Exoplanéta WASP-178b obiehajúca okolo hviezdy WASP-178 je od Zeme vzdialená 1 360 svetelných rokov a panujú na nej skutočne jedinečné podmienky, ktoré astronómovia doteraz nikde inde nevideli. Okrem extrémnej teploty na nej objavili aj mračná vypareného kameňa.

Objav potvrdil teórie

Astronómovia pozorovali exoplanétu WASP-178b pomocou Hubblovho vesmírneho teleskopu a dozvedeli sa o nej množstvo dôležitých detailov, ktoré môžu pomôcť v lepšom chápaní takýchto vesmírnych objektov, ako aj planét v našej vlastnej Slnečnej sústave.

Táto exoplanéta, známa tiež ako ultra-horúci Jupiter kvôli tomu, že sa jedná o plynný obor s obzvlášť vysokou teplotou atmosféry, dosahuje 1,4-násobok hmotnosti nášho Jupitera. Okrem toho ale dosahuje až 1,9-násobok jeho veľkosti a jej atmosféra dosahuje extrémne vysoké teploty až takmer 2 200 °C, vysvetľujú vedci v rámci štúdie zverejnenej v Nature.

Denis Bajram/University of Geneva

Vedci kvôli týmto podmienkam predpokladali, že je WASP-178b vhodným kandidátom pre odparený kremičitan v podobe oxidu kremičitého. Pomocou Hubblovho teleskopu sa podarilo túto teóriu potvrdiť a v atmosfére exoplanéty skutočne objavili nielen kremík, ale tiež horčík.

Na druhej strane kondenzujú

„Konkrétne oxid kremičitý (SiO), podľa našich informácií, nebol v minulosti nikdy objavený na exoplanéte. Prítomnosť SiO na WASP-178b je ale konzistentná s našimi teoretickými očakávaniami od prevažne kremíkových planét s vysokými teplotami,“ dodávajú vedci vo svojej štúdii.

Rovnako ako všetky ostatné horúce Jupiteri, aj tento je slapovo uzamknutý ku svojej materskej hviezde. To znamená, že je k nej neustále obrátený tou istou stranou, na ktorej panuje extrémna teplota. Medzitým na opačnej strane je permanentná tma a podľa vedcov môže teplota na odvrátenej strane klesnúť natoľko, že odparené kamene začnú kondenzovať.

NASA

Tento proces však Hubblov teleskop zachytiť nedokázal, no odborníci sú presvedčení o tom, že ak na exoplanétach môže existovať kamenný dážď, WASP-178b je preň skvelým kandidátom.

Aj keď to ale Hubble nedokázal, nič nie je stratené. Vedcom sa darí čoraz lepšie nazerať do atmosfér exoplanét a zásadnú revolúciu tejto činnosti môže priniesť nový Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý má dokázať podrobne preskúmať vzdialené atmosféry a hľadať v nich aj známky života.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP