Formát, ktorý sa stal symbolom toho, ako počúvame či už zakúpenú, alebo ukradnutú hudbu. Po viac ako dvadsiatich rokoch jeho podpora oficiálne končí.

MP3 vytvoril v 90. rokoch Fraunhoferov inštitút pre integrované obvody. Vznikla tak revolúcia v tom, ako dnes počúvame hudbu. Formát používa agresívnu kompresiu, ktorá vo výsledku zaberá len 10 % kapacity pôvodného súboru. Na svedomí má ale aj rozšírenie digitálneho pirátstva a peer-to-peer služieb, napríklad legendárny Napster.

MP3zdroj fotografie: MúsicoDIY

V týchto dňoch inštitút oficiálne ukončil udeľovanie licencií. Odôvodnil to tým, že v dnešnej dobe existuje omnoho viac lepších formátov. Nasledovníkom sa stane formát Advanced Audio Coding (AAC) a vytvorí nový štandard pre sťahovanie hudby a videa na mobilných telefónoch. Prináša lepšiu efektívnosť a vyššiu kvalitu zvuku pri nižšom dátovom toku. MP3-ka tiež získava status voľne dostupného formátu a bude teda dostupná zadarmo.

MP3Zdroj fotografie: Wikipedia

Na pokrokovejší formát AAC stavila aj spoločnosť Apple vo svojom iTunes, čo sa teraz ukázalo ako skvelý krok. MP3 sa ale navždy zapíše do histórie, pretože počas niekoľkých rokov ponúkal hudbu, ktorú sme chceli a takisto ukázal skutočný potenciál výmeny dát na internete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom