Korporácia ADPower z Abú Zabí nedávno stanovila rekordnú tarifu za elektrickú energiu produkovanú solárnou elektrárňou Al Dhafra Solar PV, ktorá by mala byť spojazdnená v polovici roka 2022. Zaúčtuje si len 1,2 centov za kWh.

Portál InsideEVs nedávno priniesol informáciu z hlavného mesta Spojených arabských emirátov. Korporácia ADPower dohliadajúca na energetiku v Abú Zabí a širšom okolí totižto ohlásila rekordne lacnú tarifu, ktorú si bude účtovať za energiu vyprodukovanú plánovanou solárnou elektrárňou Al Dhafra Solar PV.

Rekordná cena solárnej energie, ktorá nemá obdoby

Aktuálne sa očakáva, že projekt Al Dhafra Solar PV bude dokončený v polovici roku 2022, no po spustení poskytne celkovú kapacitu produkovanej energie na úrovni 2 GW, za ktorú si bude účtovať len 1,2 centov za kWh (€). Celkovo nový solárny projekt cenovo predbehne o 44 % prvý rozsiahly projekt solárnej energie Noor Abu Dhabi s celkovou kapacitou 1,2 GW.

Očakáva sa, že projekt Al Dhafra Solar PV pokryje plochu 20 štvorcových kilometrov a takmer strojnásobí výrobu slnečnej energie v Abú Zabí. Spoločne s projektom Noor Abu Dhabi to bude celkovo 3,2 GW, ktoré majú pomôcť krajine dosiahnuť cieľ stanovený na rok 2030 pre zníženie uhlíkovej stopy o 70 % v porovnaní s rokom 2015.

Zobraziť celú galériu (2)
Na obrázko môžeme vidieť solárnu elektráreň Noor Abu Dhabi. Nová elektráreň Al Dhafra by mala pokryť dva krát tak veľkú plochu. Zdroj: Google Earth

Nový prírastok solárnej energie by mohol zo svojej vlastnej kapacity pokryť takmer 3 % z celkového ročného dopytu po elektrickej energii v Spojených arabských emirátoch. Projekty Al Dhafra a Noor tak zaraďujú Abú Zabí medzi popredné regióny sveta v oblasti zavádzania solárnej energie v porovnaní s cenou.

Staré uhoľné elektrárne nemajú šancu cenovo konkurovať

Pre porovnanie, staré a úplne odpisované uhoľné elektrárne si podľa LCOE účtujú okolo 2,90 € za kWh. Cenová konkurencieschopnosť projektu Al Dhafra Solar PV je v tomto smere nedosiahnuteľná. V prospech hovorí aj pozícia elektrárne Al Dhafra, keďže sa nachádza v slnkom zaliatej oblasti stredného východu. Je tak vo výhodnejšej pozícii produkovať elektrickú energiu konštantnejšie ako je to v iných krajinách.

Zobraziť celú galériu (2)
Global Solar Atlas 2.0

Na druhej strane, veľká časť našej planéty je na solárnu energiu vhodná. Najlepšie to demonštruje globálna mapa, ktorú môžeš vidieť vyššie.

Snaha o zavedenie solárnej energie je však rozšírená dokonca aj do takej daždivej krajiny ako je Spojené kráľovstvo. Napriek polovičnému množstvu slnečného žiarenia, ktoré na krajinu dopadá v porovnaní so Abú Zabí, môžu solárne energie v tomto regióne produkovať energiu účtovanú za približne 2,6 centa/kWh.

Abú Zabí môže ísť príkladom celému svetu

Aktuálne sa nachádzame v bode, v ktorom je samotná ekonomika hlavným faktorom riadiacim energetický prechod smerom k udržateľnosti.

Vzhľadom na to, že globálna finančná komunita sa stále viac zameriava na zbavovanie fosílnych palív a smeruje k udržateľnosti, môžeme očakávať, že prudko rastúci trh so solárnymi produktmi bude na všetkých kontinentoch rásť. Abú Zabí je skutočne skvelým príkladom.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP