Azda najväčšou správou týkajúcou sa bitcoinu v máji bolo zrušenie podpory platieb touto kryptomenou u automobilky Tesla. Hlavným dôvodom je jeho neekologickosť ako na strane ťažby, tak aj jednotlivých transakcií.

CNBC ale upozorňuje na najnovšie vyjadrenie Muska, ktorý na Twitteri potvrdil, že Tesla začne opäť prijímať platby bitcoinom v prípade, že budú udržateľnejšie.

Pokiaľ sa spotreba čistej energie pri ťažení bitcoinu dostane na rozumnú hodnotu (zhruba 50 %) a vyhliadky do budúcna budú naberať pozitívny trend, Tesla znova povolí transakcie v bitcoinoch,“ napísal kontroverzný CEO.

Reagoval tým na článok portálu Cointelagraph, kde výkonná riaditeľka spoločnosti Sygnia, Magda Wierzycka, kritizovala Muska za umelé navyšovanie hodnoty kryptomeny. Podľa nej trhovú manipuláciu z posledných týždňov by mali prešetriť zodpovedné americké úrady.

Musk zároveň priznal, že Tesla predala len 10 % celkového vlastneného objemu bitcoinu. Cieľom týchto transakcií však bolo potvrdiť likvidnosť meny.

Je udržateľnosť bitcoinu na dobrej ceste?

Rozhodnutie automobilky nie je jediným fundamentom posledných dní, ktoré zatriasli hodnotou kryptomeny. Trh vo veľkej miere ovplyvnili aj početné reštrikcie čínskej vlády, kde sa ťaží až 70 % globálneho objemu virtuálnych mien.

Bitcoin a iné kryptomeny boli spočiatku zamýšľané ako alternatívne platidlá k reálnym peniazom, čo často viedlo ku kriminálnej činnosti. Postupom času, samozrejme s navyšovaním povedomia, a teda aj hodnoty, sa o kryptomeny začali zaujímať aj úrady.

Pixabay (Úprava redakcie)

Nielenže tlačia na zvyšovanie opatrení primárne v oblasti špekulatívnych transakcií, ale aj na ich ekologický dopad. Možno práve aj to viedlo komunitu k vyvinutiu úplne nového fungovania bitcoinu, o ktorom sme informovali.

Kód bitcoinu uložený v blockchaine prejde najväčšou zmenou za posledné roky. Transakcie od novembra tohto roka nemajú byť len bezpečnejšie, ale aj jednoduchšie, pričom v blockchaine zaberú menej miesta. Algoritmus Taprootu tak môže celý transakčný proces zjednodušiť, čo sa zrejme odrazí aj v náročnosti na hardvér a následne aj na spotrebe energie.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú