Kontroverzný miliardár Elon Musk sa dostal do ďalšej slovnej potýčky, ktorá tentoraz pobúrila aj fanúšikov vesmírneho výskumu a raketovej techniky. V interview Musk vyhlásil, že dvaja astronauti dopravení na ISS kozmickou loďou Starliner boli ponechaní na orbite z politických dôvodov, čo však poprel bývalý veliteľ Medzinárodnej vesmírnej stanice a dánsky astronaut Andreas Mogensen.

Popieranie reality pre politické body

V nedávnom rozhovore navyše obaja astronauti, Butch Wilmore a Suni Williams, popreli, že by boli v priestore „uväznení“. „Necítime sa opustení, necítime sa zaseknutí,“ zdôraznili. Musk však naopak tvrdí, že astronauti boli na ISS ponechaní „z politických dôvodov“ a obvinil administratívu prezidenta Joea Bidena, že ich úmyselne nechala na stanici.

Počas spoločného rozhovoru s Donaldom Trumpom v relácii na Fox News Musk vyhlásil, že „na prezidentovu žiadosť by ich návrat okamžite urýchlil.“ Trump sa pridal s tvrdením, že Biden „ich chcel nechať vo vesmíre“ a že nechcel, aby sa o tom hovorilo. Tieto slová nenechali Andreasa Mogensena chladným a verejne označil Muskove vyjadrenia za „klamstvo“. „A to od človeka, ktorý sa neustále sťažuje na nedostatok pravdy v tradičných médiách,“ napísal bývalý veliteľ ISS.

Musk na kritiku reagoval nevyberavými slovami – Mogensena označil za „idiota“ a použil aj hanlivý termín na opis mentálne postihnutých ľudí. Tvrdil, že SpaceX mohol astronautov priviesť späť už pred mesiacmi, ale administratíva Bidena to odmietla. Realita je taká, že s týmto rozhodnutím prišla NASA a nejde o žiadne väznenie astronautov na orbite – plnia svoju prácu a sú pripravení vrátiť sa na Zem pomocou kozmickej lodi Crew Dragon tak, ako je to naplánované.

Musk chce urýchliť zánik ISS

Po tomto spore Musk prekvapivo vyhlásil, že Medzinárodná vesmírna stanica by mala byť vyradená z prevádzky skôr, než sa plánovalo. „Je čas začať s prípravou na deorbitáciu ISS. Splnila svoj účel, jej prínos je už minimálny. Ideme na Mars,“ napísal na sociálnej sieti X.

Keď sa ho pýtali, či to znamená, že ISS bude vyradená ešte pred rokom 2030, odpovedal, že odporúča jej likvidáciu už o dva roky. „Rozhodnutie je na prezidentovi, ale môj návrh je čo najskôr. Odporúčam dva roky,“ vyhlásil.

NASA pôvodne plánovala prevádzku ISS do roku 2030, avšak Rusko svoje záväzky oficiálne predĺžilo len do roku 2028, čo vyvoláva neistotu ohľadom budúcnosti stanice. Americká agentúra už v júni zadala SpaceX kontrakt na vývoj špeciálneho deorbitačného modulu založeného na technológii kapsuly Dragon, ktorý má pomôcť ISS bezpečne naviesť do Tichého oceánu, kde bude zničená.

Stále ju potrebujeme

Že by bol prínos ISS minimálny je tvrdenie, ktoré nemá Musk čím podložiť. Pravý opak je skutočnosťou a túto obrovskú vesmírnu platformu využívajú vedci z takmer celého sveta na testovanie svojich experimentov na orbite. Orientácia na stránkach NASA môže byť niekedy pomerne komplikovaná, avšak siahodlhý zoznam na stránke Wikipedia nádherne ilustruje hŕbu experimentov, ktoré sa na ISS vystriedali alebo sa na jej palube stále nachádzajú.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP