďmi.
Ôsmak sa vyhrážal „vyvraždením školy“. Na Instagrame popisoval hrozivý plán
O tom, aký negatívny dopad majú sociálne siete na mladistvých, sme sa presvedčili už neraz. Najnovšie sa však pred niekoľkými dňami odohrala v Bratislave na základnej škole zarážajúca situácia. Mladý žiak 8. ročníka totiž vytvoril na Instagrame skupinu s názvom „Vyvraždím školu“, v ktorej popisoval svoj plán ako vystrieľa školu.
Hoci by si takýto scenár mnohí spájali najmä s realitou v USA, nanešťastie sa takéto situácie začínajú čoraz viac objavovať aj na Slovensku. Podľa Miroslava Schlesingera, odborníka v oblasti prevencie kriminality, možno tento prípad označiť za vôbec prvý svojho druhu u nás.

Konanie mladíka odhalilo na základe vytvorenej snímky obrazovky vedenie školy, ktoré následne zalarmovalo políciu. Prípadu sa venuje aj NAKA. Žiak, ktorý spomenutú skupinu na Instagrame založil, už v minulosti školský poriadok porušil.
„Hneď, ako sme sa o skupine na sociálnej sieti dozvedeli, nechceli sme nič podceniť a začali sme sa o jej členov zaujímať. Vykonali sme množstvo previerok a zadržali sme viacero osôb. Po vykonaní procesných úkonov sme všetkých prepustili a nikoho neobvinili,“ informoval televíziu JOJ hovorca prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
Polícia zároveň k prípadu informovala, že malo ísť o „mladícku nerozvážnosť“. Dopad takéhoto konania však mohol byť omnoho vážnejší. Problémom je u dnešných detí podľa odborníkov a psychológov aj pretrvávajúca pandemická situácia, počas ktorej zohrávajú hlavnú rolu v komunikácii práve sociálne siete.
NEPREHLIADNI
Chystá sa úplne nový Instagram, oddelí tú najzraniteľnejšiu skupinu používateľov
Tie aj podľa viacerých štúdií môžu ovplyvniť vnímanie reálneho sveta u mladistvých, ktorí ťažšie odlišujú realitu od virtuálneho prostredia v online svete. Rodičia pritom mnohokrát dostatočne nekontrolujú aktivitu svojich detí na internete.
Podľa štúdie Mgr. Márie Jankovej s názvom „Význam internetu asociálnych sietí v živote žiakov základných a stredných škôl“ kontroluje profil dieťaťa na sociálnej sieti len 21,5 % rodičov, kontakty len 17,4 % rodičov. O správy a obsah elektronickej pošty sa rodičia zaujímajú ešte menej a rovnako tak iba 9,5 % oslovených žiakov vlani potvrdilo, že ich rodičia kontrolujú navštevované stránky.
Prípad „vyvraždenia školy“ v Bratislave teda predstavuje vážny problém aj napriek tomu, že bol políciou označený za „mladícku nerozvážnosť“. Polícia pritom pri vyšetrovaní konfrontuje aj samotných rodičov a zisťuje, či nedošlo k zanedbaniu výchovy dieťaťa.
Teraz čítajú

Neradno sa zahrávať: Policajti zaklopali mladému „internetovému hrdinovi“. Jeho hoax už zdieľali vyše 2000-krát

AKTUALIZOVANÉ Toto je nebezpečná nabíjačka, ktorá ťa môže zabiť. Predávala sa aj na Slovensku

Slovenskí študenti budú spolupracovať s prestížnou MIT. Štát podporí projekty zásadnou sumou peňazí

PRIPOMIENKA Život s elektromobilom na Slovensku: Je to oveľa jednoduchšie ako sa zdá, staré mýty už dávno neplatia

PRIPOMIENKA Štát si posvieti na podvodníkov, ktorí sa predbiehajú pri očkovaní. Pri registrácii nastavil nové podmienky
Články, ktoré hýbu svetom

Z garáže na automobilový piedestál. Z Rimacu sa stáva etalón elektromobility, začne budovať nové futuristické sídlo za stovky miliónov eur

Ani plug-in hybridy nie sú dostatočne „eko“. V EÚ ich zakážu oveľa skôr, než sme čakali

Nanuk, ktorý si vychutnáš aj v zime. Pečené nanuky dobyli Slovensko, zakladateľka nestíhala prijímať objednávky

Dedinská mať:(Bio)matka a biznismenka vyrába oblečenie navrhnuté od poľa, nositeľné aj v meste
