Skutočný pôvod života na našej vlastnej planéte je naďalej predmetom dohadov a intenzívneho výskumu, pričom jednou z najuznávanejších teórií je možnosť, že základné stavebné bloky potrebné pre zrod života boli dopravené prostredníctvom komét.

Vedci si myslia, že rovnaké kométy mohli zasiahnuť aj mesiace ako Europa, Enceladus či Titan, na ktorých sa nachádzajú kvapalné oceány v rôznych formách a môže sa tak na nich nachádzať aj život, informuje UniverseToday.

Vedci chcú hľadať ich stopy

Tak ako na našej planéte, aj na ľadových planétach, resp. v tomto prípade mesiacoch, mali kométy zásadne prispieť k povrchovej a podpovrchovej látkovej kompozícii. Podľa expertov mohli kométy na týchto svetoch pomôcť s ovplyvňovaním chemického zloženia natoľko, že na nich teoreticky mohol vzniknúť aj život.

Takéto oceánske svety sa od klasických skalnatých planét značne líšia a vďaka prítomnosti tepla sa pod ich povrchom skrývajú oceány, ktoré sú kvôli chýbajúcej atmosfére a vzdialenosti od Slnka na povrchu zmrznuté, často s vrstvou ľadu hrubou celé kilometre či desiatky kilometrov.

NASA

V oceáne pod povrchom sa ale majú nachádzať všetky komponenty potrebné pre vznik života a ako vysvetľuje tím vedcov v štúdii zverejnenej prostredníctvom The Planetary Science Journal, zrážky týchto svetov s asteroidmi alebo kométami sú a aj v minulosti boli dostatočne časté na to, aby boli dôležité práve z hľadiska astrobiológie, v rámci ktorej sa experti snažia nájsť stopy života a študovať jeho vznik aj mimo našej vlastnej planéty.

Môžu byť hrozbou?

Tak ako mohli kométy dopraviť na planéty látky potrebné pre život či dokonca život samotný, môžu byť podľa niektorých expertov hrozbou. To vyplýva aj zo staršej štúdie ukrajinských vedcov, ktorá je dostupná prostredníctvom archívu ADS Harvardskej univerzity. Vedci v rámci tejto štúdii načrtli teóriu, že mohli byť niektoré staršie pandémie a epidémie spôsobené vírusmi z kométy, cez ktorej chvost Zem prešla.

Obsahujú aj organické molekuly

Ako však už vedci dokázali meraniami vykonanými sondou Cassini–Huygens, pod ľadovým povrchom mesiaca Enceladus sa dokonca nachádzajú aj organické látky, ktoré sa prostredníctvom špecifických erupcií dostávajú von a je možné ich zachytiť. Organické látky sa už podarilo identifikovať aj na vzdialených exoplanétach a aj keď sú dobrou správou, prítomnosť života rozhodne nepotvrdzujú.

Odpovede na to, či sa na takýchto svetoch naozaj skrýva život, i keď len v podobe mikróbov, sa môžu skrývať priamo v našej sústave. Bohužiaľ ale nie je jednoduché sa k nim dostať, keďže aj po pristátí na ich povrchu čaká sonda obrovská výzva – dostať sa pod nesmierne hrubé vrstvy ľadu, ktoré tieto malé telesá pokrývajú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú