Formát, ktorý sa stal symbolom toho, ako počúvame či už zakúpenú, alebo ukradnutú hudbu. Po viac ako dvadsiatich rokoch jeho podpora oficiálne končí.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

MP3 vytvoril v 90. rokoch Fraunhoferov inštitút pre integrované obvody. Vznikla tak revolúcia v tom, ako dnes počúvame hudbu. Formát používa agresívnu kompresiu, ktorá vo výsledku zaberá len 10 % kapacity pôvodného súboru. Na svedomí má ale aj rozšírenie digitálneho pirátstva a peer-to-peer služieb, napríklad legendárny Napster.

MP3zdroj fotografie: MúsicoDIY

V týchto dňoch inštitút oficiálne ukončil udeľovanie licencií. Odôvodnil to tým, že v dnešnej dobe existuje omnoho viac lepších formátov. Nasledovníkom sa stane formát Advanced Audio Coding (AAC) a vytvorí nový štandard pre sťahovanie hudby a videa na mobilných telefónoch. Prináša lepšiu efektívnosť a vyššiu kvalitu zvuku pri nižšom dátovom toku. MP3-ka tiež získava status voľne dostupného formátu a bude teda dostupná zadarmo.

MP3Zdroj fotografie: Wikipedia

Na pokrokovejší formát AAC stavila aj spoločnosť Apple vo svojom iTunes, čo sa teraz ukázalo ako skvelý krok. MP3 sa ale navždy zapíše do histórie, pretože počas niekoľkých rokov ponúkal hudbu, ktorú sme chceli a takisto ukázal skutočný potenciál výmeny dát na internete.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
3%
Páči sa mi to
11%
Chcem to
1%
Mám to
6%
Nepáči sa mi to
73%
Neznášam to
8%
O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou. Môžeš ma sledovať aj na Instagrame - @matolajcak