Bitcoin, ethereum a aj všetky ostatné kryptomeny sa aktuálne držia hlboko od svojho rekordného maxima. Dôvody sú jasné, môže za to najmä dramaticky rastúca inflácia, ktorá vyrušuje aj investorov do klasických akcií.

Magazín New York však prináša príbeh, podľa ktorého trh s kryptomenami môže stáť pred totálnym kolapsom. V centre pozornosti sú Su Zhu a Kyle Davies, zakladatelia krypto-hedgeového fondu Three Arrow Capital známeho aj ako 3AC.

Fond minulý mesiac vyhlásil bankrot, pričom ako dôvod by sa mohol zdať prepad hodnoty kryptomien na trhu a tým pádom aj dramatický pokles „majetku“ spoločnosti. Koniec-koncov, straty hlási aj najznámejšia kryptoburza Coinbase.

Jednoducho zmizli

Podmienkou vyhlásenia bankrotu je v USA aj účasť zakladateľov na súde, no dvojica mužov jednoducho zmizla, informoval už pred týždňom The Byte na základe správ Reuters. Likvidátori spoločnosti určení súdom našli v Singapurskej kancelárii fondyu len zamknuté dvere a množstvo neotvorenej pošty.

Príčina kolapsu je jasná: 3AC nedokázali spácať svoje pôžičky (okrem iného aj 50 miliónov na jachtu s príznačným názvom Much WOW), ktoré pôvodne plánovali platiť z postupného odpredávania kryptomien – kedže sa však ich hodnota dramaticky prepadla, za každý dostali menej dolárov na bežné splátky a úroky.

Položí táto kauza celý trh?

Problémom je, že fond 3AC spravoval nie milióny, ale miliardy dolárov od rôznych veriteľov a investorov. A asi tušíš, čo sa s nimi po zmiznutí zakladateľov stalo. Podľa NY Magazine „tri šípky“ dlžia okolo 3,5 miliardy dolárov.

Dva z nich však zrejme ukazujú do vreciek Zhua a Daviesa, tá tretia možno navždy do prázdna. 3AC totiž medzi rokmi 2021 a 2022 zlými investíciami a samotným prepadom hodnoty spálil 3 miliardy dolárov, čo je nepochybne najväčšia strata akéhokoľvek hedgeového fondu v histórii.

Avšak s tým rozdielom, že majetok firmy v krytptomenách už pravdepodobne presmerovali na ťažko vystopovateľné peňaženky.

Podľa Futurism je objem kryptomien stratených vo fonde 3AC taký veľký, že celá kauza samotná môže zraziť hodnotu bitcoinu a ostatných kryptomien výrazne dole. „Nie sú jediní, kto vybuchli, no urobili to oveľa väčším spôsobom, ako ktokoľvek iný. A mali predtým oveľa väčšiu dôveru celého ekosystému,“ povedal pre NY Mag Sam Bankman-Fried, známy CEO burzy FTX.

Kryptoinfluenceri Zhu a Davies

Za zmienku ešte stojí aj spôsob, akým obaja najmä Zhu vystupoval na Twitteri. Ten takmer 570-tisíc followerov neustále nabádal na investovanie kontroverznými tvrdeniami o „supercykloch“ bitcoinu. A keďže fond žil z peňazí „požičaných“ od investorov, mohli by sme dokonca hovoriť o Ponziho schéme.

„Čísla, ktoré reportovali v máji, boli veľmi veľmi nesprávne. Sme presvedčení, že spáchali podvod. Nedá sa to povedať inak – je to podvod, klamali,“ povedal Lane Kasselman, z Blockchain.com, ktorému 3AC dlžia 270 miliónov.

Blockchain aj kvôli tejto odpísanej pohľadávke najnovšie museli prepustiť štvrtinu zamestnancov, takže reči o tom, že kolaps 3AC môže položiť väčšiu časť kryptotrhu, nemusia byť prehnané. Kryptobrookerovi Voyager 3AC dlžili až 670 miliónov dolárov, čo ho priviedlo k bankrotu – samozrejme, aj s peniazmi od bežných investorov. Ani tu však nekončíme, Genesis Global Trading mal podla CoinDesk dvom špekulantom požičať cez miliardu.

Futurism dokonca prináša aj informáciu, že časť z pôžičiek mali 3AC aj od „organizácií“ venujúcich sa nie práve legálnej činnosti, čo môže byť taktiež dôvodom, prečo sa skrývajú. Stará dobrá mafia zrejme už presedlala aj na kryptomeny.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP