Teraz čítate
Mnoho používateľov nabíja svoje smartfóny zle. Robíš aj ty tieto chyby?


Smartfóny už dlhé roky majú v našich životoch svoje miesto a sú našimi každodennými spoločníkmi. Pomáhajú riešiť rôzne úlohy či skrátiť dlhú chvíľu hrami. Ich najväčším problémom je však zdroj energie, teda batéria, ktorá často nevydrží ani deň. Časom sa však životnosť akumulátora znižuje, k čomu prispievame aj my nesprávnym spôsobom nabíjania. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Veľa používateľov má vo zvyku nabíjať batériu vtedy, keď je už takmer vybitá. Veria, že časté a krátke nabíjanie batérii iba škodí, no v skutočnosti je to práve naopak. Výskumníci spoločnosti Cadex zaoberajúci sa technológiami Li-ion akumulátorov tvrdia, že aj táto časť hardvéru má svoju vlastnú formu stresových situácií. Pri dlhodobom vystavení batérie takýmto podmienkam je veľmi pravdepodobné, že sa jej životnosť začne rýchlo skracovať. Pokiaľ tak chceš aj ty predĺžiť fungovanie batérie, musíš zmeniť návyky.

Nabíjanie
zdroj fotografie: Pexels

Nenechávaj smartfón zapojený, keď už je nabitý na 100 %

V prvom rade je pre batériu veľmi škodlivé, pokiaľ je v elektrickej zásuvke zapojená aj po úplnom nabití. To platí najmä pri nabíjaní počas nočných hodín, kedy je smartfón zapojený v sieti príliš dlho, pričom je jeho batéria nabitá na 100 %. Týmto spôsobom vystavuješ batériu spomínanej stresovej situácií, kedy dochádza vo vnútri k chemickým zmenám. Pokiaľ ti teda displej indikuje, že  je batéria plne nabitá, vypoj adaptér zo zásuvky čo najskôr. Na druhej strane nie je úplne ideálne akumulátor nabíjať na 100 %.

Zásuvkazdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Batéria budúcnosti dokáže premeniť oxid uhličitý na elektrickú energiu

Batériu dokonca ani netreba nabíjať na 100 %

Moderné batérie totiž striktne nevyžadujú, aby boli zakaždým nabité naplno. V skutočnosti je pre životnosť batérie lepšie, ak jej zopár percent z plného nabitia chýba. Akumulátor, ktorý je nabitý na 100 %, je znova vystavený istému druhu stresovej situácie, čo mu príliš neprospieva. Ideálnejším riešením je nabíjanie niekoľkokrát počas dňa. Tento spôsob je pre batériu omnoho prívetivejší ako dlhé nabíjanie z 0 na 100 % a ty zároveň doplníš energiu vždy, keď to budeš potrebovať. Okrem správneho nabíjania je pri dopĺňaní energie batérie dôležité aj jej chladenie.

zdroj fotografie: Pixabay

Udržuj ju v optimálnej teplote

Svoje zariadenie by si mal vždy vybrať z obalu, aby sa mohlo teplo správne rozložiť po celej konštrukcii. Pokiaľ si nútený nabíjať svoje zariadenie vonku, kedy naň svieti slnko, rozhodne ho prekry nejakou látkou, aby nedošlo z nebezpečnému zvýšeniu teploty. Ochrániš tak svoju batériu aj smartfón. Akým spôsobom si doteraz nabíjal telefón ty? Dávaš prednosť nočnému nabíjaniu alebo ti záleží na životnosti batérie a nabíjaš ju v kratších intervaloch niekoľkokrát do dňa? Odpoveď nám pokojne napíš do komentára.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
4%
Páči sa mi to
56%
Chcem to
3%
Mám to
10%
Nepáči sa mi to
15%
Neznášam to
12%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]
  • Luko69

    Ideálnejším riešením je nabíjanie niekoľkokrát počas dňa…No neviem, ale to asi aby som ostal sediet doma a daval nabijat mobil.

  • Fyi de Will

    a autor článku tomu i verí a má to otestované, čo napísal, alebo len prebral nejaký článok od niekoho? toto som už niekde videl. ja proste nabíjam väčšinou mobil v noci, je jedno na koľko bol nabitý, väčšinou to bolo pod 30% (mne vydrží 2-3 dni), ale tak aby mi vydržal nasledujúci deň. na mojej xperii z1c som menil batériu po 2,5 roku a ešte nebola najhoršia.

  • TomasL

    Nechcem byt zly. Tento clanok je zbytocny a su v nom napisane poznatky spred 10 rokov. Pan autor tohoto clanku ak studuje vysoku skolu technickeho smeru by mal vediet ze v akumulatoroch typu Lion a Lipo je integrovana elektronika ktore vsetky hore uvedene problemy riesi. Jedine co pouzivatel takehoto akku musi urobit je ho davat pri akejkoľvek hodnote na displeji dat nabit. To jest ak smartphone nepouzivame dame ho nabit!